4 rodzaje prac. Którą wykonujesz?

4

Każdy człowiek może może wykonywać cztery rodzaje prac. Według twórcy logoterapii doktora Viktora Frankla, od tego, który typ wybierzemy zależy nasze poczucie satysfakcji, szczęście życiowe a także…zarobki i stabilizacja finansowa. Jaki mamy zatem wybór? To jest najciekawsze…

Praca

Jaka jest idealna praca dla Ciebie?

Każdy z nas ma wybór i nieograniczone możliwości. W Stanach istnieje ponad 200 000 różnych zawodów. W Polsce jest podobnie. Najważniejsze to wybrać dobrze.

Zaprojektuj sobie miejsce pracy. Wymarzony zawód to taki, do którego mamy predyspozycje i który daje nam satysfakcję, nie tylko pieniądze. Niemożliwe, żeby taki znaleźć? możliwe, ale potrzeba nieco…odwagi, samozaparcia i cierpliwości

Pierwsza możliwość

Możemy wykonywać pracę, która jest trudna do opanowania i wykonywania. Wybieramy zawód, który jest skomplikowany, a my nie mamy naturalnych predyspozycji do niego. Możemy się uczyć, walczyć ze swoimi słabościami, edukować się, pisząc kolokwialnie – szarpać, i nadal dana czynność będzie dla nas trudna, szczególnie wymagająca. Nie mamy cech odpowiednich dla danej pracy i tego zwyczajnie nie przeskoczymy. Nie jest to zawód, który powinniśmy wykonywać. I mimo, że się bardzo staramy, to nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Męczymy się na danym stanowisku i tyle.

Praca to dla nas męka, codzienny stres, prowadzący do wypalenia i w konsekwencji depresji. Męczymy się, chcemy się dostosować, ale…nie potrafimy.

Druga opcja

Doktor Viktor Frankl zwraca uwagę też na drugą możliwość. Jest to praca, która na wstępie wymaga od nas sporego zaangażowania. Nie jest łatwo ją wykonywać. Niezbędne są lata nauki (niekoniecznie na uniwersytetach), budowanie doświadczeń, życiowych przemyśleń. Musimy posiadać szczególne umiejętności oraz odpowiednie cechy, by tę pracę wykonywać.

To, co jest fantastyczne to fakt, że gdy już tej pracy się nauczymy, zdobędziemy odpowiednie kompetencje, zadbamy o systematyczność i wytrwałość, to sama praca jest przyjemna, łatwa i niesie dla nas mnóstwo satysfakcji. Niestety do czasu.

Przychodzi taki moment, kiedy dana praca zaczyna nas nudzić. To, że jest łatwo i przyjemnie paradoksalnie staje się wadą. Nie ma żadnych wyzwań, nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nie można liczyć na to, że coś nas zaskoczy. A wszystko to może powodować, że zakiełkuje myśl o zmianie. Po to, by się rozwijać. I pracę zmieniamy.

Trzecia opcja

To te prace, których łatwo się nauczyć, ale trudno wykonywać. To prace fizyczne, wymagające systematyczności, zaparcia, nieodpuszczania, często aktywności w pełnym słońcu, pocie. Zaliczymy tu proste prace fizyczne – kopanie, noszenie, rąbanie drewna, układanie czegoś na półkach, a także nieco bardziej skomplikowane prace budowlane – murowanie, szalowanie, prace dekarskie, układanie paneli, kafelek. Są osoby, które się do nich nadają i znajdują w nich satysfakcję, jednak często praca tego typu jest jedyną możliwością, jaką się ma…

Czwarta możliwość

Jest najistotniejsza, najważniejsza. To do niej powinniśmy dążyć. To prace, których szybko się uczymy i wykonujemy je z lekkością, łatwością, dają nam możliwość rozwoju. Wchodzimy w te zawody naturalnie, bo wykorzystujemy swoje umiejętności. Czujemy się w nich jak ryba w wodzie. Ani się obejrzymy a stajemy się ekspertami.

Jeśli wykonujesz taką pracę, która wymaga kompetencji, które masz, możesz ją wykonywać naprawdę dobrze. Dzięki temu stajesz się „zawodowcem”. Masz szansę na najwyższe zarobki i satysfakcję. Szukając różnych opcji – miejsca zatrudnienia, może własnego biznesu, masz możliwość zyskać naprawdę dużo.

Co nie jest zaskoczeniem właśnie do czwartego typu pracy powinniśmy dążyć. Powinniśmy pracować w zawodzie, który pasuje do nas. Nie na odwrót. Na siłę dostosowywanie się do pracy i ciągła walka ze sobą prowadzi jedynie do frustracji i wypalenia. Być może pozwala zarobić, jednak co z tego, jak jednocześnie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Może być powodem ciężkich chorób, a tym depresji. Bywa kusząca, ale w dłuższej perspektywie…po prostu nie warto.

Jaki typ pracy wykonujesz?

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj