Jestem osobą wrażliwą. Mam czuły radar. To moja broń

26

Bycie osobą wrażliwą nie jest łatwe. Niektórzy mówią więcej, że nadwrażliwość jest męcząca. Bo szybko się wzruszasz, bardziej przejmujesz, za dużo myślisz.

Inni idą o krok dalej wskazując, że ckliwość, sentymentalne podejście do rzeczywistości nie pomaga, a tak naprawdę czyni nas bezbronnymi. Łatwiej nas zranić, wykorzystać, a potem, gdy staniemy się w czyichś oczach bezużyteczne –  porzucić. Jednak czy aby na pewno? Czy to, że wypełniają nas silniejsze emocje niż inne osoby jest w gruncie rzeczy takie złe?

Okazuje się, że niekoniecznie. Istnieje światło w tunelu, które należy dostrzec i wykorzystać, by zmieniać świat, przynajmniej ten najbliżej nas.

wrażliwość

Światłem tym jest zmiana perspektywy. I dostrzeżenie we wrażliwości zalety a nie wady.

Nie brakuje bowiem osób, które bronią wyjątkowej uczuciowości wskazując, że “wysoce wrażliwi ludzie” posiadają dar, nie do przecenienia. Taki, który wynagradza wszystkie codzienne trudności. Jest nim swoisty, jedyny w swoim rodzaju radar, który pozwala bezbłędnie ocenić czyjeś zamiary i z wprawą poznać z daleka fałszywą osobę.

Osoba wysoko wrażliwa widzi więcej

Być może wysoka wrażliwość na co dzień jest męcząca.

W świecie, w którym trzeba mieć twardy tyłek i jak najmniej skrupułów zbyt emocjonalne podejście do życia bywa trudne. Łatwiej olewać niż dostrzegać zło tego świata. Wygodniej pewne rzeczy ignorować niż się przejmować. Dużo lżej żyć w przeświadczeniu, że nie ma sensu za długo analizować i przejmować się innymi, skoro liczy się tylko własne dobro niż każdego dnia myśleć o tym, co można było zrobić lepiej.

Mimo to, że osobom z niską wrażliwością bywa łatwiej, to osoby wysoko wrażliwe mają dar postrzegania rzeczywistości, jakiego mogą im inni zazdrościć:

 • bezbłędnie odczytują mowę ciała,
 • dostrzegają znaczenie drobnych gestów,
 • wyczuwają wymuszone zachowania,
 • odczytują szybko atmosferę danego miejsca,
 • instynktownie odbierają, czy danej osobie można zaufać,
 • są w stanie z dużym prawdopodobieństwem ocenić, w jakim kierunku zmierza sytuacja,
 • mają bliski kontakt ze swoimi emocjami, doskonale rozumieją emocje innych,
 • są empatyczne.

Osoby wysoko wrażliwe szczególnie doceniają głębokie relacje. Budują związki, które trwają przez lata. Nie muszą być one bardzo intensywne.

Osoby ze szczególnym darem wrażliwości doskonale odnajdują się w otoczeniu ludzi podobnych do siebie, z którymi mogą widzieć się raz na kilka lat, a za każdym razem jest tak, jakby spotkały się wczoraj. To swego rodzaju wrażliwość duszy, otwartość emocjonalna pozwala im na kontakt na całkiem innym poziomie, niedostępnym dla wszystkich innych osób.

Z tego właśnie powodu wysoko wrażliwe osoby, którym na co dzień bywa wyjątkowo trudno, pod wieloma względami wygrywają –  w tej dłuższej, często niedostrzegalnej początkowo perspektywie. Choć nie potrafią rozpychać się łokciami w pracy, mają problem, by być niegrzeczne (wtedy, kiedy tylko to jest skuteczne), to w życiu osobistym są zazwyczaj szczęśliwe. Same z sobą czują się dobrze, a jeśli słuchają intuicji tworzą także fantastyczne relacje z innymi ludźmi. Są niezastąpionymi przyjaciółmi, wrażliwymi i odpowiedzialnymi.

Przy odrobinie szczęścia dość szybko uczą się, jak głośno i wyraźnie mówić “nie”. I wtedy nikt nie ma wystarczającej siły i dostatecznie dużo sprytu, by je wykorzystać. Bo osoby ze szczególną wrażliwością wyczuwając intencje innych, potrafią się skutecznie bronić.

26 KOMENTARZE

 1. Jestem bardzo wrażliwą osobą i czasem bywa mi z tym naprawdę ciężko. Wszystko biorę do siebie i mocno przeżywam. Ale z drugiej strony, z mojej wrażliwości wynika duża empatyczność. Nie jest to moja opinia, a opinia osób mi bliskich i znajomych. ?

 2. Trudno mi ocenić, czy jestem bardzo wrażliwa, czy w normie, ale na pewno ludzie wrażliwi mają trudniej w życiu codziennym, bardziej się wszystkim przejmują i przeżywają 🙂

 3. Wrażliwe osoby może i wyczują szybko fałszywa osobę, jednak są tez bardziej skłonne, żeby mimo wszytko zaufać, wybaczyć, dać kolejną szansę. Kolejny raz wystawiając się na zranienie.

 4. Nasza troska o innych wyrażana ciepłą rozmową, przytuleniem, uściśnięciem dłoni może być postrzegana w odwrotny sposób. To my myślimy czy koleżance się uda, czy kolega dojedzie do domu, czy choćby kot czy pies wrednego sąsiada ma co jeść czy pić. Ciężko jest być wrażliwym w dzisiejszych czasach, ale trzeba nimi być, bo potopimy się w kropelce wody.

 5. Wmawiano ze jestem przewrazliwiona…myslalam,że to kolejna zła cecha…z biegiem lat zrozumialam ze to wrażliwość a nie przewrazliwienie…nie każdy ją ma i jest raczej + niz –

 6. Jestem osobą wysoce wrażliwą,jako jedyna w rodzinie.Dla wielu ludzi jest to wada,A dla mnie wręcz przeciwnie.Wyczuwam sytuacje o których nikt inny w rodzinie nie ma pojęcia.Troche utrudnia to życie,Ale cóż inną nie będę.

 7. I tutaj osoby wrażliwe mają przewagę nad osobami mało wrażliwymi dlatego że mało wrażliwi ludzie uważają je za naiwne nie wiedzą o tym że osoby wrażliwe bardzo dobrze wiedzą o tym że są okłamywane i ja się nauczyłam nie pokazywać po sobie że wiem kiedy ktoś mnie okłamuje tym samym dać im czas na zastanowienie się nad sobą jeżeli to nie skutkuje to nie należą do moich przyjaciół a to czas pokazuje kto jest naszym przyjacielem .

 8. Tak też bywa i jeszcze na dodatek takie jak teraz życie prowadzę na fb jest dla mnie męczące mimo że powinno być raczej relaksem i pewnie na dłuższą metę nie nadaje się do tego. Wolę robić coś konkretnego co nie angażuje mnie emocjonalnie.

 9. zgadzam sie z Toba ale tez wiem ze dobro do nich zawdze powraca a ci ktorzy krzywdza zawsze predzej czy poznie za ti placa…wazne by pozytywnie myslec ze jestesmy ponad przecietni

 10. zgadzam sie z Toba ale tez wiem ze dobro do nich zawdze powraca a ci ktorzy krzywdza zawsze predzej czy pozniej za to placa…wazne by pozytywnie myslec ze jestesmy ponad przecietni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj