Kawa czy herbata na tarasie?

23

Są takie rzeczy, których pragniemy szczególnie mocno wraz z wiekiem. Na czele tej listy znajduje się własny, choćby niewielki ogród lub większy balkon z pięknym widokiem na okolicę.

Marzymy o chwili świętego spokoju, kiedy będzie można usiąść wygodnie na tarasie z filiżanką ulubionego napoju, i po prostu złapać głębszy oddech. Możliwość wypicia kawy czy herbaty, spoglądając na otaczającą zieleń, jest nieporównywalnie lepsza niż wpatrywanie się z rana w telewizor czy ekran telefonu.

Czasami wystarczą już krótkie momenty rano czy wieczorem skradzione zapracowanej rzeczywistości, by poczuć się całkiem inaczej. Zregenerować się, wyciszyć, a nawet zainspirować. Nic tak nie odstresowuje jak kontakt z naturą.

Problem w tym, że w wielu polskich domach balkony są niewielkie. Wystarczają jedynie na rozwieszenie prania, wypoczynek na nich to spore wyzwanie. Stąd powszechne chyba marzenie o dużym, pięknym tarasie i małym białym domku za miastem. Też o nim marzysz czy już go masz?

meble

Taras, miejsce gdzie natura łączy się z domem

Gdzie odpocząć? Może być balkon..jednak dla wielu z nas to za mało.

Dlatego często szukamy miejsc, które pozwolą nam wyjść z rana bezpośrednio do ogrodu i bosymi stopami dotknąć miękkiej trawy. W tym celu niezastąpiony jest wygodny taras, ogród czy działka poza miastem.

To, jak zagospodarujemy taras zależy od naszej inwencji. Jednej osobie wystarczy dający pełny luz hamak. Inni postawią na krzesło brazylijskie. Spodobać może się także drewniana ławka-huśtawka czy też wygodne meble ogrodowe, które pozwalają przenieść na taras część domu.

W tym ostatnim przypadku jest szczególnie wygodnie. Mamy bowiem komfortowe meble, z miękkimi poduchami, czyli maksymalną wygodę, którą kojarzymy z salonem, ale przeniesioną w miejsce, w którym wiosną, latem i wczesną jesienią można poczuć się jak na wakacjach. Jest też stolik, by postawić napoje, drobne przekąski czy odłożyć ulubioną książkę.

W małej przestrzeni popularnością cieszą się lekkie, łatwe do przenoszenia składane meble, często są to meble aluminiowe. Na dużych tarasach zazwyczaj  królują bardzo popularne meble technorattanowe, które uważane są za szczególnie trwałe. Niestraszne im promienie słoneczne, deszcz, a nawet mróz i śnieg. Wiele osób decyduje się też na lekkie i trwałe meble z tworzywa.

Oprócz wygody używania, czyli na przykład możliwości położenia nóg na pufie i rozprostowania pleców na oparciu a także położenia się na leżance liczą się ponadto inne opcje.

Własny taras umożliwia zorganizowanie garden party, spotkania ze znajomymi, inna możliwość to rodzinny obiad czy po prostu cieszenie się spokojem i ciszą. Ogród pozwala na nowo docenić radość przebywania samej ze sobą.

Nic dziwnego, że to właśnie taras i ogród to dla wielu największe atuty mieszkania w domu!

Znaleźć czas na odpoczynek

Znalezienie odpowiednich mebli do ogrodu nie jest szczególnie trudne. Dużo większym wyzwaniem jest zagospodarowanie czasu na odpoczynek. Praktyka pokazuje bowiem, że wiele z nas boryka się z syndromem przepracowania. Ten prosto prowadzi do poczucia, że szkoda czasu na odpoczynek. Bo jest za dużo do zrobienia. Dlatego tak trudno usiąść i odetchnąć…

Tymczasem psychologowie podkreślają, że odpoczynek jest nam potrzebny jak powietrze. Powinniśmy wpisać relaks w plan dnia, by nigdy o nim nie zapominać. Powinien on mieć równorzędne miejsce w grafiku, jak praca czy zakupy. W ten sposób nie tylko zregenerujemy zmęczone ciało i umysł, ale, co może bardziej przekonuje, podniesiemy produktywność i zmniejszymy ryzyko wystąpienia wielu chorób, bezpośrednio wynikających ze stresu i zmęczenia.

W sezonie urlopowym, a zwłaszcza po nim własny taras i ogród są niezastąpionym miejscem na aktywny i leniwy wypoczynek. Masz takie miejsce czy o nim marzysz?

23 KOMENTARZE

  1. Póki co cieszę się z balkonu- dzięki cierpliwości, zasadziłam tam kilka fajnych roślin i mam zielono. A na ogród czy taras też przyjdzie czas…
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

  2. Mam swój ulubiony ogródek gdzie nie liczę czasu. Czas tu idzie wolno ale niestety tylko w weekendy. Ten odpoczynek wśród zieleni i kwiatów dostarcza niebywałej energii i zapomnienia o wszystkim co złe i niedoskonałe. To moja odskocznia od rutyny w pracy zawodowej i domowych obowiązków.

  3. Ja podobnie jak Dorota, bardziej marzy mi się poznawanie nowych miejsc, niż własny ogród. Mieszkam w domu dwurodzinnym i mam swój kawałek ogrodu, ale więcej w nim przycinam, koszę, podlewam itd, niż wypoczywam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj