Na czym nie warto oszczędzać po 40?

2

Życie jest krótkie. Tak mówią. Mija niepostrzeżenie. Dlatego często pojawia się żal za utraconymi szansami i okazjami, które być może się nie powtórzą. A właściwie prawda jest taka, że na pewno się nie powtórzą, jeśli nie wyciągniemy ważnych wniosków z życiowych lekcji. Bo są rzeczy, na których nie warto oszczędzać – czasu, energii, zaangażowania i pieniędzy.

Na zdrowiu

Zdrowie to ta wartość, która wymieniana jest jako jedna z najważniejszych. Mówimy, że zdrowie jest kluczowe, tylko rzadko o nie dbamy. Zwłaszcza wtedy, kiedy czujemy się świetnie. Tymczasem dobre nawyki i profilaktyka stosowana już od najwcześniejszych lat procentuje na przyszłość.

Naprawdę dużo lepsze pod każdym względem, także ekonomicznym, jest zdrowe odżywianie niż późniejsze leczenie. Taniej wychodzą badania profilaktyczne, które pozwalają zdiagnozować ewentualną chorobę czy nieprawidłowości niż specjalistyczne terapie.

Tymczasem często mówimy, że nie stać nas na lepszą żywność. A jednocześnie tracimy mnóstwo pieniędzy na niezdrowe przekąski i napoje, które silnie uzależniają, sprawiając, że chcemy ich jeść więcej i więcej.

Na zdrowiu zdecydowanie nie warto oszczędzać.

na czym nie warto oszczędzać

Na wartościowych relacjach

Nie warto oszczędzać czasu na wartościowych ludzi – rodzinę, przyjaciół, wymawiając się zabieganiem czy mnóstwem pracy. Nawet jeśli to realnie prawda.

Warto znaleźć kilka wolnych chwil, by zapytać, co słychać, jak się czujesz, popatrzeć w oczy, czy uśmiechnąć się. To niewiele kosztuje, a sporo zmienia.

Na rozwoju osobistym

Często jako kobiety stawiamy siebie na szarym końcu. Całkiem bez sensu, zapominamy, że to, co zainwestujemy w siebie, zwróci się i to wielokrotnie.

Poza tym, to, czego nauczymy się, nikt nam nie odbierze. Rzeczy, dobra materialne tracą wartość, mogą nam się znudzić po czasie, ale to, jak się rozwiniemy pozostanie z nami na długo, żeby nie napisać – na zawsze.

Na doświadczeniach

Często rezygnujemy z wakacji, wyjazdu, wyjścia do kina ze znajomymi, imprezy, czy wesela, bo uznajemy, że nie stać nas na zabawę. Wszystko jest drogie, a pieniędzy nie mamy w nadmiarze.

To prawda, mało kto narzeka na nadmiar grosza. Prawdą jest jednak to, że to, co zobaczymy i czego doświadczymy – tego nikt nam nie zabierze. Dlatego rezygnacja z wyjazdów, zabaw i spotkań z powodów finansowych to przykra w skutkach decyzja. Warto zrobić wiele (choć to bywa naprawdę trudne), by nie okradać się z doświadczeń.

Poza tym mówią, że nie warto oszczędzać na dobrym materacu, sprawnym aucie, a także kosmetykach. Lepiej kupić jeden krem a dobry niż kilka i wyrzucić połowę, bo będą otwarte zbyt długo. Chociaż…kto co lubi.

To ważne, by po latach wstyd było opowiadać, ale miło wspominać. Życie jest jedno i warto je po prostu dobrze przeżyć. I nie oszczędzać nadmiernie…

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj