Czułość w związku to budulec. Fundament, ale i też strop. Nie może go zabraknąć na żadnym etapie związku, bo jeśli rzeczywiście go stracimy, to perspektywy na przyszłość stają się marne. Jak jednak pielęgnować w sobie czułość?
Myśleć o kimś z czułością. Czułość w związku
Wszystko zaczyna się od głowy. Od naszych myśli. Jeśli myślimy o kimś z czułością, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak będziemy drugą osobę traktować. Tego nie da się oszukać. Myśli kreują naszą postawę, a ta wpływa na nasze zachowanie.
Dlatego wszystko zaczyna się od tego, co o kimś myślimy. Czy chcemy dla tej
osoby jak najlepiej, czy mamy chęć zaopiekowania się nią, czy w końcu czujemy się
za nią odpowiedzialni.
Patrzeć na kogoś z czułością
Właściwie wszystko możemy wyczytać z oczu. To one mówią nam najwięcej. Z tego też powodu wzroku nie da się oszukać. I żeby dowiedzieć się, co kto naprawdę czuje, trzeba na niego spojrzeć.
Jeśli w spojrzeniu jest czułość, to można w kilka chwil komuś przekazać ciepło, wsparcie i miłość. Wystarczy jedno spojrzenie, by wysłać konkretną treść. I niezwykłą moc – nawet na drugi kraniec globu. Podczas videorozmowy, wysyłając zdjęcie, a wraz z nimi pozytywną energię.
Traktować z czułością
Od myśli, przez spojrzenie, aż do czynów. Można kogoś traktować z czułością. Pocałować w czoło, przytulić, okryć kocem, podać śniadanie do łóżka, rozmawiać…
Traktować kogoś z czułością to traktować z troską i zaangażowaniem. Uważać, że druga osoba jest ważna i należy się jej nasz czas i uwaga. Szanować ją, doceniać. To nie spieszyć się, nie patrzeć na zegarek, poświęcać wystarczająco dużo uwagi. I nie liczyć mijających chwil, ale cieszyć się każdą z nich.
Tego potrzebujemy. Czułość w związku
Pragniemy czułości. Chcemy być dla kogoś ważni, zwłaszcza w dzisiejszych zwariowanych czasach. I pragniemy być przy kimś blisko. Czułość to właśnie bliskość. Niekoniecznie fizyczna, ale duchowa. Wyrażona głosem, gestem, wrażliwością.
Co oznacza czułość w związku? Na pewno czułość uwzględnia otwarcie się na drugą osobę. Zrozumienie jej potrzeb i sposobu patrzenia na świat. To zaakceptowanie jej.
Jak okazywać czułość w związku?
Żeby móc okazywać czułość w związku, trzeba najpierw okazać ją sobie. Być dla siebie dobrą, nie nazbyt wymagającą, ale odpowiedzialną i empatyczną. Wybaczyć sobie, pokochać się. Tylko pełne osobiste zbiorniki pozwalają dzielić się czułością.
Nie bać się okazywać czułości i nie krępować się prosić o nią. Jednak z drugiej strony nie narzucać jej. Obdarowywać nią wtedy, kiedy po drugiej stronie istnieje
gotowość przyjęcia jej.
Czułość odstresowuje, daje poczucie bezpieczeństwa, zbliża i cementuje związek. O ile kobietom przychodzi ona naturalnie, o tyle mężczyźni mają z nią problem. Muszą się bowiem otworzyć, zrzucić ciężki pancerz, a tego się boją. Potrzebują czasu, żeby do czułości dorosnąć, zrozumieć jej sens. Często dla nich droga do czułości jest
trudna, długa i wyboista.
Jednak gdy ją osiągają, czują ulgę. Bo czułość w związku potrzebuje szacunku, spokoju i dojrzałości. Nie da się jej udawać (ale na szczęście można się jej nauczyć). Ona jest prawdziwa, albo jej nie ma wcale. Gdy istnieje, to czyni nas silniejszymi.
Nie wyobrażam sobie bycia w związku, w którym brakuje czułości.