Jak dbać o dywan z długim włosiem?

10

Postanowiliśmy zmienić dywan w pokoju dzieci. Padło na dywan typu shaggy. Dzieci są na tyle duże, że przestaliśmy się obawiać plasteliny wlepionej w długie włosie oraz skutków ewentualnych zabrudzeń trudnych do usunięcia. Skusiła nas wizja chodzenia po bardzo miękkiej podłodze i przyjemnego masażu stóp. I okazało się, że zakupiony dywan z długim włosiem przypadł wszystkim do gustu. Jest szalenie miękki w dotyku, zachęca by się na niego położyć, a nawet głaskać bez końca. Tylko pytane – jak dbać o dywan z długim włosiem? I tu zaczęły się schody.

Dywan z długim włosiem wygląda super. W jakich pomieszczeniach się sprawdza?

Nie ma wątpliwości, że dywan z długim włosiem wygląda po prostu efektownie. Szybko zmienia wygląd wnętrza. W klasycznych pomieszczeniach stanowi mocniejszy akcent, a w nowoczesnych – dodaje przytulności. Jego włosie może mieć 5 centymetrów a nawet więcej. Rzadko dywany shaggy wykonywane są z wełny, częściej produkuje się je z przędzy polipropylenowej, czyli z materiału sztucznego.

Jeśli zdecydujemy się na naturalny kolor – wybrany dywan pasuje niemal wszędzie. Ze względu na swoje właściwości, dywany typu shaggy wybierane są szczególnie często do sypialni. Mięciutki dywan z dłuższym włosiem pozwala tuż po przebudzeniu położyć stopy na miękką i delikatną powierzchnię.

Dywan shaggy sprawdza się również wszędzie tam, gdzie dużo czasu przebywamy na podłodze, a tak jest właśnie w pokoju dzieci. Ma gęste włosie, które często ładnie błyszczy i zmienia kolor w zależności od położenia i kąta padania światła.

jak dbać o dywa z długim włosiem

O ile dla młodszych dzieci dywan z długim włosiem może nie być odpowiedni – utrudnia układanie klocków, zabawy w tor wyścigowy, w jego długim włosiu mogą gubić się drobne zabawki – o tyle dla dzieci w wieku szkolnym dywan z długim włosiem może być świetnym wyborem.

Jak dbać o dywan z długim włosiem? Odkurzanie

Choć długie włosie dywanu skutecznie ukrywa zanieczyszczenia, które na dywanie z krótkim włosiem od razu są widoczne, to należy pamiętać o systematycznym odkurzaniu dywanu shaggy. Należy to robić minimum 2 razy w tygodniu. Jednak jeśli dywan leży w pomieszczeniu często użytkowanym, w którym przebywają dzieci, a w domu mamy zwierzęta – należy go odkurzać nawet codziennie.

Ważna jest technika odkurzania. Dywan z długim włosiem należy odkurzać powoli, pod różnymi kątami. W ten sposób mamy szanse, że włókna dywanu ułożą się pod różnymi kątami i dotrzemy do  wszystkich zakamarków dywanu.

Najlepszy do odkurzania dywanu z długim włosiem będzie odkurzacz z turboszczotką. Bardzo ważna jest moc odkurzacza. Im wyższa, tym lepiej.

Jak dbać o dywan z długim włosiem? Natychmiastowe wywabianie plam

Wszelkie plamy i zanieczyszczenia należy usuwać od razu. Jednak nie robimy tego, pocierając dywan, ale kładąc na niego papierowy ręcznik, zbierając zanieczyszczenia, a następnie lekko moczymy i przecieramy. W sklepie znajdziemy specjalne środki do wywabiania plan z dywanów.

W walce z plamami sprawdzą się też domowe sposoby

  • pasta z sody – (powstała po połączeniu sody i wody)
  • płyn do naczyń zmieszany z octem.

Wybraną miksturę nakładamy na plamę, a następnie po 3-5 minutach spłukujemy.

dywan z długim włosiem

Jak dbać o dywan z długim włosiem? Trzepanie

Raz na 3-4 miesiące warto dywan z długim włosiem wytrzepać. Jeśli nie chcemy go wynosić z domu, można to zrobić w domu, podnosząc róg dywanu i uderzając go energicznie od spodu, usuwając zgromadzone w nim zabrudzenia.

Raz na trzy miesiące to minimum. Jeśli na dywanie z długim włosiem bawią się dzieci, w pokoju, w którym leży dywan jemy posiłki, należy to robić nawet raz w miesiącu.

Jak dbać o dywan shaggy? Oddanie do prania

Dywanów z długim włosiem nie zaleca się prać samodzielnie w domu -ani w pralce, ani w wannie. Ze względu na długie włosie i długi czas schnięcia, należy zlecić tę usługę profesjonalnej firmie.

Najlepiej zwinąć dywan, dokładnie go wytrzepać (lub również zlecić te działanie) oraz oddać do czyszczenia. Zazwyczaj wybrana firma sama przyjeżdża po dywan i odwozi go po zakończonym czyszczeniu. Gdy zlecimy czyszczenie dywanu,  zostanie on dokładnie odkurzony, “szamponowany” i wysuszony. Można również zamówić specjalistyczną firmę, która wyczyści dywan w warunkach domowych, po prostu przyjeżdżając do nas ze specjalistycznym sprzętem i pracując na miejscu w naszym domu.

Macie dywan z długim włosiem? Jakieś kłopoty z czyszczeniem? Doświadczenia?

10 KOMENTARZE

  1. Po przeprowadzce nie mam żadnych dywanów i jak na razie nie czuję potrzeby ich posiadania, chociaż lubię oglądać zdjęcia pomieszczeń z takimi puszystymi dywanami 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj