Gdy Twoje dziecko ma urodziny

1

Gdy jesteś matką, zyskujesz dodatkowe okazje do świętowania. Każdy rok wygląda całkiem inaczej niż przed laty. Ważnych dni jest po prostu więcej. A urodziny dziecka są równie ważne, a czasami nawet bardziej… niż Twoje własne. I wcale ten fakt Cię nie smuci! Przeciwnie! Jest powodem do dumy!

Urodziny, dziecko ma urodziny, gdy dziecko ma urodziny

Gdy jesteś mamą

Gdy jesteś mamą, świętujesz urodziny co najmniej dwa razy w roku. Wtedy, kiedy obchodzisz swoje urodziny i wtedy, kiedy wypadają urodziny Twojego dziecka. I trudno orzec, który dzień jest ważniejszy, bo oba przynoszą niesamowite wrażenia i efekty.

Własne urodziny to moment refleksji, poczucia spełniania i szczęścia. Zwłaszcza, gdy umiesz docenić to, co masz.

Natomiast urodziny dziecka to coś więcej. Nostalgia za tym, co było i nadzieja związana z tym, co przed Wami.

Wspominasz te chwile gdy Twój skarb się rodził, leżał na Twojej dłoni, a jego ciało kończyło się w okolicy Twojego łokcia. Pamiętasz bezsenne noce, spacery z wózkiem, pierwsze posiłki podawane na łyżeczce, czy próby toaletowe i wielką satysfakcję, gdy można było zdjąć pieluszkę. Występy w przedszkolu, konkursy szkolne, pierwsze zauroczenia, przyjaźnie…Wielkie sukcesy i równie spore dramaty. Pamiętasz tak wiele, że niezmiennie dziwisz się, kiedy to wszystko minęło, jak to możliwe, że Twoje małe dziecko jest już takie duże. Kiedy dorosło?

Urodziny dziecka

Wiele mam nie jest w stanie wyobrazić sobie urodzin bez dziecka. Gdy przychodzi ta ważna data w kalendarzu, ona aż bije po oczach. Liczba i miesiąc wryte w umysł i serce nie pozwalają o sobie zapomnieć. Zawsze mają inne znaczenie. Stąd robi się wszystko, by spędzić je w wyjątkowy sposób. I odwiedzić córkę, czy syna, nawet wtedy, gdy mieszkają daleko poza domem.

Niezwykły moment

Patrząc na dziecko, niezależnie czy kończy rok, pięć lat, dwanaście, czy dwadzieścia, to jest to niezwykły moment dla każdego rodzica.

W końcu tego dnia, gdy przyszło na świat dziecko, urodził się też rodzic. Jako nowa osoba, którą stawał się wraz z czasem. Każde kolejne doświadczenie wynikające z roli rodzica zmieniało także jego.

Rodzic dojrzewa razem z dzieckiem. Trudno orzec, kto więcej się uczy – maluszek, który tak szybko się zmienia, czy mama i tata, będący obok.

Proces dorastania do roli dobrego rodzica trwa niezmiennie przez lata. Nawet gdy dziecko dorasta i wyprowadza się, to nadal jest dzieckiem. Nawet wtedy mądry rodzic uczy się, jak być wystarczająco dobrym rodzicem. I nawet gdy dziecko jest dorosłe, rodzic powinien mieć pokorę, bo nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. I czasami trzeba umieć się zdystansować, odpuścić i poczekać.

By każde wspólne urodziny mogły naprawdę cieszyć!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj