Masz do tego prawo, choć manipulant twierdzi, że nie masz

4

Manipulant to osoba, która patrzy na świat zupełnie inaczej. Dla niego nie liczą się przeszkody i koszta, ale cel, który ma do osiągnięcia. Wszystko, co po drodze będzie trzeba zdeptać – nie ma znaczenia. Dlatego podstawa to takie otumanienie ofiary, żeby uwierzyła ona, że nie ma niemal żadnych praw, co oczywiście jest bzdurą.

Manipulant czerpie siłę ze słabości przeciwnika. Jedyny sposób, by zwyciężyć to wstać z kolan i…zrozumieć, że to co się dzieje – nie jest normalne. Bo masz prawa.

Jakie?

manipulant

Masz prawo do szacunku

Manipulator to osoba najczęściej sprawiająca wrażenie “delikatnej” i nieco przewrażliwionej. Jednak tylko w jeden konkretny sposób – na swoim punkcie. Agresją reaguje na jakiekolwiek formy negowania jego opinii czy sposobu zachowania. Gdy wyczuje próby zdyskredytowania go, zaatakuje wyjątkowo mocno. Ośmieszy, zmiesza z błotem, a nawet wyciągnie pięści.

Manipulator żąda szacunku, jednak sam nie daje prawa do niego innym. I tak traktuje swoje ofiary, by te zwątpiły, że na szacunek zasługują.

Masz prawo wyrażać siebie

Manipulator jest znany z tego, że ucisza innych. Wyśmiewa ich potrzeby, emocje. Traktuje świat tak, jakby nie miał on prawa do słabości. Nie może okazywać skrajnych emocji. Przecież zarówno duża radość, jak i wielki smutek – są śmieszne. Sprawiają, że osoba, która się im oddaje jest słaba, taka “ludzko nieidealna”. Nie to co on – manipulator.

Manipulator ma skrzywdzony obraz świata. Uważa, że inni nie mają prawa do własnej opinii, bo ta, jeśli jest inna od jego własnej, zasługuje jedynie na potępienie.

Masz prawo odmówić

Manipulator traktuje Cię jak swojego więźnia. Ma być tak, jak on chce, bo inaczej będzie źle. Dla Ciebie. Dopóki mu się nie przeciwstawisz, dopóki możesz liczyć na względny spokój. Każda forma niezależności i próby wyrażenia siebie wywoła piekło.

Jak jest zatem naprawdę? Nieważne, jak mocno manipulator naciska, czy manipuluje wchodząc w rolę ofiary, Ty masz prawo odmówić. Masz prawo powiedzieć “nie”, po prostu bez poczucia winy. I nie musisz się tłumaczyć.

Masz prawo do własnego zdania

Każdy ma prawo do własnego zdania. Manipulator próbuje Cię tego prawa pozbawić.

Każdą próbę wypowiedzenia innego poglądu niż on sam prezentuje, traktuje jak zniewagę. Reaguje gorąco i nieadekwatnie.

Próbuje drugą osobę zakrzyczeć, wprowadzić w ślepy zaułek, ośmieszyć. Niezależnie, co robi, Ty masz prawo mieć inne zdanie, masz prawo je wyrazić. Ponadto masz prawo żyć po swojemu, kierując się zasadami, które czynią Cię szczęśliwą.

Dlatego jeśli manipulator wielokrotnie Cię pozbawia prawa do normalnego życia, próbuje Ci uprzykrzyć codzienność, masz prawo odejść i żyć na własnych zasadach z dala od niego.

W walce z manipulatorem najważniejsza jest świadomość. Wiedza, która daje siłę. Jeśli uzmysłowisz sobie, że osoba manipulująca próbuje Cię pozbawić podstawowych praw – znajdziesz w sobie determinację, by powiedzieć “dość”! I o to chodzi. Walka toczy się o najwyższą stawkę – o Ciebie.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj