Dlaczego warto czuć się młodo? Naukowcy znają odpowiedź!

12

To, że kobiety są dla siebie zbyt surowe wiadomo nie od dzisiaj. To, że oceniamy siebie bez taryfy ulgowej – także. Prawdą jest także to, że mężczyźni mają znacznie lepsze mniemanie o sobie. Nawet jeśli posiadają realne defekty, to ich nie widzą. Bagatelizują ich znaczenie, a nawet tak o nich mówią, jakby były największymi atutami. Ich trofeami…My, kobiety z kolei potrafimy perfekcyjnie wynajdywać wady, których tak naprawdę nie ma. I choć z wiekiem bywamy dla siebie coraz łagodniejsze, to nadal jest sporo do zrobienia. Także w naszym sposobie patrzenia na siebie. Naukowcy udowodnili bowiem, że bardziej opłaca się czuć młodszą niż wskazuje na to wiek metrykalny! I odejmowanie sobie lat to działanie prozdrowotne, które może zapewnić nam dłuższe życie!

Kobiety i mężczyźni. Odmienne spojrzenie na wiek

Ostatnie badanie naukowe przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazało coś, co mnie osobiście wstrząsnęło. Mianowicie przeciętna Brytyjka uważa się za “starszą”, gdy kończy 29 lat. Z kolei mężczyzna znacznie później, bo w wieku 58 lat.

Trudno się nie zdenerwować, czytając takie wyniki badań. Jednak na szczęście wraz z wiekiem mądrzejemy i już kilkanaście lat później, myślimy o sobie znacznie lepiej! Ale o tym poniżej…

czuć się młodo

Masz tyle lat, na ile się czujesz?

Badacze coraz więcej uwagi przywiązują subiektywnemu wiekowi, czyli nie temu, na który wskazuje metryka, ale temu, który nam w duszy gra. Innymi słowy, badają, jak nasze samopoczucie wpływa na to, jak żyjemy, jak wyglądamy i jak się starzejemy.

Czy prawdą jest, że osoby czujące się młodziej, korzystniej również wyglądają?

Okazuje się, że to ma sens. Naukowcy zauważyli, że nasz subiektywny wiek decyduje o naszym sposobie zachowania. To, na ile lat się czujemy, decyduje o tym, jak bardzo otwarci jesteśmy, ile w nas optymizmu, życiowego luzu oraz mądrości.

Teoretycznie prawdziwość tych tez potwierdza nam intuicja, podpowiadając, że starzenie pod wieloma względami to nasza osobista decyzja. Dopóki bowiem się bawimy, każdego dnia czegoś nowego uczymy, jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia, proces starzenia jest dla nas łaskawszy. Natomiast życiowe poddanie się szybko prowadzi do degradacji.

Yannick Stephan z University of Montpellier po przeanalizowaniu danych z trzech badań podłużnych, które dotyczyły łącznie 17 000 uczestników w średnim i starszym wieku, zauważył, że większość ludzi w średnim wieku czuje się o 8 lat młodsza niż wskazuje ich wiek chronologiczny. Natomiast te osoby, które wskazywały, że czują się na 8-13 lat starsze były bardziej obciążone chorobami w przyszłości i miały o 25% wyższe ryzyko śmierci. Inne czynniki – wykształcenie, czy stan cywilny nie miały takiego znaczenia w ocenie zdrowia, jak deklarowany wiek. Innymi słowy – mówienie o tym, że czujemy się starsze, przynosiło w niedalekiej przyszłości…choroby.

Warto czuć się młodziej

Jeśli czujemy się młodo, mamy mniejsze ryzyko depresji, a także rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym demencji.

Zachowanie wysokiego poziomu energii, przy jednoczesnym zdobywaniu doświadczenia, to połączenie, które daje nam ogromną przewagę. Czynniki te decydują o tym, że naprawdę nie brakuje osób, które wraz z wiekiem pięknieją i wraz z upływem lat są coraz szczęśliwsze.

12 KOMENTARZE

  1. Ja się trzymam tego co powiedziała Maria Czubaszek, że “Kobieta w pewnym wieku powinna określić się ile ma lat i się tego trzymać”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj