Budowanie poczucia własnej wartości – ćwiczenia dla Ciebie!

12

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Oto konkretne ćwiczenia, które pozwolą Ci odmienić to, co w siebie nie lubisz i poczuć się pewniej. Zacznij już dziś budowanie poczucia własnej wartości!

Budowanie poczucia własnej wartości a samoocena

Poczucie własnej wartości to nie to samo, co samoocena. Można mieć wysoką samoocenę a niskie poczucie własnej wartości, bo samoocena może być rekompensatą niskiego poczucia wartości. Można też mieć średnią samoocenę a wysokie poczucie własnej wartości. Bardzo istotne, by na samym wstępie zrozumieć tę różnicę, ponieważ budowanie samooceny poprzez porównywanie się do innych ma bardzo destrukcyjny wpływ na nas samych.

Budowanie poczucia własnej wartości

 

Budowanie poczucia własnej wartości a postawa

Wyprostuj się, wciągnij brzuch, popracuj nad swoją postawą. Myślisz, że to bez sensu? Okazuje się, że budowanie poczucia własnej wartości najlepiej rozpocząć od pracy nad sylwetką. To, jak siedzimy, jak chodzimy i jak się poruszamy paradoksalnie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to, jak postrzegamy siebie. Wiele ciekawych informacji na ten temat przeczytasz w książce “Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom” Cuddy Amy.

Dokształcaj się. Najlepsze książki o budowaniu poczucia własnej wartości

  1. Czytaj książki o rozwoju i technikach pracy nad sobą – “6 filarów poczucia własnej wartości: Brandona, Osho “Bliskość”, “Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie”, “Poczucie własnej wartości. Jak pokochać siebie” Sharon Wegscheider-Cruse, “Obudź w sobie olbrzyma” Robbins.
  2. Dokształcaj się.
  3. Bierz udział w kursach. Rób wszystko, by jak najwięcej dowiedzieć się o schematach myślowych, w których się uwikłałaś.

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Pozbądź się złych nawyków

Pozbądź się nawyków, które niszczą Twoje poczucie własnej wartościpotrzeby ciągłej rywalizacji, zbyt wysokich oczekiwań, obrażania się, manipulacji, porównywania się z innymi, potrzeby udowadniania innym, że masz rację, tłumaczenia się, szukania aprobaty.

Budowanie poczucia własnej wartości – prześwietl swoje otoczenie

Zwróć uwagę, czy w towarzystwie określonych osób Twoje poczucie wartości nie spada – być może masz do czynienia z osobą toksyczną, która wykorzysta każdą okazję, by Twoimi słabościami podbudować swoje własne ego.

Oddziel fakty od opinii

 1. Nie przejmuj się ocenami innych. Wiem, łatwo napisać, trudniej zrobić. Pamiętaj jednak, że najczęściej oceniają osoby słabe, zakompleksione, próbujące w ten sposób podnieść poczucie własnej wartości.
 2. Traktuj słowa innych jak opinie a nie fakty. Każdy ma prawo do swojego zdania czy oceny sytuacji. Jednak zdanie innych nie musi mieć wpływu na to, co Ty myślisz. Nikt nie ma patentu na nieomylność, dlaczego zatem miałabyś przejmować się tym, co mówią inni bardziej niż tym, co sama myślisz o sobie?
 3. Nigdy nie próbuj się zmieniać po to, by przypodobać się innym, czy wzbudzić ich sympatię. Nie wszyscy muszą Cię lubić, a próba oszukiwania siebie, by zdobyć przyjaciół to droga donikąd.

Rób to, co uważasz za słuszne

Rób to, co uważasz za słuszne i pogódź się z tym, że i tak wszystkim nie dogodzisz. Niezależnie od tego, jak będziesz mocno się starać i tak będziesz krytykowana.

Wybierz się na psychoterapię

Zdecyduj się na psychoterapię – to czasami jedyny sposób, by znaleźć odpowiedź na pytanie – dlaczego siebie nie lubię i jak to zmienić.

12 KOMENTARZE

 1. Czytanie poradników dużo daje, czasem można jeszcze znaleźć fajne warsztaty motywacyjne robione przez odpowiednie instytucje, fundacje najlepiej jak się trafi na sprawdzone Poradnie Psychologiczne, a nie na jakiegoś COACHA, który wyciągnie kasę a będzie mówić bzdury typu MYŚL POZYTYWNIE.

 2. Jak ja lubię tu zaglądać i czytać takie posty 😉 Budowanie poczucia własnej wartości to dla mnie niesamowicie trudne ale pracuje nad tym, i stosuję kilka z wymienionych przez Ciebie rzeczy… jest różnie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj