Kwas w kosmetykach? Jak działa kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy?

1

Słowo „kwas” kojarzy się z silnymi chemicznymi substancjami, raczej niebezpiecznymi dla skóry. Jednak kwasy stosowane w kosmetyce w odpowiednich stężeniach potrafią zdziałać cuda. Dogłębnie oczyszczają cerę, spłycają zmarszczki, likwidują przebarwienia i wyrównują koloryt skóry. Jak działa kwas mlekowy, glikolowy i migdałowy i kiedy warto je stosować?

Kwas mlekowy – charakterystyka

Ten rodzaj chemicznego eksfoliantu, czyli substancji złuszczającej należy do grupy kwasów hydroksylowych AHA (alfa-hydroksykwasy). Kwas mlekowy to substancja naturalnie występująca np. w kwaśnym mleku i kiszonych warzywach i owocach. Powstaje na skutek fermentacji cukru mlekowego oraz innych cukrów. Kwas ten rozpuszcza się w wodzie, ma zdolność do przenikania przez warstwę rogową naskórka i dzięki temu może docierać do głębszych warstw skóry. W niższych stężeniach działa keratoplastycznie, czyli zmiękcza warstwę rogową, a w wyższych – keratolitycznie, czyli złuszczająco na zrogowaciały naskórek.

Właściwości kwasu mlekowego

Kwas mlekowy wykazuje przede wszystkim właściwości silnie nawilżające. Kosmetyki z tym rodzajem kwasu (w składzie wyszczególniony jako Lactic Acid) zmiękczają warstwę rogową naskórka lub złuszczają zrogowaciały naskórek. A zależy to od stężenia tego kwasu w kremach lub balsamach (maksymalne i bezpieczne stężenie w produktach do użytku codziennego to 2,5% przy pH ≥ 5,0). Kwas mlekowy cechuje się też właściwościami antybakteryjnymi i oczyszcza pory skóry. Ma właściwości przeciwstarzeniowe – spłyca zmarszczki i poprawia jędrność skóry, dzięki temu, że stymuluje produkcję kolagenu.

Dla kogo kwas mlekowy

Stosuje się go przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i przesuszonej. Kwas mlekowy wykazuje właściwości delikatnie złuszczające, dlatego też poprawia wygląd cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Jego główne zadanie polega jednak na nawilżaniu. Kwas mlekowy jest głównym składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), dlatego utrzymuje odpowiedni poziom wody w naskórku. Dzięki temu skóra staje się miękka i gładka. Kosmetyki z kwasem mlekowym, takie jak np. tołpa® authentic żel do mycia twarzy poleca się osobom ze skłonnością do przesuszania skóry, przebarwień i wyprysków.

 kobieta sprawdzająca efekty kuracji kwasem glikolowym

Kwas glikolowy – charakterystyka

Nazywany inaczej kwasem hydroksyoctowym, kwas glikolowy należy do grupy AHA i naturalnie występuje w soku z trzciny cukrowej. Wielkość jego cząsteczek w porównaniu z cząsteczkami kwasu mlekowego lub migdałowego jest mała, dlatego też kwas glikolowy ma zdolność przenikania do głębszych warstw skóry. Z tego też powodu jest skuteczny w kuracjach przeciwstarzeniowych. W kosmetykach dostępnych do domowego użytku substancja występuje w stężeniu do 10%. Kwas glikolowy 70% stosowany jest w silniejszych peelingach wykonywanych w salonach kosmetycznych.

Właściwości kwasu glikolowego

Kwas glikolowy wykazuje właściwości silnie złuszczające, spłyca powierzchniowe zmarszczki i zapobiega powstawaniu wyprysków. Peeling glikolowy stosuje się do oczyszczania cery trądzikowej i tej ze skłonnością do zatykania porów. Substancja wyrównuje koloryt skóry, usuwa przebarwienia i rozjaśnia plamy pigmentowe. Kwas glikolowy rozpuszcza połączenia pomiędzy komórkami skóry, umożliwiając w ten sposób szybsze pozbywanie się martwych komórek.

Kwas ten stymuluje również produkcję kolagenu, co sprzyja poprawie elastyczności skóry i zwiększa jej gęstość. Kosmetyków z kwasem glikolowym dostępnych w drogeriach można używać do rozjaśniania drobnych przebarwień, do poprawienia wyglądu skóry i wygładzania drobnych zmarszczek. Niskie stężenie kwasu u większości osób nie daje efektów ubocznych. Dopiero silniejszy peeling glikolowy wykonany u kosmetyczki może podrażnić skórę i początkowo pogorszyć jej wygląd. Wysokie stężenie kwasu jest jednak skuteczniejsze w walce z ciemnymi przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi czy głębokimi zmarszczkami.

Więcej o działaniu kwasu glikolowego – https://tolpa.pl/blog/kwas-glikolowy-w-pielegnacji-twarzy-dzialanie-i-wlasciwosci-kwasu-glikolowego

Dla kogo kwas glikolowy

Kwas glikolowy daje dobre efekty przy różnych problemach skórnych. Poleca się go osobom z cerą problematyczną i trądzikową, choć nie jest to substancja działająca typowo przeciwtrądzikowo. Kwas glikolowy oczyszcza jednak pory, co powstrzymuje ich zatykanie i tworzenie się wyprysków. Produkty, takie jak serum z kwasem glikolowym polecane są w kuracjach przeciwstarzeniowych. Kwas glikolowy zwiększa wrażliwość skóry na słońce, dlatego kurację tą substancją powinno się stosować w miesiącach jesiennych i zimowych. Nawet wtedy trzeba jednak zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV i stosować kremy z wysokimi filtrami.

Kwas migdałowy – charakterystyka

Kwas migdałowy, w składzie kosmetyków podawany jako Mandelic Acid, jest składnikiem aktywnym znajdującym się w produktach przeznaczonych dla cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków i przebarwień. Występujący naturalnie w gorzkich migdałach, pestkach wiśni i moreli, kwas migdałowy zalicza się do grupy kwasów AHA. Cząsteczki kwasu migdałowego są duże, dlatego nie mają zdolności przenikania do głębokich warstw skóry tak, jak np. cząsteczki kwasu glikolowego. Kwas migdałowy jest przez to delikatniejszy i stosowany w peelingach migdałowych przeznaczonych dla osób ze skłonnościami do ciemnienia przebarwień powstających po używaniu silniejszych substancji złuszczających (np. kwasu glikolowego).

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy działa antybakteryjnie (m.in. przeciwko takim szczepom bakterii, jak Staphylococus aureus czy Escherichia coli) i odkażająco. Reguluje wydzielanie sebum, czyli łoju skórnego. Wykazuje też działanie przeciwstarzeniowe, poprawia wygląd skóry i spłyca zmarszczki powierzchniowe. W mniejszym stężeniu, czyli do 10% jest stosowany jako kosmetyk o właściwościach zmiękczających i nawilżających.

Kwas migdałowy w stężeniu 40% wykazuje działanie złuszczające (działa na wierzchnie warstwy naskórka). Pośród wszystkich kwasów AHA, kwas migdałowy najsilniej wspiera produkcję kwasu hialuronowego w skórze, co wpływa na jej ujędrnienie. Substancja została uznana za w pełni bezpieczną do stosowania i niewykazującą alergiczności (poza osobami uczulonymi na migdały). Poleca się stosować kwas migdałowy przed zabiegami z kwasami o mocniejszym działaniu – kwas migdałowy wspiera późniejszą odbudowę skóry i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

Dla kogo kwas migdałowy

Znajduje się w produktach (np. tonik z kwasem migdałowym lub żel-peeling do mycia twarzy z serii tołpa® authentic) dedykowanych osobom o cerze tłustej ze skłonnościami do trądziku i wyprysków. Kwas migdałowy stosuje się do wyrównania kolorytu skóry i usuwania przebarwień posłonecznych, ale też w kuracji przeciwstarzeniowej. Jego delikatne, ale skuteczne działanie sprawia, że jest dobrze tolerowany nawet przez wrażliwe cery.

Przeczytaj również: kwas migdałowy i mlekowy – działanie, zastosowanie – topla.pl

Krem z kwasem migdałowym oraz inne produkty, które zawierają ten kwas, można aplikować na skórę twarzy przez cały rok. Kwas migdałowy nie jest fotouczulający, dlatego nie powoduje przebarwień pod wpływem działania promieni UV (nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej i kremów z filtrami). W trakcie stosowania kosmetyków z kwasem migdałowym nie powinno się opalać oraz korzystać z solarium.

Kwasy AHA – czy warto?

Kwas mlekowy, migdałowy i glikolowy należą do substancji poprawiających wygląd skóry i zapobiegających jej szybkiemu starzeniu się. Kosmetyki zawierające kwasy AHA uznaje się za bezpieczne do stosowania (należy dobierać je zawsze do potrzeb skóry) i poleca się je każdemu, kto chce kompleksowo zadbać o dobry wygląd cery. Kwasy AHA dobrze oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, usuwają martwy naskórek i zapewniają odpowiednie nawilżenie (szczególnie kwas mlekowy). Pomagają przy wielu problemach skórnych. Stosowane w wyższych stężeniach radzą sobie nawet z trudnymi przebarwieniami, głębszymi zmarszczkami czy bliznami potrądzikowymi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj