Kto odbiera Ci pewność siebie?

0

Po 40 masz doskonałe warunki, by żyć pełnią życia. Czuć się pewną siebie. Z energią do zmieniania siebie i świata na lepsze. Czasami jednak coś idzie nie tak. Bo zamiast przypływu entuzjazmu ogarnia Cię czarna rozpacz. Zamiast wiary w przyszłość czujesz, że jesteś skazana na ciężkie, szare życie. Nie wierzysz w siebie. Przebojowość przyćmiewa rozczarowanie i poczucie beznadziei. Jak to możliwe? Kto odbiera Ci pewność siebie? Ty sama? Czy…może winne są pewne czynniki, na które nie zwracasz uwagi?

pewność siebie

Brak wdzięczności

Mimo że jesteśmy silne, to nasza struktura psychiczna jest delikatna. Tworzą ją naczynia połączone, pewne cechy wpływające jedne na drugie. I tak ogólnie to ujmując, zaburzona wewnętrzna równowaga wpływa na obniżone samopoczucie i brak pewności siebie.

Przyczyną może być coś, na co nie zwracamy uwagi, mianowicie brak wdzięczności. Ukazuje on bowiem nam, jak niewiele dostrzegamy dobra w naszym życiu. To kluczowe. Bo nawet jeśli jest naprawdę źle, to nadal istnieje wiele powodów, dla których warto dziękować.

Gdy uświadomimy sobie, jak wiele mamy i za jak wiele dóbr możemy być wdzięczni, nasze poczucie siły wzrasta. Wiemy, że wiele uzyskaliśmy, wiele osiągnęłyśmy. I możemy zyskać jeszcze więcej. Wystarczy dać sobie szansę.

Zbyt duże wymagania i nieumiejętność wybaczania sobie

Nasze niskie poczucie wartości może wynikać ze zbyt wysokich wymagań, jakie sobie stawiamy. Gdy poprzeczka jest ustawiona zbyt wysoko, zbyt dużo od siebie wymagamy, nie wybaczamy żadnego błędu, to kłopoty mamy niemal gotowe. Będziemy się wiecznie dręczyć i frustrować.

Tymczasem nikt przecież nie jest idealny. Dlaczego wymagasz od siebie perfekcyjności?

Szepty

Warto przy tym zastanowić się, czyj głos mówi w Twojej głowie. Do kogo podobne jest to syczenie do ucha, żeby starać się bardziej. Kto Ci w sercu wykrzykuje, że znowu nawaliłaś i do niczego się nie nadajesz? Kto tak bardzo Cię demotywuje i dlaczego to robi?

Gdy czujesz się niegodna, niewystarczająco dobra, bardzo ważne, żeby walczyć z tym przeświadczeniem. Pomóc mogą afirmacje, czyli pozytywne komunikaty kierowane do siebie, choćby wtedy, kiedy stoisz przed lustrem. Może wydawać się to głupie, ale mówienie – „będzie dobrze” wiele pomaga. Podobnie jak unikanie myślenia o wadach i skupienie się na tym, co w sobie cenisz.

Nadmierne analizowanie

Nie bez powodu osoby żyjące lekko, mające luźne podejście do życia i pozwalające, by trudne chwile spływały po nich jak po kaczce, rzadko narzekają na niskie poczucie wartości. Problem tego typu mają „analizujący”, rozmyślający, często rozkładający problem na czynniki pierwsze, a włos na czworo.

Niestety nadmierne myślenie często prowadzi do negatywnych przemyśleć. Sprawia, że rzeczywistość wygląda gorzej niż jest w rzeczywistości. Sprzyja zamartwianiu się i czarnowidztwu.

Zamiast dramatyzowania, wywoływania wilka z lasu…ogromne pozytywne znaczenie ma zmiana podejścia. To w gruncie rzeczy nie takie trudne, jak może się wydawać. Odpuść, odetchnij i nakreśl pozytywny scenariusz. Uwierz w niego, zachowuj się tak, jakby już się wypełnił. Będziesz zaskoczona, jak wiele się zmieni.

Gdy przestaniesz powtarzać, że dobre rzeczy zdarzają się tylko innym ludziom, zapewnisz sobie doskonałe warunki do wzrostu. Gdy dodatkowo przestajesz się porównywać do innych, to w ogóle mogą zacząć dziać się cuda…

Nieodpowiedni ludzie obok

Nikt tak nie odbiera nam poczucia wartości, jak nieodpowiednie osoby obok. To, w jakim gronie osób się obracamy, bezpośrednio wpływ na to, co o sobie myślimy i co mówimy.

Jeśli jest to towarzystwo wiecznych krytykantów, malkontentów, osób niezadowolonych, to trudno oczekiwać, że będzie nas karmić pozytywną energią.

Duchy przeszłości

Problemy z poczuciem wartości często generuje tkwienie w przeszłości. Nie rób tego. Opuść dawne lata. Rozlicz się z tym, co było. Zaakceptuj, że nie zmienisz przeszłości. Ona już nie należy do Ciebie.

Spróbuj zrozumieć swoich rodziców, nawet jeśli byli wyjątkowo mało wspierający. Daj im prawo do tego, by się mylili. Zaakceptuj to, co zrobili. Banalna prawda brzmi, że nie da się zmienić przeszłości. Możesz tylko zadbać o to, co dzieje się teraz.

Niskie poczucie wartości i brak wiary w siebie to poważny problem. Działa jak samospełniająca się przepowiednia. Utrudnia rozwój i niemal skazuje nas na porażkę. Stąd tak ważne, by z tym zawalczyć. Zrozumieć, że wiele zależy od Ciebie, ale równie sporo od ludzi, z którymi najczęściej przebywasz – męża, partnera, przyjaciół i rodziny. Przemyśl, kto podziwia, gdy latasz wysoko i kto cieszy się, gdy łamiesz skrzydła…I czy to nie Ty również jesteś jedną z osób, które po upadku, zamiast dać wsparcie, mówią – „wiedziałam, że Ci nie wyjdzie…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj