Bigos to danie typowo polskie. Kojarzone szczególnie z naszym krajem. Wiele osób decyduje się je przygotować w okresie świąt Bożego Narodzenia. W czym tkwi jednak sekret udanego bigosu? Oczywiście w dodatkach. Jakie przyprawy do bigosu dodać, żeby uzyskać świetny smak? Oto podpowiedzi doświadczonych kucharzy.
Kilka słów o historii bigosu
Bigos to znana polska potrawa. Przygotowywana już za czasów króla Augusta III. Kiedyś do bigosu dodawano raki, a nawet ryby czy owoce. Dawniej do przyrządzania bigosu wykorzystywano resztki z kuchni. Jedzono tę potrawę, poprzedzając posiłek wypiciem kieliszka wódki. Także na śniadanie, zabierano go również na polowania (stąd nazwa bigos myśliwski).
Idealny jak bigos
Istnieje co najmniej kilka pomysłów na bigos: bigos alzacki (na bazie słoniny, karkówki, boczku, kiełbasek), bigos litewski (tradycyjnie na wieprzowinie, pieczeni wołowej, kiełbasie, mięsie z zająca i kaczki), czy tradycyjny bigos (z wędzoną szynką, kiełbasą podwędzaną, boczku). Tyle ile domów, tyle może istnieć idealnych przepisów na bigos. Dzięki temu wszędzie bigos może smakować nieco inaczej.
Niektórzy przygotowują bigos tylko na bazie kwaśnej kapusty. Inni dodają również słodką kapustę. Istnieją przepisy ekonomiczne, na tak zwaną każdą kieszeń oraz bogate, z wieloma dodatkami. Bigos bigosowi nierówny. Może mieć naprawdę wiele odmian.
Jakie przyprawy do bigosu?
Tradycyjny bigos to także tradycyjne przyprawy. Jakie przyprawy do bigosu warto dodać?
- sól
- pieprz
- cukier
- liście laurowe
- ziele angielskie
- jagody jałowca
Powyższe przyprawy to niezawodne minimum.
Żeby bigos był naprawdę dobry, warto przygotowywać go na kilku rodzajach mięsa – wieprzowinie, wołowinie, drobiu i dziczyźnie. Poza tym warto dodać słoninę lub boczek i podlać bigos czerwonym winem – porto, madera lub malaga. Oczywiście bigos nie obejdzie się bez suszonych grzybów, cebuli, wiele osób dodaje także seler, pietruszkę i marchewkę. Bigos litewski to kwaśne jabłka, a każdy to przecier pomidorowy i niezawodna zasada, że im częściej bigos jest podgrzewany, tym wydaje się smaczniejszy.
A Wy, jaki macie przepis na bigos? Bez których przypraw dobry bigos się nie obejdzie?
Przeczytaj, jak idealnie przyprawić rosół.
Uwielbiam bigos wegetariański. 😊
O widzisz, a nie wspomniałam o nim 😉
Od lat jestem fanką wersji bezmięsnych 😛
U mnie w domu przyprawianiem bigosu zawsze zajmował się tata 🙂
Osobiście preferuję “kapustę” a nie bigos, czyli duszoną kapustę świeżą z wszelkimi typowo bigosowymi dodatkami. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt!^^
Ja dodaję też śliwki, najlepiej wędzone, a jeśli nie mam to suszone, ważne też żeby gotować bigos przez kilka dni, aby smaki dobrze się przegryzły 🙂
Bigos – klasyka na Święta 🙂 no i musi być dobrze doprawiony:)