Natura ma dla nas właściwie wszystko, czego potrzebujemy. Wystarczy wiedzieć, skąd czerpać i jak wykorzystywać jej dary. Jednym z „produktów bogów”, który można pić jak szampan i korzystać zdrowotnie niczym jak eliksir – jest sok z brzozy. Jak go pozyskać i dlaczego warto go pić?
Kiedy pozyskujemy sok z brzozy?
Wszystko zależy od tego, jaka jest zima i jaką mamy aktualnie aurę. Najlepszym momentem na zbiory jest wczesna wiosna, zanim jeszcze pojawią się liście na drzewie. Optymalna temperatura to 10-15 stopni. To właśnie przed wypuszczeniem liści w pniu krążą najcenniejsze soki.
Tradycja
Pozyskiwanie soku z brzozy to tradycyjny sposób praktykowany już przez Słowian. Dawniej nazywano brzozowy sok oskołą. Dzisiaj niekiedy nadal możemy się spotkać z tą nazwą, zwłaszcza na opakowaniu gotowego soku, który możemy kupić w sklepie.
Po co nam sok z brzozy?
Sok z brzozy jest po prostu smaczny (jeśli w odpowiednim momencie go zbierzemy). Choć wyglądem przypomina wodę, to ma słodki smak.
Jednak pije się go nie tylko z uwagi na smak, ale przede wszystkim właściwości.
- wzmacniające,
- odżywcze,
- oczyszczające,
- orzeźwiające,
- doskonale wpływające na wygląd skóry i włosów,
- dostarcza pierwiastki śladowe – wapń, potas, magnez, fosfor, miedź,
Jak pozyskać sok z brzozy? I czy to jest legalne?
Znajdźcie brzozę co najmniej 15 letnią, wystarczająco wysoką, silną. Drzewo powinno znajdować się z dala od ulic i źródeł spalin. Najlepiej jeśli to będzie brzoza na terenie prywatnym i mamy zgodę właściciela. W lasach państwowych warto uzyskać zgodę leśniczego, by nie narazić się na otrzymanie mandatu. Leśniczy wskaże, z którego drzewa można pozyskiwać sok. Niestety pozyskiwanie soku z brzozy z nieswojego drzewa bez zgody jest w Polsce karalne. W razie złapania nas na gorącym uczynku możemy zapłacić mandat.
Jak pozyskać sok?
Wwiercamy się wiertarką w drzewo na głębokość około 3 centymetrów, prostopadle do pnia lub pod kątem około 10 stopni. Wkładamy rurkę, której drugi koniec umieszczamy w butelce. Mocujemy butelkę do drzewa. Już po kilku chwilach zacznie ściekać oskoła, która jest gotowa do spożycia.
Następnego dnia, po wypełnieniu naczynia należy wyciągnąć rurkę, zamknąć otwór drewnianym czopem i posmarować maścią ogrodniczą. Wykonanie jednego czy dwóch otworów w jednym drzewie w sezonie nie ma negatywnego wpływu na roślinę.
Sok nadaje się do spożycia w ciągu 3 dni. Później, jeśli ma stać dłużej, powinien zostać poddany pasteryzacji. Można też sok „zakisić”, dodając do niego skórkę z chleba razowego.
Sok można pozyskiwać też z klonu. Nie tylko brzozy.
Piję, ale sama nie pozyskuję.
Kazdego roku już od kilku lat pijemy sok z brzozy.y ich kilka w lesie obok domu 🙂