Wszystko, co musisz wiedzieć o kreatynie!

2

W dobie rosnącego zainteresowania suplementami diety warto wiedzieć, które z nich rzeczywiście przynoszą korzyści, a które są jedynie chwytem marketingowym. Jednym z cenniejszych produktów, nie tylko u osób aktywnych fizycznie, jest kreatyna, co zostało udowodnione licznymi badaniami. Co warto wiedzieć o tym suplemencie? Przeczytaj poniższy artykuł!

Choć zbilansowana dieta wciąż powinna być podstawą zdrowego żywienia, z całą pewnością warto uzupełniać ją o składniki, których nie znajdziemy w dużej ilości w produktach spożywczych. Kreatyna to najlepszy przykład suplementu diety o wszechstronnym działaniu na organizm człowieka. Poznaj ją nieco bliżej!

Co to jest kreatyna i gdzie występuje?

Kreatyna to substancja występująca naturalnie w komórkach mięśniowych. Syntezowana jest z aminokwasów: metioniny, argininy i glicyny, a proces ten zachodzi głównie w trzustce, nerkach i wątrobie. Po związaniu z resztą kwasu fosforowego kreatyna przyjmuje postać fosforanu i staje się źródłem energii, która może zostać wykorzystana np. jako substrat energetyczny dla mózgu i pracujących mięśni.

Jej najbogatszym źródłem pokarmowym jest czerwone mięso, jednak ze względów zdrowotnych nie powinno się spożywać go zbyt często. Właśnie dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację kreatyny.

Jako że jest to związek występujący naturalnie w organizmie człowieka, jego suplementacja jest całkowicie bezpieczna. Nie wykazano żadnych szkód czy działań niepożądanych związanych z jego przyjmowaniem.

Funkcje kreatyny

Choć najczęściej o kreatynie mówi się w kontekście sportu i aktywności fizycznej, związek ten warto przyjmować także w innych sytuacjach. Udowodniono, że odpowiedni poziom kreatyny w organizmie:

  • poprawia pamięć, koncentrację i zdolności intelektualne, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku;
  • zmniejsza zapotrzebowanie tkanki mózgowej na tlen;
  • zapobiega sarkopenii (utrata masy mięśniowej i jej funkcji) u osób starszych;
  • zmniejsza zmęczenie umysłowe;
  • przyspiesza regenerację tkanek, np. po przebytych operacjach, urazach i kontuzjach;
  • chroni mózg przed neurotoksynami, ale także rozwojem depresji i choroby dwubiegunowej;
  • pośrednio usprawnia funkcje immunologiczne organizmu.

Rozważ przyjmowanie kreatyny jeśli pracujesz umysłowo, chcesz poprawić odporność lub po prostu zadbać o zdrowie układu nerwowego i dobre samopoczucie.

Uwielbiasz sport? Zacznij suplementować kreatynę!

Niejednokrotnie udowodniono pozytywny wpływ kreatyny na wydajność treningów szybkościowych i siłowych. Suplementacja zwiększa potencjał energetyczny komórek mięśniowych – są w stanie pracować dłużej i intensywniej, ponieważ mają do tego niezbędną energię. Kreatyna zmniejsza również intensywność zakwasów i mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Regeneracja potreningowa przebiega sprawniej.

Najlepiej sprawdza się przy treningach charakteryzujących się maksymalną intensywnością i krótkim czasem trwania oraz wysiłków powtarzalnych, podczas których sprzyja zwiększeniu beztłuszczowej masy ciała oraz siły mięśniowej, przyczyniając się do wzrostu wydolności fizycznej.

Artykuł sponsorowany

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj