Niski mężczyzna to nieprzystojny mężczyzna?

12

Wysoki mężczyzna to przystojny mężczyzna. Niezależnie, ile kobieta ma wzrostu, wysoki mężczyzna wzbudza kobiecy podziw. Niskie kobiety często zakochują się w dużo wyższych mężczyznach. Wysokie kobiety z oczywistych powodów również wybierają panów wyższych od siebie. Choć nie zawsze mają taką możliwość, jednak jako nastolatki marzą o tym, żeby on był wysoki. Po prostu. Życie to nierzadko weryfikuje, ale ideał jest jaki jest – wysoki. Bo to męskie, pomaga kobiecie zachować swobodę w ubiorze. Można zakładać wysokie obcasy, czuć się bardziej kobiecą. I potwierdzają to badania. Niski
mężczyzna na starcie traci. A wysoki zyskuje niewspółmiernie dużo. Jednak jest też drugie dno, o którym warto pamiętać. Okazuje się bowiem, że…

Niski mężczyzna

Psychologia ewolucji a wysoki wzrost u mężczyzn

Przeprowadzono mnóstwo badań na ten temat. Wszystkie wskazują, że dla kobiet atrakcyjne są takie cechy jak wysoki wzrost, szeroka klatka piersiowa, rozbudowane mięśnie (Eugenia Mandal “Miłość, władza i manipulacja w bliskich związkach”). Dlaczego? Ponieważ cechy te kojarzone są z siłą, odwagą, determinacją, umiejętnością radzenia sobie w życiu. Dobrze zbudowany mężczyzna postrzegany jest jako taki, który da poczucie bezpieczeństwa. Ma odpowiednie warunki, by otoczyć opieką kobietę i wspólne potomstwo.

Wysoki mężczyzna budzi szacunek. Jest ostrzeżeniem dla innych mężczyzn, którzy patrząc na niego, widzą siłę i władzę. Z wysokim, postawnym mężczyzną „trudniej się dyskutuje w sytuacji zagrożenia”, jego się słucha. Z nim trzeba się liczyć.

Wysoki wzrost a pieniądze…i władza

Na początku warto wskazać, czym jest wysoki wzrost.

Okazuje się, że przeciętny wzrost u mężczyzn to 175 cm. Dlatego za wysokich mężczyzn uznaje się tych mierzących co najmniej 176 cm, a najlepiej powyżej 180 cm.

Jak ma się wzrost do sposobu życia?

Okazuje się, że bardzo konkretnie. Przeprowadzono badania w 2000 roku (Nancy Etcoff), które pokazują,że wzrost pomaga dojść do władzy. To amerykańskie badania, bo w Polsce patrząc na osoby wysokopostawione w biznesie czy polityce, nie zawsze widzimy jasną zależność.

Ponad połowa szefów 500 największych amerykańskich firm mierzy ponad 180 cm. Tylko 3% jest niższych niż 170 cm. Podobne obserwacje poczyniono w firmach zajmujących się rekrutacją. Większość rekruterów mających do wyboru kandydatów o zbliżonych kompetencjach wybiera tych, którzy są wysocy.

Badacze podkreślają, że wysoki wzrost mężczyzn sprawia, że lepiej wiedzie się im w życiu. Wysokim mężczyznom przypisuje się bowiem wyższą inteligencję, większe zdolności przywódcze, łatwiej im się piąć pod szczeblach kariery i osiągać życiowy sukces. Wysoki mężczyzna ma szansę zarabiać więcej. Ma lepszy start od niskiego kolegi.

Jednak to pewne szanse, a nie coś co determinuje. Jest wielu mężczyzn niskich, którzy osiągnęli sukces. Ich niski wzrost nie uniemożliwił im tego. Zazwyczaj jednak, gdy czyta się ich szczere wspomnienia na ten temat, można zauważyć, że niejednokrotnie niski wzrost był wyzwaniem. Czasami jednak czymś, co zmotywowało do większej pracy i pozwoliło wzbić się ponad wszystko.

Wysoki wzrost a zasoby

Wysoki wzrost mężczyzny kojarzony jest z pracowitością, siłą, odsłania możliwości zdobycia wyższych życiowych zasobów. Kobiety zazwyczaj preferują wysokich mężczyzn, bo podświadomie widzą w wyższych mężczyznach kogoś, kto da im lepsze warunki do życia i wychowania wspólnego potomstwa.

Choć nie da się ukryć, że z perspektywy ewolucyjnej i społeczno-kuluturowej większe znaczenie ma nadal piękno kobiece, to również atrakcyjność mężczyzny nie pozostaje bez znaczenia. Osoba atrakcyjna ma już na wstępie przypisywane inne pozytywne cechy.

Wysoki mężczyzna zyskuje szacunek, kojarzony jest z jednostką silną, zdecydowaną i taką, która więcej osiągnie w życiu. Działa tu efekt aureoli. Osoba przystojna w pakiecie zyskuje inne cechy – dobro, szczęście, spełnienie, kompetencje.

I to nie tak, że jesteśmy wyrachowane, czy zepsute, bo zazwyczaj preferujemy wysokich mężczyzn. Tak, jak mężczyznom podobają się panie o symetrycznych rysach, zachowanych proporcjach między talią, a biodrami, tak kobietom podświadomie podobają się wysocy, postawni mężczyźni. Co nie znaczy, że żadna nie wiąże się z niskimi panami. Jednak najczęściej, gdy ma wybór wybiera wyższego od siebie. Tak chce biologia i ewolucja. A my nie jesteśmy wolni od wpływu czynników, których działania często sobie nie uświadamiamy.

Co na o kobiety?

Kobiety podkreślają, że wzrost ma znaczenie, ale nie jest jedyną cechą, na którą zwracają uwagę. Zauważają, że liczy się przede wszystkim charakter. Bo co z tego, że ma się obok wysokiego mężczyznę, skoro nie da się z nim o niczym interesującym porozmawiać?

Dlatego gdy przeciętna kobieta ma wybór – wysoki, ale mocno przeciętny osobowościowo, a niski i zabawny, czuły, inteligentny – to bez zastanowienia wybiera tego drugiego. Jak to w życiu biologia sobie…życie sobie.

12 KOMENTARZE

 1. Po co takie artykuły? I tak wszyscy wiedzą, że ładniejsi czy lepiej urodzeni mają łatwiej.
  Nie polecam się za bardzo zaślepiać urodą, można przeoczyć inne ważne w relacji czy pracy aspekty 😀
  O przykłady z życia nie trudno 😀

 2. Osobiście większość mężczyzn jest dla mnie przystojniejszych pomimo niskiego wzrostu a sama jestem bardzo wysoka i nie przeszkadza mi wzrost bo są dla mnie atrakcyjni

 3. Jeśli ktoś jest pusty to opakowanie drugiego mu wystarczy. Jeśli ma bogate wnętrze to tego samego szuka u innych. Nikt nie ma wpływu na swój wzrost, kolor oczu czy długość stopy. Ma wpływ na wiedzę, umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach, poczucie humoru, zaangażowanie w relację. Dla mnie to jest zdecydowanie uważniejsze niż wzrost.

 4. Wzrost jest kryterium tylko dla niskich mentalnie. Nie dość że aparycja jest od tego niezależna, to samo poczucie bezpieczeństwa również. Dla kobiet, które są w silnej, zdrowej kobiecej energii nie jest w tych czasach najważniejsze, aby był to wielki byk, który jednym machnięciem urwie łeb dinozaurowi. Aktualnie, w XXI wieku liczą się inne rzeczy. Takie jak wspólne budowanie bezpiecznej przestrzeni.

 5. Dla mnie określenie wysokiego mężczyzny jest niemal jak określenie zgrabnej kobiety 😉 I oczywistą-oczywistoscią jest, że najważniejsze są cechy osobowości ale z walorów wizualnych, wysoki wzrost u mężczyzny jest jednym z kluczowych 😁
  Sama też dobrze się czuję z moim 171cm i nie chciałabym mieć 150cm. A zatem – tak, rozmiar ma znaczenie 🙃

 6. No nie, facet musi być wyzszy. Sama ma 174 i nie wyobrażam sobie byc z mniejszym facetem. Mniejsi panowie og mi nie przeszkadzają, ale ogolnie;)))a czy są przystojni. Cóż, albo się jest przystojnym, albo i nie. Wzrost ,,pomaga;))

 7. A zderzenie z rzeczywistością może być pozytywnie zaskakujące , ponieważ właśnie moj partner jest nie co wyższy odemnie ( 157 ja 164 on ) i wcale nie czyni go mniej męskim i atrakcyjnym . Bo to nie o wzrost chodzi a raczej o sposób traktowania człowieka – kobiety, osobowość i podejście do życia . 🫶🏻

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj