Drzewo na 40 urodziny – prezent zjawiskowy

3

40 urodziny są niesamowite pod każdym względem, dlatego chcemy je uczcić w szczególny sposób. Zastanawiamy się, na przykład nad prezentem. Pomysłów jest sporo. Wśród nich znajdziemy także dość nietypowe, choć z wielu względów ciekawe…

Na przykład gdyby komuś kupić na 40 urodziny drzewo? Tak, prawdziwe drzewo. Sadzonkę. Drzewo możemy podarować mężczyźnie, co by mógł on wykreślić z listy zadań do zrobienia jeden z punktów – „zasadzić drzewo”. Jednak nie tylko. Sprawdzi się także jako prezent dla kobiety, która w ten symboliczny sposób – sadząc drzewo – może uczcić okrągłe urodziny. To może być dobry pomysł, oczywiście jeśli dana osoba ma działkę letniskową, dom i trochę terenu wokół…i wiemy, że ma trochę wolnego miejsca na nową roślinę.

Drzewo

Gatunków jest na tyle dużo, że wybierzemy bez trudu nawet coś dla kogoś, kto na ogrodnictwie totalnie się nie zna. Bezproblemowych, a przy tym zjawiskowych drzew, wbrew pozorom, jest sporo. Oto one.

Catalpa, drzewo storczykowe, surmia

Zjawiskowe drzewo, będące ozdobą ogrodu przez cały rok. Ma piękne pachnące kwiaty, naprawdę przypominające storczyki i liście w kształcie serca. Roślina miododajna, łatwa w formowaniu, na jesień gubi liście, jak to rośliny liściaste, co może być dla niektórych wyzwaniem, ale czego się nie robi…dla pięknego wyglądu. W przydomowych ogrodach często pełni rolę letniego parasola. Dodatkowy atut – skutecznie odstrasza komary!

Catalpa jest odporna na mróz (do -28 stopni C) i na zanieczyszczenia.

Lilak

Dostępny w wielu kolorach i odmianach. Pięknie się prezentuje, a wiosną zachwyca dużymi i pachnącymi kwiatami, które będą wspaniałą ozdobą każdego wazonu.

Wiśnia piłkowana kiku-shidare-zakura

Wiśnia piłkowana, popularnie zwana wiśnią japońską, w okresie kwitnienia jedna z najpiękniejszych roślin. Jej atut jest taki, że nie trzeba długo czekać aż drzewo zakwitnie, bo kwitnie jak szalone.

Dorasta do 5 metrów wysokości i 4 metrów szerokości. Ma luźne zwisające gałęzie i liście początkowo jasnobrązowe, potem zielone, a na końcu żółtopomarańczowe. Idealne miejsce na wiśnię piłkowaną to stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru.

Brzoza płacząca youngii

Piękna odmiana popularnej brzozy – o szerokiej, parasolowatej koronie. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, jest odporna na susze. Nieskomplikowana w uprawie, rośnie sama, jest odporna na mróz.

Rajska jabłoń

Niezwykła odmiana jabłoni. Rośnie powoli, osiągając wymiar 3-4 metrów. Ma nietypowe czerwone, czasami purpurowe liście, w maju pojawiają się bordowe kwiaty.

Mimo swojego przepięknego wyglądu, drzewo niewymagające. Rośnie niemal na każdej glebie, wystarczy mu umiarkowana wilgotność gleby. Zadowoli się stanowiskiem słonecznym i płóciennym.

Dąb kolumnowy

Gdy szukamy drzewa, które zajmuje mało miejsca, dobrym wyborem może być dąb kolumnowy. Świetnie sprawdzi się w tradycyjnych i nowoczesnych ogrodach. Rośnie wolno, około 15 centymetrów na rok, dorasta do 15 metrów i ma 3 metrów szerokości. Najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych.

Dąb to dobry pomysł, bo jest to szlachetne drzewo, symbol siły i wytrwałości.

Magnolia

Piękne drzewo o niesamowitych kwiatach, najlepiej czuje się w glebach o odczynie lekko kwaśnym.

Zachwyca niezmiennie za każdym razem, gdy kwitnie – może mieć kwiaty białe, różowe, żółte – w zależności od odmiany. Można kupić sadzonkę tradycyjną, z której wyrośnie spore drzewo lub magnolię karłowatą.

Ciekawą odmianą jest Magnolia Susan dorastająca do 2,5-3 metrów, kwitnąca długo i obficie. Odmiany tradycyjne mogą rosnąć na wysokość nawet 30 metrów. Magnolie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i osłoniętych przed silnymi wiatrami.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj