Po 30 na nowo doceniamy rodzeństwo?

7

Rodzeństwo – najpierw jesteśmy sobą zaskoczeni, zaintrygowani. Potem oswajamy się i zaczynamy się… kłócić. Mimo to najprawdopodobniej skoczylibyśmy za sobą w ogień. Konkurujemy o względy rodziców i ich uwagę. Minąć musi sporo czasu, by docenić tę relację na nowo. Według naukowców następuje to po około 25-30 latach.

Lubić się jak rodzeństwo?

Naukowcy po przeprowadzeniu badań na grupie 2000 osób po 30 doszli do wniosku, że potrzeba około 25 lat, by zaczynać odczuwać miłość do braci i sióstr. Około 30-tych urodzin zaczynamy patrzeć na więzi łączące nas z rodzeństwem całkiem inaczej niż dotychczas.

3/4 dorosłych, która wzięła udział w badaniu podkreśliła, że ma lepsze relacje z rodzeństwem niż kiedykolwiek wcześniej. Mimo to większość ma w pamięci ciągłe kłótnie sprzed lat.

Cztery na dziesięć osób pamięta z przeszłości kłótnie o zabawki i rzeczy osobiste. Prawie połowa wspomina, że rywalizowała o uwagę i czas rodziców. Większość śmiała się z rodzeństwa i miała ubaw, gdy bracie czy siostrze coś nie wyszło.

rodzeństwo

Po latach umiemy lepiej się dogadać. Stajemy się bardziej powściągliwi, rzadziej się kłócimy, bo jesteśmy już na tyle silni, by przemilczeć pewne kwestie. Trudniej nas sprowokować. Wraz z dorosłością przychodzi refleksja o przemijaniu, która jednoczy nas z bliskimi.

Warto dodać na koniec kilka słów na temat innych wyników badań. Europejscy naukowcy zbadali 6 630 dorosłych Holendrów. Odkryli, że ludzie, którzy doświadczyli poważnych negatywnych wydarzeń z przeszłości – rozwodów, problemów finansowych, czy prawnych mieli mniej wspierające i bardziej napięte kontakty z rodzeństwem.

Innymi słowy – dobry kontakt z siostrą czy bratem po prostu się opłaca?

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj