Rezonans magnetyczny 3T ‒ co to takiego?

1
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) jest jednym z podstawowych badań oferowanych przez nowoczesną medycynę. Mimo że tę metodę opracowano w latach 70. poprzedniego wieku, dopiero w obecnym stuleciu stała się powszechnie dostępna. MRI cechuje się wysoką dokładnością, przy czym nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie, więc może być wykonywany nawet u kobiet w ciąży i dzieci od pierwszych dni życia. W ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się rezonans magnetyczny 3T. Czym się charakteryzuje? Jakie ma zastosowanie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście!

Zasady działania rezonansu magnetycznego

Uzyskiwanie obrazów metodą rezonansu magnetycznego opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Jądra atomu wodoru, który znajduje się w wielu cząsteczkach organicznych oraz wodzie, poddawane są działaniu silnego pola magnetycznego i pod jego wpływem ulegają precesji, co jest rejestrowane przez aparat i na tej podstawie rekonstruowany jest obraz. Cechuje się on wysoką dokładnością. Dodatkowo, jeśli badanie wymaga rozszerzenia diagnostyki, jest możliwość podania pacjentowi dożylnie środka kontrastującego. Przeważnie są to związki gadolinu, które posiadają właściwości paramagnetyczne. Początkowo sprzęt do rezonansu magnetycznego miał moc 0,5T lub nawet mniej. Obecnie najbardziej powszechne w polskich placówkach ochrony zdrowia są aparaty o mocy 1,5T, jednak coraz bardziej dostępne stają się aparaty 3T. Obrazy uzyskiwane przy ich zastosowaniu są dokładniejsze, a samo badanie trwa krócej.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego 3T

Każda tkanka w ludzkim organizmie może być obrazowana z wykorzystaniem aparatu MRI 3T. Są jednak narządy, w przypadku których badanie z wykorzystaniem sprzętu o wyższej mocy, jest szczególnie wskazane, czyli:

  • ośrodkowy układ nerwowy;
  • kręgosłup;
  • stawy;
  • brzuch i miednica (zwłaszcza prostata);
  • naczynia.

 

MRI może być jednym z elementów diagnostyki chorób nowotworowych, zapalnych, zwyrodnieniowych, autoimmunologicznych, wad wrodzonych oraz narządów ruchu. Służy również do oceny postępu choroby lub monitorowania efektów leczenia, a na podstawie uzyskanych obrazów, planowane są zabiegi operacyjne.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Mimo że rezonans magnetyczny jest badaniem stosunkowo bezpiecznym i nieinwazyjnym, nadal istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Jedynym przeciwwskazaniem bezwzględnym jest obecność rozrusznika serca, neurostymulatorów, pomp do podawania leków, implantów ślimakowych lub innych urządzeń elektronicznych w ciele człowieka. Pozostałe są względne i są rozpatrywane indywidualnie przez lekarza radiologa lub lekarza kierującego na badanie:

  • obecność sztucznych zastawek, metalowych klipsów, implantów, śrub, blaszek ‒ większość tego typu sprzętu medycznego jest obecnie wykonana z materiałów, które można umieścić w rezonansie bez zagrożenia dla pacjenta;
  • do 12 tygodni po przebyciu operacji wszczepienia by-passów;
  • obecność w ciele metalicznych ciał obcych, zwłaszcza w okolicy oczodołu (wymagana konsultacja okulistyczna);
  • deformacje ciała uniemożliwiające pozostanie w pozycji leżącej.

Jednym z przeciwwskazań względnych do MRI jest również klaustrofobia. Rezonans 3T trwa nieco krócej od badania w aparacie o mniejszej mocy, co może nieco ułatwić tym pacjentom wykonanie badania. W dalszym ciągu jednak klaustrofobia może być wskazaniem do zastosowania znieczulenia ogólnego.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jedynie wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną, zwłaszcza poprzednie badania obrazowe i wypisy ze szpitala. Gdy planowane jest podanie kontrastu podczas badania konieczne jest oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi, nie wcześniej niż 14 dni przed MRI i dostarczenie wyniku w dniu badania. Przed wejściem do pomieszczenia z rezonansem należy zostawić metalowe elementy odzieży w osobnym pomieszczeniu. Pacjent kładzie się następnie na specjalnym łóżku i wjeżdża do aparatu. Ze względu na panujący tam spory hałas, badany jest zaopatrywany w ochronniki słuchu. Rezonans magnetyczny trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, podczas których nie należy się ruszać. Po badaniu pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Uzyskane obrazy są następnie opisywane przez doświadczonych radiologów, a wynik można odebrać w terminie określonym przez placówkę medyczną.

Mając do wyboru wykonanie badania na urządzeniu 1,5T i 3T, lepiej wybrać ten o większej mocy. Jednak, kiedy nie ma możliwości wyboru lub rezonans magnetyczny 3T nie jest dostępny, nie należy zwlekać z badaniem i skorzystać z aparatu o mniejszej mocy, chyba że MRI dotyczy okolic wymienionych wyżej.

Artykuł sponsorowany z Rezonans 3T.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj