Dbaj o to, by codziennie pobyć chwilę sama ze sobą

1

Francuski naukowiec i filozof Blaise Pascal zauważył, że większość problemów tego świata bierze się stąd, że ludzie nie potrafią się wyciszyć, przebywać sami ze sobą. Ciągle ich coś rozprasza – telewizor, radio, internet. Czują się podenerwowani i rozkojarzeni. Tymczasem, by znacząco poprawić swoją codzienną kreatywność, gotowość do stawiania światu czoła – dobrze jest zadbać o kilka chwil w ciszy i spokoju. To naprawdę ważne. I to naprawdę wiele zmienia.

spokój

To podstawowa potrzeba

Ludzie wraz z wiekiem coraz częściej szukają samotności. Pragną chwili spokoju każdego dnia. Takiego mitycznego bycia samej ze sobą na bezludnej wyspie. Lubią ciszę i swój azyl, w którym mogą być sobą, nie spieszyć się, robi nic lub zatracać się w tym, co najbardziej lubią. Gdy jesteśmy młodsze, bywa z tym różnie. Często potrzebujemy czasu, by w pewnym momencie życia dostrzec, że nasze potrzeby się zmieniają i coraz częściej wybieramy ciszę i spokój, które gdy wypełnią nas, pozwalają później na szaleństwo i głośną radość.

Chęć pobycia w samotności nie ma nic wspólnego z byciem odludkiem czy osobą aspołeczną. Nic bardziej mylnego. To bardzo zdrowy odruch i potrzeba, którą zbyt często bezrefleksyjnie w sobie zagłuszamy.

Zebrać myśli

Mimo że jesteśmy jednostkami społecznymi, to do dobrego funkcjonowania potrzebujemy nie tylko innych ludzi, ale też spokoju, czasu, gdy jesteśmy same. Nikt nam nie przeszkadza. Możemy całkiem się wyłączyć, zresetować mózg, nie przejmować niczym, nie zważać na żadne informacje z otoczenia, zregenerować siły.

Bycie samej pozwala zastanowić się nad swoimi celami, sposobami dążenia do nich, umożliwia poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Oczyszcza, usuwa wszelkie rozpraszacze, umożliwia powrót do korzeni. Dzięki temu gwarantuje jaśniejsze myślenie.

Odnaleźć równowagę

Czas sam na sam jest ważny, by odnaleźć zgubioną równowagę. A ta, w praktyce okazuje się, że jest po prostu najważniejsza. Bez niej tracimy energię, dobre nastawienie, optymizm. Równowaga czyni nas najlepszymi pracownikami, szefami, kobietami, córkami, matkami, żonami i partnerkami.

To ważne, bo bycie samej pozwala nam odpowiadać tylko za siebie, podejmować decyzje, bez uwzględniania wpływu otoczenia na nasz sposób myślenia. Gdy jesteśmy same, docieramy do siebie, do tego, czego naprawdę chcemy.

Podnieść produktywność

Badania pokazują, że prywatność i możliwość pobycia w samotności zwiększa produktywność i kreatywność, czyli myślenie nieszablonowe. W ten sposób możemy zadbać o lepsze wyniki.

Poza tym inne wyniki badań pokazują, że samotność sprawia, że stajemy się silniejsze, bardziej odporne na stres i mamy wyższą satysfakcję z życia.

Pokochać siebie

Czas w samotności jest nam potrzebny, by naprawdę pokochać siebie. Znalezienie kilku chwil, żeby pobyć w samotności to docenienie swojej wartości, poznanie siebie i odnalezienie się w sobie. Badania pokazują, że to również prosta metoda, by kształcić w sobie niezbędną do budowania zdrowych relacji z innymi empatię.

Zapamiętaj – „nigdy nie jesteś zbyt zajęta, by znaleźć kilka chwil dla siebie”. Jeśli mówisz, że nie umiesz usiedzieć w spokoju i ciągle gdzieś gnasz, to zastanów się, czy aby nie uciekasz przed czymś.

To nie jest strata czasu

Nawet jeśli Twój harmonogram jest mocno wypełniony, to dobra wiadomość jest taka, że wprowadzenie do niego nieco samotności nie jest stratą czasu. Przeciwnie. To inwestycja, która dość szybko się zaczyna opłacać. Nic się nie zawali, gdy na chwilę się zatrzymasz.

Czy poświęcasz wystarczająco dużo czasu na samotność w swoim życiu? Zacznij od 10 minut dziennie. Początkowo, zwłaszcza jeśli jesteś nieprzyzwyczajona, możesz czuć się nieswojo, ale przetrwaj te chwile zwątpienia… Z czasem zauważysz, że 30 minut to będzie takie optimum. Nawet jeśli teraz czujesz niechęć, spróbuj, odważ się. Wkrótce zobaczysz, ile spokojne chwile w pojedynkę potrafią zmienić…

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj