To, co mówisz o innych, bardzo wiele mówi o Tobie

16

Chcesz poznać drugą osobę? Słuchaj nie tego, co mówi o sobie, ale o innych. Znacie tę zasadę? Jest prosta, ale szalenie skuteczna. Błyskawicznie zrzuca z twarzy każdą maskę. Demaskuje osoby toksyczne, narcystyczne, niegodne zaufania…Wystarczy posłuchać.

Strach przed światem

Chcesz naprawdę poznać drugą osobę? Spróbuj spojrzeć na świat jej oczami. Posłuchaj, jak opisuje rzeczywistość, jak łączy i tłumaczy poszczególne fakty.

Być może przekonasz się, że ma pozytywne usposobienie, patrzy na otoczenie i widzi w nim potencjał. Albo wprost przeciwnie… Postrzega świat jako dżunglę, w której jeden fałszywy ruch zaprowadza na skraj przepaści. Wierzy, że inni są z gruntu źli? A może jest zdania, że inni mają zazwyczaj dobre zamiary i tylko reagują negatywnie, gdy im się naciśnie na odcisk? Czego można spodziewać się po rodzinie, przyjaciołach, sąsiadach? Że wykorzystają każdą słabość czy wyciągną pomocną dłoń w razie potrzeby?

 

To, jak wyrażamy się o najbliższych, wiele mówi o nas samych, o naszych doświadczeniach, historii, życiowych zawirowaniach. W kilka chwil ujawnia nasze rozczarowanie, poczucie osamotnienia, poranioną duszę czy brak wiary w czyste intencje.

To, co mówisz o innych

Rola ofiary

Wszyscy sprzeniewierzyli się przeciwko osobie, z którą rozmawiasz? Nie ma obok siebie zaufanych ludzi?

Czy na pewno to wina “tych innych”, a może jest w Twoim rozmówcy coś, co sprawia, że nie potrafi zbudować trwałych relacji. Może problemem jest skala rozczarowania oraz ilość nieprzepracowanych trudnych emocji, które w sobie nosi. Może to one odstraszają od niej innych? Nikt nie chce być wciągnięty w depresyjną otchłań, którą z sobą nosi….A niestety smutek i gorycz odstraszają.

Przeczytaj, skąd się biorą ofiary losu.

Obgadywanie

Chcesz poznać drugą osobę? Posłuchaj, co mówi o innych.

Jeśli obgaduje wspólnych znajomych, przekazuje coś w sekrecie, “tylko Tobie w drodze wyjątku”, wie wszystko i o wszystkich…Uważaj. Możesz mieć pewność, że podobnie będzie się zachowywać, gdy Ciebie nie będzie obok. Jednak wtedy to Ty staniesz się tematem rozmów. Na pewno tego chcesz? Lepiej uważaj, co mówisz w towarzystwie “pepli”.

Więcej mówi niż słucha

Na uwagę zasługuje też inne zachowanie. Jeśli Twój rozmówca więcej mówi, niż słucha, ma poczucie górowania nad Tobą, daje Ci do zrozumienia, że nie znasz się, bo on zwyczajnie wie lepiej, uważaj, możesz mieć do czynienia z toksykiem.

Toksyczna osoba podczas rozmowy będzie elokwentna, może sprawiać wrażenie osoby inteligentnej, oczytanej, charyzmatycznej, jednak….niemal niezainteresowanej tym, co inni mają do powiedzenia. Znajdzie wiele sposobów, by ośmieszyć każdy autorytet, będzie się zachowywać tak, jakby zjadła wszystkie rozumy.

To, co dostrzegasz w innych, jest w Tobie. Cechy, które Cię irytują mówią więcej o Tobie niż myślisz

To, że nasze słowa mają ogromną moc i wiele mówią o nas samych potwierdza zasada lustra, mówiąca o tym, że to, co dostrzegasz w innych, jest tak naprawdę w Tobie. Okazuje się, że cechy czy zachowania, które najbardziej nas dotykają w drugiej osobie są najczęściej naszym osobistym problemem. Są to zazwyczaj problemy, które w sobie nie akceptujemy i które wyparliśmy.

Osoba, z którą rozmawiasz mówi, że inni jej nie kochają? Z pewnością sama siebie nie kocha. Narzeka, że nikt nie traktuje jej poważnie? To powód, by twierdzić, że sama ma niepoważne podejście do siebie. Nie widzi szacunku w oczach innych? Z pewnością sama się nie szanuje. Itd.

Jeśli drażnią nas szczególnie pewne cechy w drugiej osobie, to sygnał, żeby dokładnie przyjrzeć się sobie. Jeśli jest coś, na co reagujemy gorącym oburzeniem, powiedzmy sobie stop, i zastanówmy się, skąd naprawdę u nas tak silne emocje.

Każda rzecz, która irytuje nas w innych, prowadzi do zrozumienia nas samych.
— Carl Jung

Nie potrzeba wiele, by poznać drugą osobę. Wystarczy ją chwilę poobserwować i zobaczyć, co i jak mówi o sobie, a przede wszystkim, ile i w jakim tonie mówi o innych….

16 KOMENTARZE

  1. Zastanowiłam się chwilę i… patrząc na moje “najbliższe” otoczenie, mogłabym kilka osób opisanych wyżej znaleźć. Sama też muszę zwrócić uwagę na to, jak ja reaguję na innych. Ciekawy wpis!

  2. Cechy czy zachowania, które najbardziej nas dotykają w drugiej osobie są najczęściej naszym osobistym problemem – to jest święta prawda i ma to potwierdzenie w relacjach z ludźmi, których spotykam właściwie w 100 procentach.

  3. Ale to jest k** głupie 😀 gdyby było tak jak tu jest napisane wyszłoby na to że wszyscy są idiotami. A co z ofiarami przemocy? To że po wszystkim zachowują się jak ofiary mówi o nich że coś z nimi nie tak?! Cholera, takie artykuły potrafią być poważnie szkodliwe i mam nadzieję że ludzie czytając to włącza zdrowe myślenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj