Czy znasz historię swojego kraju? “Wojna i miłość”

2

Co jakiś czas przeprowadza się ankiety dotyczące naszej narodowej znajomości historii. Zazwyczaj ich wyniki nie są optymistyczne. Pokazują, że nie znamy dziejów swojego kraju, mylimy podstawowe, najważniejsze fakty. Zresztą co się dziwić, skoro problem z nimi mają najwięksi przywódcy, którzy historię powinni znać perfekcyjnie. Ignorancja nieraz ujawniła się przed kamerami. Skutek? Niestety bardzo niepokojący. Jak mamy obronić się przed popełnieniem tych samych błędów co nasi przodkowie, skoro ich nie znamy? Jak uchronić się przed najstraszniejszymi wydarzeniami, w tym wojną, jeśli niewiele wiemy o krwawych kartach historii?

Znać i rozumieć

TYlko połowa badanych osób wiedziała, co się wydarzyło 17 września 1939 roku, kiedy na teren Polski wkroczyła Armia Czerwona.

Historię nie tylko trzeba znać, ale również rozumieć. Niestety niska jakość nauczania, przeładowanie programem, brak zainteresowania młodzieży sprawia, że historii nie znamy. Do tego nie rozumiemy przyczyn i skutków pewnych wydarzeń. Z wiekiem nie zawsze nadrabiamy zaległości.

wojna i miłość

Badanie TNS z 2008 roku: na pytanie, co świętujemy 11 listopada odpowiedziało poprawnie 76% osób.

Na szczęście wystarczy odrobina chęci, by to zmienić. Są ciekawe wydania książek historycznych, interesujące programy telewizyjne i internetowe, seriale, są także powieści, takie jak “Woja i miłość. Katarzyna i Igor” Jolanty Marii Kalety, które otwierają nam oczy. Uczą i wzruszają. Po takie książki warto sięgać i takie publikacje warto podsuwać najmłodszemu pokoleniu. Przeczytałam i polecam Wam gorąco!

“Woja i miłość” Jolanta Maria Kaleta

“Wojna i miłość” to obszerna powieść historyczna napisana przez  historyka i politologa – Jolantę Marię Kaletę. Historia z dawnych lat, choć napisana i wydana dopiero teraz. Wzorem dawnych powieści z niezwykłą starannością, rozmachem i precyzją opisuje wydarzenia minionych lat. I to jej podstawowa zaleta. Druga to inspiracja, jaka posłużyła do napisania ponad 700 stron trzymającej w napięciu historii – autentyczne dzieje pradziadków męża autorki – Wasyla Kality i Katarzyny Niepielskiej.

O czym jest ta książka?

To romans historyczny.

“Wojna i miłość” opowiada o burzliwych losach Polki Katarzyny Jaxa-Raweckiej oraz Igora Kaledina – carskiego dragona, którzy zakochują się w sobie na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. Ich uczucie nie spotyka się jednak z akceptacją ani rodziców Katarzyny, ani ojca Igora. Polacy, uważający się za patriotów, postrzegają Rosjan jak ciemiężycieli, a Rosjanie nie ufają Polakom, mających ich za “zdradliwy naród”, który czeka tylko na dogodną chwilę, by wystąpić przeciw zaborcom.

Największym wrogiem rodzącej się miłości Katarzyny i Igora nie są jednak ich rodziny, ale nadchodząca wielkimi krokami wojna, która rozpoczyna ucieczkę w nieznane, sprawia, że bracia zaczynają walkę przeciwko braciom a rodziny tracą najbliższych lub giną wszyscy a wraz z nimi płoną całe posiadłości, dorobki życia.

Polacy w zależności od tego, w jakim zaborze mieszkają, zostają wcieleni do wrogich sobie armii i spotykają się jako przeciwnicy na polu bitwy. Tworzy się też kolebka polskiej armii pod władzą Józefa Piłsudskiego. Rodzi się nadzieja na odzyskanie niepodległości. Jednak droga ku temu nie jest ani łatwa, ani pełna chwały – jak sądzą pełni wiary i werwy młodzi polscy chłopcy zaciągający się do armii.

A co się dzieje z Katarzyną i Igorem? Jak obchodzi się z nimi wojna? Koniecznie przeczytajcie!

Polecam Wam tę książkę do uważnej i pełnej emocji lektury. Mimo że w powieści poruszane są trudne tematy historyczne, to forma publikacji, a przede wszystkim wartka akcja, sprawia, że czyta się ją szybko i z przyjemnością, mimo ponad 700 stron.

Dziękuję Wydawnictwu Otwarte za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki. Premiera książki 13 marca 2019.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj