Dziennik pisany jest na bieżąco, niejako na gorąco, pamiętnik to z kolei zapis wspomnień, opis wydarzeń zebrany w jednym miejscu i pisany z perspektywy czasu. I w jednym i w drugim przypadku pisanie swojego dziennika i pamiętnika może przynieść wiele korzyści. Jednak są pewne sytuacje, kiedy przelewanie własnych myśli na kartkę jest szczególnie pomocne. Oto te przypadki, o których nieprzypadkowo właśnie dziś – 3 marca w Międzynarodowy Dzień Pisarza.
Pisanie dziennika odstresowuje
Żyjemy pod ogromną presją, w wielkim stresie. Dzisiejsze czasy są szczególnie niepewne, rzeczywistość tak szybko się zmienia. W ostatnich latach liczba osób cierpiących w Polsce na depresję wzrosła dwukrotnie. To już konkretne i bardzo niepokojące liczby, które wskazują, że istnieje ogromna potrzeba walki o siebie, o swoje samopoczucie i tym samym przyszłość.
Pisanie jest jedną z form odstresowywania się. Przelewanie emocji na kartki pozwala się zdystansować, wylać z siebie nadmiar uczuć, wyzbyć się tego, co nas trapi. Ma w sobie coś wzniosłego, gdy sięgamy po pióro, czy ewentualnie długopis i pokrywamy literami kartkę, którą możemy schować, ale też zniszczyć, czy spalić…Symboliczne przelanie na karty i później zamknięcie zeszytu ma w sobie coś z prostego, ale jakże skutecznego oczyszczenia. Uwalnia, wycisza i daje siłę do mierzenia się z tym, co przynosi nam los.
Pomaga znaleźć rozwiązanie
Pisanie zazwyczaj najlepiej przebiega w ciszy, spokoju, odosobnieniu. I właśnie te chwile, kiedy jesteśmy same, pozwalają nam zebrać myśli, zanalizować to, co się dzieje, pomyśleć krytycznie, wyciągnąć mądre wnioski, nawet jeśli miałyby one być inne od tych reprezentowanych przez nasze otoczenie, czy tak zwaną większość.
Pisanie buduje odwagę, pozwala utwierdzić się w słuszności przekonań, sprawia, że na pewne rzeczy można spojrzeć z boku, chwilę pomyśleć i zastanowić się, jakby temat dotyczył kogoś innego, a nie mnie.
Dziennik to strażnik pamięci
Nic nie jest tak złudne jak nasza pamięć. Z czasem wiele rzeczy zapominamy, zacierają się nam one, coś nam umyka, rzeczywistość idealizuje. To wszystko fakty, potwierdzone w wielu badaniach.
Pisanie dziennika to najlepszy sposób na utrwalenie tego, jakie jesteśmy na danym etapie życia. Przecież nasze życie się zmienia, tak, jak nasz sposób myślenia, nasze obawy, marzenia, a także plany. Z czasem może zacząć wydawać się nam, że wcale się nie zmieniamy, że ciągle jesteśmy takie same…
Osoby, które piszą dzienniki od lat, potwierdzają, jak mocno można być zaskoczoną, gdy wróci się do swoich zapisków z lat poprzednich, zerknie na to, co wcześniej zapisaliśmy…i przeżyje się niemałe zaskoczenie.
Motywuje
Przeprowadzono mnóstwo badań, które pokazały, że zapisany cel mocno motywuje nas do jego realizacji. Jeśli dodatkowo określimy, co chcemy zrobić i w jakim terminie, zapiszemy to, a nawet się pod tym podpiszemy, jako nasze osobiste zobowiązanie, istnieje dużo większa szansa, że uda się nam to osiągnąć.
Zapisywanie celów to prosty sposób na ich realizację. I co istotne chodzi o to, by zapisać je ręcznie. To dużo lepsza metoda niż „notowanie” cyfrowo – w komputerze czy na telefonie.
Chroni przed częstą taktyką manipulatorów
Jest pewien nieczysty sposób walki, o którym rzadko się mówi. To gaslighting – polegający na powolnym przekonywaniu drugiej osoby, że…postradała zmysły. Technika ta stosowana jest w długoletnich związkach, w których oprawca przeczy swojej ofierze, tak manipuluje, by ta uwierzyła, że źle pamięta, „coś źle zrozumiała”, bo to nie było tak, jak myśli. Wyjątkowo paskudna metoda na podporządkowaniu sobie drugiej osoby i namieszaniu jej w głowie. Tak, żeby pomyślała, że rzeczywiście coś z nią nie tak. Więcej na temat gaslighting – tutaj.
Dlaczego pisanie dziennika pomaga w walce z oprawcą? Pozwala zapisać to, co się zdarzyło. Utrwalić to, co się usłyszało, zapisać ważne fakty, by po czasie, gdy się usłyszy, że było całkiem inaczej – zweryfikować otrzymane informacje ze stanem faktycznym. Słowa zapisane mają ogromne znaczenie w chwilach, kiedy łamiemy się, wahamy i…musimy podjąć najważniejszą decyzję w życiu.
Pisanie dziennika może pomóc. Na co dzień i w trudnych chwilach.
Kobieta pisze dziennika, kobieta pisze, dziennik, wspomnienia, pisanie dziennika, dlaczego pisanie dziennika jest ważne.
Kiedyś pisałam tak dziennik I bardzo to lubiłam. Chciałabym do tego wrócić.