Być może nawet jej nie pijesz, ale lubisz jej zapach

3

Jej unoszący się zapach wprowadza nas w dobry nastrój. Porównywany jest do mieszaniny aromatu czekolady i kakao. Wykorzystuje się go do produkcji perfum. O czym mowa? O kawie, rzecz jasna. Nie musisz nawet jej pić, ale zapach możesz uwielbiać. Dlaczego?

zapach kawy

Zapach kawy

Zapach kawy jest silny. Trudny do zignorowania. Zazwyczaj działa na nas w dwojaki sposób. Elektryzująco, dodaje energii i motywuje do działania. Po drugie relaksuje i wycisza. Ma w sobie to coś, co uznajemy za przyjemne. Kojarzy się z chwilą przerwy, oddechem w trudny dzień, momentem relaksu.

Już sam moment parzenia kawy ma w sobie coś z rytuału. Idealnie gdy mamy czas i w danym momencie możliwości skupienia się na tym, co się dzieje i co za chwilę będzie naszym udziałem. Kawa sprzyja uważności. Pomaga uchronić te chwile, które przeciekają nam przez palce.

Jak uzyskać i wykorzystać zapach kawy w domu?

Zapach kawy wykorzystywany jest do produkcji perfum. Można go zastosować również w domu. Wystarczy zamknąć go w domowej świeczce. Inny sposób to wykorzystywanie fusów i ziaren kawy do neutralizowania intensywnych zapachów, na przykład w lodówce. Jeśli chcesz pozbyć się przykrych zapachów z lodówki, pozostaw w niej małą miseczkę z mieloną kawą. Tak, to takie proste.

Najintensywniejszy zapach kawy

Najintensywniejszy zapach kawy uzyskujemy od razu po jej zmieleniu. To dlatego w najlepszych kawiarniach kawę mieli się tuż przed podaniem. Po to, by uzyskać możliwie silny aromat.

To właśnie on dla wielu jest wyjątkowo pociągający i motywuje do spróbowania czarnego, znanego na całym świecie płynu.

Ma też inne działanie. Pewne wyniki badań pokazały, że:

 • Zapach kawy pomaga uzyskać lepsze wyniki w testach matematycznych (badanie opublikowane w „Journal of Environmental Psychology”).
 • Ułatwia koncentrację.
 • Usprawnia myślenie logiczne.
 • Pomaga zyskać przekonanie, że sprosta się najtrudniejszym zadaniom.
 • Według naukowców samo wąchanie aromatu kawy może dawać takie same efekty jak wypicie kawowego trunku.

Kawa w kosmetykach

Kawa ma liczne właściwości. Wykorzystuje się ją również w produkcji kosmetyków. Nie tylko z uwagi na jej piękny zapach, ale między innymi z tego powodu.

 • Mamy kawowe peelingi. Można go przygotować samodzielnie. Poznaj najlepszy przepis na domowy kosmetyk.
 • Masełka kawowe.
 • Kawowe szampony i odżywki.
 • Mydło kawowe.

Działanie kofeiny

Kawa działa, gdy ją pijemy. Wszystko za sprawą kofeiny, którą zawiera. Ta, jak wykazano, ma działanie pobudzające, aktywizujące, dodające energii i sprawiające przyjemność.

Jednak sama kawa to nie tylko kofeina. To również zapach, który elektryzuje i zachwyca. Dla wielu jeden z ulubionych, nawet dla tych osób, które kawy nie piją. Jak pokazują badania – aromat kawy może być równie skuteczny, jak picie kawy.

3 KOMENTARZE

 1. Uwielbiam smak i zapach kawy.
  Poza świecami zapachowymi o tym zapachu, czy też patyczkami zapachowymi, ostatnio kupiłam sobie pierwszy raz olejek eteryczny o zapachu kawy i jest wspaniały. Również za pomocą kawy neutralizuje zapachy w lodówce.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj