Nie patrz w górę. O głupocie, chciwości, patocelebrytach, i upadku moralnym polityków

21

Nie patrz w górę. Tam nic nie ma. Żadnej komety. Ona nie uderzy w ziemię, jak twierdzą naukowcy. Wcale nie. To ściema. Nie będzie żadnego końca świata.

“Nie patrz w górę” to świetny film, jeden z najlepszych, jakie miałam okazję ostatnio zobaczyć. To niezwykłe ostrzeżenie, czerwona flaga wywieszona światu. Potwierdza nasze obawy i obnaża ludzką głupotę. Ten film, w którym grają naprawdę dobrzy aktorzy – to strzał w dziesiątkę, uniwersalny przekaz, który…mógłby zmienić wiele, ale wierzyć w to, że tak się stanie…to byłaby naiwność. Bo nie zmieni się właściwie nic. Tyle, że każdy utwierdzi się w swoich przekonaniach. Nieco się zaduma, zatrzyma, poczuje się wstrząśnięty i pójdzie dalej, robić swoje. A może wcale nie? Może jest jeszcze dla nas nadzieja? Może głupota wcale nie zwycięży?

Kiedyś sztuka zmieniała życie

Były takie czasy, kiedy ludzie słuchali mądrych ludzi. Poeci byli wizjonerami. Pisarze prorokami. Lekarz to była osoba święta. Podobnie jak proboszcz na wsi, z którym trzeba było dobrze żyć.

Dzisiaj wszystko się nam pomieszało. Niekoniecznie dlatego, że to nasza wina. To często osoby, które dotąd prowadziły “głupi lud” pogubiły się – stały się skrajnie głupie, mściwe, pozbawione skrupułów. Wielu straciło nasz szacunek. Nie tak po prostu, ale z powodu naprawdę niemądrych decyzji, z którymi – paradoksalnie – wcale się nie kryją.

Świat zdurniał do reszty…

źródło Netflix

Dzisiaj wielu z nas czuje się coraz bardziej pogubiona, zrozpaczona. Nie wierzymy autorytetom, bo te upadły. Widzimy tylko interesy, pieniądze, chciwość, kombinowanie. A to sprawia, że coraz częściej szukamy “dobrych” lekarzy, “dobrych” nauczycieli, “normalnych” ludzi, bo większość niestety…już nam nie odpowiada. Szukamy swoich, bo świat się podzielił… Czujemy zbyt często bezsilność i…oddech zgłady na karku.

“Nie patrz w górę”

Nie będę opowiadać, o czym jest ten film. Polecam go obejrzeć, bo jest szalenie aktualny. I z wielu względów naprawdę warto to zrobić.

Film ten pokazuje, jak głupota wygrywa z mądrością. Jak media społecznościowe otępiają ludzi, jak przekaz niszowych naukowców nie może się przebić w społecznej debacie, bo zagłuszają go informacje od patocelebrytów i pseudonaukowców. Jest też sylwetka pewnego miliardera, chcącego zmienić świat nowoczesnymi odkryciami, który…ma pewną wizję i zrobi wszystko, by ją zrealizować. Podchodzi do zagrożenia szalenie nonszalancko, przecież wie, że coby się nie działo, to sam nie straci. Nic mu nie grozi. Zawsze się uchroni. To “głupi, tępy lud” ewentualnie zginie. A tym nie ma co się przejmować…

Jest o nędznych, próżnych politykach, którzy działają tylko wtedy, kiedy się im opłaca. Nie ma co na nich liczyć. Ich ogólne zasady nie dotyczą. Oni czują się nietykalni i bezkarni. Nie ponoszą odpowiedzialności. Przeciwnie, ogłupiają innych, kłamią i…są godni pożałowania.

Film utrzymany w takiej konwencji to farsa. Mimo że wizja jest katastroficzna…to jednak jest to kreacja przerażająco lekka i potraktowana z dystansem. Niby komedia, ale gorzka. Jest śmiesznie, ale i przerażająco…Bo to…k….(aż chciałoby się zakląć), prawda niestety.

Nie patrz w górę. Nie myśl. Nie analizuj. Słuchaj polityków. Oni zawsze chcą naszego dobra. I nigdy nie kłamią. Nie patrz w górę. Jeśli nie będziesz patrzeć, kometa, która zaraz Cię zabije, zniknie. Nie patrz w górę! To się nie dzieje. Siedź cicho, baw się. Przetrwasz. Na pewno wszystko będzie dobrze. Naukowcy, ci, których nikt nie chce słuchać, na pewno się mylą.

21 KOMENTARZE

 1. Świetny widziałam i uważam że bardzo realistycznie pokazuje nas . Jak wygląd polityka kto nami i co rządzi. I wartości jakimi powinniśmy się kierować Doskonały film

 2. Film rewelacja ♥️ Polecam. Pokazuje “w krzywym zwierciadle” wiele wątków. Daje do myślenia i aż smutno się robi gdy po obejrzeniu człowiek sobie zdaje sprawę, że to tak właśnie wygląda naprawdę.

 3. Świetny film, rewelacyjna obsada a temat jak najbardziej na czasie. Głupota, pazerność i brak elementarnej wiedzy u ludzi którzy odpowiadają za podejmowane decyzje ? eh długo by wymieniać. Szkoda ze ci co powinni wyciągnąć wnioski tego nie obejrzą bądź nie zrozumieją przekazu. Ale koniec dla tych co zdecydują się obejrzec jest po napisach końcowych ? polecam obejrzeć do końca

 4. Świetnie zagrany, ważne przesłanie, ale sądzę po komentarzach, że dla niektórych niestety będzie niezrozumiały? Ale może jest nadzieja..

 5. cały czas jesteście ostrzegani. Że nadchodzi koniec jaki zapowiedziała Biblia. Wydarzenia na to wskazują. Ale ślepi zostaną ślepymi do końca. Mądrość was zgubiła. Efekt cieplarniany? Jaki efekt było tak. Nadchodzi wojna. Nie jedna była.. i tak można mówić i mówić .Wielu i tak nie wyciągnie wniosków z tego filmów. Wróci do codzienności i ” zaśnie”

 6. Jeden z najlepszych filmów Netflixa. Błyszczy na tle większości gniotow.
  A każdemu kto w połowie filmu zrezygnował powiem, że twoja decyzja była właściwa. Poczułeś się zniesmaczony, znudzony, rozczarowany, to słusznie, bo tak miałeś się poczuć, bo taka jest współczesna kultura. ROZCZAROWUJĄCA!
  Wróć do oglądania, przecierp, pozwól się zniesmaczyć, daj zdegustować, by na ķoncu przeżyć katharsis i zobaczyć co stanowi prawdziwą wartość.

 7. Połowa komentarzy dotyczących tego filmu (nie tutaj, tylko ogólnie) jest najlepszym przykładem na to, o czym on traktuje. Ludzkość czeka samozaoranie, nie ma innego wyjścia.

 8. Nie bez przyczyny Leonardo DiCaprio obrońca planety naszej wziął w nim udział , po za tym pokazuje jakimi glupolami są ludzie , do póki nie widzą na oczy nie wierzą a potem … Władza z kolei widzi tylko zyski bez konsekwencji nad ludzkim życiem , w d….e mają człowieka , obywatela , istotę ech dobry film ?

 9. Obejrzałam. Świetna scena po napisach. Gorzki i trafny. Ludzie zadufani, naiwni w swojej bucie i ułudzie, która wiedzie do katastrofy. Kto oglądał serial ,,Czarnobyl”oparty na faktach, rozumie, do czego prowadzi oderwanie władzy od świata wiedzy i odpowiedzialności…

 10. Od początku filmu coś mi nie pasowało w nim, ale w pewnym momencie zorientowałam się, że to film o ludzkiej głupocie i chciwości, obejrzałam do końca i myślę, że ci którym on się nie podobał powinni obejrzeć jeszcze raz, ale już z otwartym umysłem na wyciąganie wniosków……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj