Menopauza a stres. Czy stres może przyspieszyć wejście w menopauzę?

3

Żyjemy pod presją. W biegu. Często zmęczone i rozczarowane. I to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Może przyspieszać proces starzenia i  moment wystąpienia menopauzy. Kobiety poddawane ogromnemu stresowi nierzadko wchodzą w menopauzę (a właściwie perimenopauzę) tuż przed 40 urodzinami. Sukces w pracy przypłacają szybszym zanikaniem miesiączki i konsekwencjami z tym związanymi. Czy można temu zapobiec?

1 na 100 kobiet przechodzi menopauzę w wieku 39 lat. Menopauza przed 40 jest stosunkowo rzadka, jednak z roku na rok obserwuje się, że występuje coraz częściej. Sprzyja jej stres i szybkie tempo życia. Wysokie wymagania, presja, poczucie konieczności wykazania się – wszystko to z czasem zaczyna mocno doskwierać.

stres a menopauza

Stres może przyspieszyć menopauzę. Menopauza a stres

Niestety styl życia nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Oddziałuje na nasz wygląd i samopoczucie. Może też przyspieszyć występowanie pewnych zmian, które są charakterystyczne dla wieku.

I tak, niewiele osób wie, że stres może przyspieszyć menopauzę.

Współcześnie menopauza występuje najczęściej w wieku 52 lat. W praktyce doświadczają jej kobiety między 45 a 55 rokiem życia. U 1 na 100 kobiet menopauza rozpoczyna się przed 40.

To kiedy wystąpią objawy menopauzy zależy nie tylko od genetyki, ale również od naszego stylu życia, w tym skali doświadczanego stresu i tego, czy sobie z nim Radzimy, czy nie.

Dlaczego tak się dzieje?

Stres, zwłaszcza ten permanentny, sprawia, że organizm wchodzi w stan napięcia, przygotowuje się do ataku. Funkcjonuje na pełnych obrotach. Zwiększa się produkcja testosteronu i adrenaliny, a spada estrogenu i progesteronu.

To zła wiadomość, bo potrzebujemy estrogenu i progesteronu dla dobrego samopoczucia emocjonalnego i zachowania zdrowia.

Estrogen i progesteron, wytwarzane przez jajniki, sterują cyklem miesięcznym każdej kobiety. Gdy dochodzi do nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów, cykl rozregulowuje się, staje się najczęściej długi, a miesiączki skąpe lub wręcz przeciwnie – zbyt obfite.

Stres pogarsza objawy menopauzę

Stres może nie tylko przyspieszyć moment wystąpienia menopauzy, wpływa też na sam przebieg przekwitania. Może niekorzystnie wpływać na samopoczucie kobiety, gdy ta już wkroczy w okres menopauzy. Pogłębia przykre objawy menopauzy, zwiększa drażliwość, napady gorąca,  itd.

Wszystkie te symptomy pogłębiają stres. W konsekwencji problem staje się jeszcze większy. Stres wywołuje objawy menopauzy, a te są źródłem stresu. W konsekwencji mamy samoistnie nakręcającą się spiralę kłopotów. Żeby poradzić sobie z objawami menopauzy, trzeba zawalczyć ze stresem, a skuteczne minimalizowanie wewnętrznego napięcia jest kluczowe, by ograniczyć przykre objawy menopauzy.

Przeczytaj, jak zadbać o łagodny przebieg menopauzy.

Jak sobie radzić ze stresem i objawami menopauzy?

Żeby nie dopuścić do przedwczesnej menopauzy, potrzeba po pierwsze świadomości, a po drugie samozaparcia. Kluczowe jest zrozumienie, że ze stresem trzeba nauczyć sobie radzić. Odwlekanie momentu zajęcia się sobą, czy ignorowanie problemu to niestety najgorsza z możliwych strategii. Nie można odpuścić sobie dbania o siebie:

  • kluczowe jest wprowadzenie zdrowej diety,
  • ważny jest aktywny styl życia,
  • zaplanowanie odpoczynku,
  • dbanie o kontakty z bliskimi,
  • nauka wyciszania się,
  • być może aktywność twórcza, która minimalizuje stres.

Gdy natomiast objawy menopauzy już się pojawią, warto wspomóc organizm w dobrym przejściu tego okresu. Jednym ze sposobów jest minimalizowanie stresu i naturalna terapia wzmacniająca.

Naturą w menopauzę

Wśród naturalnych składników wspomagających organizm w walce z menopauzą wymienić można fitoestrogeny i ich wyjątkowo dobre źródło – koniczynę czerwoną. Drugim źródłem jest soja, która jednak ma właściwości alergizujące i nie może być stosowana przez każdego. Dlatego to koniczyna czerwona uważana jest za bezsprzecznego lidera (poczytaj o wszystkich właściwościach czerwonej koniczyny).

Izoflawonoidy, (będące typem fitoestrogenów) zawarte w koniczynie czerwonej, działają podobnie do estrogenów – łagodzą objawy menopauzy (i związany z tym stres), przeciwdziałają osteoporozie, a także korzystnie wpływają na gospodarkę lipidową.

Wyciąg z koniczyny czerwonej znajdziemy w wielu suplementach diety na rynku. Jednym z nich jest FEMIFLAMAX, który wyróżnia się między innymi tym, że zastosowano w nim mikronizację, proces rozdrabniania składników aktywnych na mikrony. W ten sposób zwiększono rozpuszczalność i przyspieszono wchłaniane substancji aktywnych.

FEMIFLAMAX ma coś jeszcze. Oprócz wyciągu z koniczyny czerwonej zawiera również witaminę B6, magnez i kwas foliowy. Jest także biopiperyna, która, jak pokazują badania, zwiększa wchłanianie wszystkich substancji aktywnych suplementu.

Ziołowe kapsułki FEMIFLAXnaturalną alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej. Pozwalają minimalizować objawy menopauzy, a jednocześnie ich stosowanie jest wolne od skutków ubocznych – nie zwiększa ryzyka raka piersi i raka endometrium. Kapsułki, o czym zapewnia producent, mogą być stosowane u kobiet mających problem z zakrzepicą naczyń żylnych i przy schorzeniach układu krążenia. Poza tym są tanie w stosowaniu. Orientacyjny koszt miesięczny to jedynie 20 złotych.

Sposób na menopauzę? Po pierwsze znalezienie skutecznej metody na stres. Po drugie wzmocnienie ciała poprzez stosowanie łagodnych, a przy tym skutecznych ziołowych tabletek.

Wielu kobietom poprzez świadome, spokojne podejście do tematu udaje się spowolnić procesy starzenia, a w przypadku wejścia w menopauzę – ograniczyć występowanie dotkliwych objawów przekwitania. Jest zatem o co zabiegać!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj