Aż połowa dorosłych Polaków doświadcza przewlekłej samotności

0

Badania naukowców z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przyniosła niepokojące wnioski. Aż połowa dorosłych Polaków może doświadczać przewlekłej samotności. Przewlekłej, czyli takiej, która trwa dłużej niż kilka dni. Takiej, której nie da się ukryć, ani schować, a tym bardziej zapomnieć o niej, kryjąc się za telefonem, czy serialem, który naprawdę wciąga. To samotność z kategorii, która atakuje wieczorem, w nocy i nad ranem, nawiedza nas w snach i snuje w naszych myślach okropne wizje. Jest jak czkawka, która nie chce minąć po szklance wody (a rozśmieszyć, czy przestraszyć nie ma kto).

Aż połowa dorosłych Polaków doświadcza przewlekłej samotności
Aż połowa dorosłych Polaków doświadcza przewlekłej samotności

Jesteśmy coraz dalej od siebie

Nie mówimy sobie dzień dobry. Co nas obchodzi jakiś gburowaty sąsiad. Nie przepuszczamy w drzwiach i nie ustępujemy miejsca w autobusie. Skoro ta starsza pani biegła z laską, to tym bardziej da radę trochę postać. Jesteśmy zbyt zmęczeni po pracy, mamy prawo odpocząć. Nie odwiedzamy się bez zapowiedzi. Trzeba się szanować. Nikt nie lubi być negatywnie zaskakiwany we własnym domu. Poza tym wolimy po prostu porobić coś innego niż słuchać jakichś narzekań. Nie odbieramy telefonu, teraz, gdy widzimy, kto dzwoni, nie musimy przecież. Dawno minęły czasy telefonów stacjonarnych bez identyfikacji numeru. Mamy wygodę i dzięki temu możemy nie mieć czasu na bezsensowne rozmowy telefoniczne. Nie zapraszamy się na urodziny, bo z czego tu się cieszyć. Lepiej wyjechać i mieć święty spokój. Nie znamy się w rodzinie, nie kojarzymy wujków, nie pamiętamy kuzynów, kuzynek, nie utrzymujemy kontaktów.

Nie spotykamy się ani spontanicznie, ani w sposób zaplanowany. To za dużo zachodu. Nikomu się nie chce. Każdy ma swoje życie. Jesteśmy coraz dalej od siebie. Coraz mniej się znamy, coraz mniej rozumiemy, już nawet za sobą nie tęsknimy.

Fajnie byłoby się spotkać

Po czasie niekiedy dochodzimy do wniosku, że fajnie byłoby się spotkać. Dlatego mówimy, że się zgadamy, umówimy. Jednak nigdy nie wykonujemy tego ruchu. Nie dzwonimy. Pytamy zirytowane, dlaczego to zawsze my mamy dzwonić? Niech ta druga strona wyjdzie z inicjatywą. Ona milczy, to my też milczymy. Trudno, widocznie jej nie zależało – pada po dwóch stronach słuchawki, z ust dwóch różnych osób.

Nie dzwonimy też z interesem, bo to wstyd. Powiedzą, że odzywamy się tylko wtedy, kiedy czegoś chcemy. Nie dzwonimy również o radę, bo przecież jest internet, są grupy dyskusyjne. Twierdzimy, że poradzimy sobie same. Damy radę. I dajemy, idzie nam nawet lepiej niż dobrze. Wieczorem jednak zasypiamy z poczuciem pustki. Bo fajnie byłoby się spotkać, pogadać…a kolejny dzień się nie udało.

Czujemy się samotne

Współczesny styl życia jest zabójczy. Dosłownie. Z wysokim poziomem stresu żyjemy coraz krócej i chorujemy w coraz młodszym wieku. Najnowsze badania pokazują, że niekorzystne zmiany w stylu życia sprawiają, że współczesne pokolenia mogą żyć krócej niż poprzednie. Obecni trzydziestolatkowie, czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie mają to prawie jak w banku.

Wszystko z uwagi na wysokie wymagania, pęd życia, stres, ciągłą zmienność i brak stabilności. Na przewidywalną długość życia negatywny wpływ ma także sposób odżywiania oraz otyłość. Kluczowa jest również samotność.

Izolacja społeczna i brak regularnych kontaktów z serdecznymi osobami sprawia, że ryzyko przedwczesnej śmierci jest wyższe nawet o blisko 40%. Samotność wpływa na gorsze nawyki żywieniowe, sprzyja chorobom serca, cukrzycy, depresji, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Jak walczyć z przewlekłą samotnością?

Krok po kroku działaj w kierunku przełamania poczucia samotności.

  • Odezwij się do dawno niewidzianego znajomego.
  • Złóż życzenia urodzinowe, najlepiej telefoniczne, komuś z rodziny, z kim dawno nie rozmawiałeś.
  • Codziennie biegaj dla zdrowia. Biegając, możesz poznać sporo ludzi.
  • Bierz udział w wydarzeniach sportowych, na przykład rajdach rowerowych.
  • Dołącz do grupy wolontariuszy.
  • Odwiedź lokalną bibliotekę, gdzie często organizowane są spotkania.
  • Spotkaj się z kimś zamiast pisać wiadomość.
  • Mów dzień dobry sąsiadom, zagadaj o pogodę. 🙂

samotność, Polacy czują się samotni, sposób na samotność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj