Kiedyś więcej mówiłam, teraz więcej słucham…

8

Wiek zamyka nam usta. Nie dlatego, że nie mamy nic mądrego do powiedzenia. Ale dlatego, że poznajemy moc słów. Wiemy już, jak wiele potrafią one zmienić. I jak ogromne znaczenie ma umiejętność słuchania. Dlatego nie rzucamy już słów na wiatr. Okazuje się, że lepiej mówić mniej, więcej słuchać i obserwować. Najczęściej po prostu wystarczy spojrzenie, gest, czy uśmiech.

“Kiedy mówisz, powtarzasz jedynie to, co już wiesz. Gdy zaś słuchasz, masz szansę nauczyć się czegoś nowego”. Dalajlama

Im więcej wiesz, tym częściej milczysz

Słuchanie jest dla nas lepsze, choć wolimy mówić. Słuchając, więcej się dowiadujemy – o świecie lub ludziach. Mówić też warto, bo w ten sposób dajemy się poznać innym.

Co ciekawe jednak, im więcej wiemy, tym zazwyczaj częściej milczymy. Tak jest oczywiście nie zawsze, ale przeważnie. Dlaczego tak się dzieje? Przeważnie dlatego, że rzadko znajdujemy odpowiednie osoby do dyskusji, poza tym wolimy spędzić czas inaczej, niż na rozmowie.

“Ludzkość dzieli się na tych, którzy wiedzą, ale nie mówią i na tych, którzy mówią, ale nie wiedzą”. Czesław Miłosz

Nie musisz już mówić tego, co inni chcą usłyszeć

Im masz więcej lat, tym bardziej wiesz, że już nie musisz.

Mówić tego, czego od Ciebie oczekują.

Robić tego, co inni uważają za stosowne.

Masz prawo nie odpowiadać na zaczepki. Nie komentować czyjegoś zachowania. Nie tracić czasu na marne rozmowy, czy niskiej jakości relacje. Masz prawo odejść i robić swoje. Nie zwracając uwagę na to, czy komuś się to podoba, czy nie.

Wystarczy popatrzeć, poobserwować i wyciągnąć wnioski…

8 KOMENTARZE

  1. Prawda , ale czasami trzeba wyprostować niektóre sprawy , żeby Ci na głowę nie weszli , czasami niektórzy nie mają umiaru ( daj palec to ci rękę wyrwą

  2. Też się zmieniłam gdy ktoś Ci dogada Boli dlugo nie można zapomnieć…potem tracisz kontakt z.osoba boisz się mówić….rozmawiać
    Może trzeba całkiem się wycofać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj