Niemy zawał, czyli o tym, że każdy zawał wygląda inaczej

8

Zawał w młodym wieku jest dużo bardziej niebezpieczny niż u seniorów. Sam w sobie, niezależnie od tego, kiedy wystąpi, stanowi przyczynę 35 tysięcy zgonów w Polsce w ciągu roku. Każdego roku zawał ma 100 tysięcy osób tyle, ile mieszkańców ma większe miasto. Statystyki są jednak dużo bardziej niepokojące – aż 80% zgonów z powodu zawału można byłoby uniknąć. Niestety nie jest to proste, bo aż co drugi zawał to tak zwany niemy zawał, który nie daje klasycznych objawów. Jak rozpoznać, że serce odmawia posłuszeństwa?

Choroby układu krwionośnego główną przyczyną śmierci

Choroby serca i układu krążenia to główny powód śmierci na świecie. Z tej przyczyny każdego roku odchodzi aż 17,2 milionów ludzi. W Polsce choroby serca odpowiadają aż za 48% wszystkich zgonów.

Najczęstszą przyczyną zawału jest miażdżyca tętnic. Do głównych czynników ryzyka należą: palenie papierosów, nadciśnienie, zaburzenie gospodarki węglowodanowej/cukrzyca, nadwaga i otyłość, wysoki poziom cholesterolu, siedzący tryb życia.

Jak zapobiegać chorobom serca i zawałom?

 1. Bardzo istotne jest rzucenie palenia.
 2. Zmniejszenie wagi.
 3. Ograniczenie ilości cukru i węglowodanów.
 4. Codzienny, co najmniej 30 minutowy ruch.

Nie zawsze zawał daje jednoznaczne objawy. Pseudozawał, niemy zawał usypia czujność

W 50% przypadków zawał daje jednoznaczne objawy, są to ból w klatce piersiowej, opisywany jako piekący, rozrywający, gniotący. W 30% przypadków ból może promieniować do pleców, brzucha czy żuchwy. Często pojawiają się też poty, mdłości, uczucie osłabienia, rozdrażnienia. Niestety aż 20% zawałów może występować bez typowych objawów. Niemy zawał w praktyce zdarza się bardzo często.

Niemy zawał

 

Niemy zawał częściej występuje u mężczyzn. Jednak to u kobiet konsekwencje jego występowania są dużo poważniejsze.

Jakie objawy daje niemy zawał?

 • zmęczenie,
 • ospałość,
 • duszności,
 • czasami utrata przytomności

Niemy zawał nie boli. I to wcale nie jest dobra wiadomość, bo zazwyczaj nie wiemy, że przeszliśmy atak serca. Nie szukamy pomocy, nie wprowadzamy zmian w stylu życia, które mogłyby uchronić nasze zdrowie.

Niemy zawał, jak każdy inny, doprowadza do nieodwracalnych szkód na mięśniu sercowym, które są łatwe w rozpoznaniu podczas badania EKG. Dopiero po przypadkowej diagnozie pacjent zazwyczaj przypomina sobie epizod utraty tchu, osłabienia samopoczucia, po którym pojawiają się nawracające duszności i szybka męczliwość już przy niewielkim wysiłku.

Niestety  zawał niemy dramatycznie zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci.

Kto szczególnie jest narażony na niemy zawał?

Dlatego tak istotne jest, by zapobiegać cukrzycy, mierzyć ciśnienie krwi, kontrolować wagę, ruszać się każdego dnia i przeciwdziałać stresowi.

8 KOMENTARZE

 1. Kurcze…. niby proste rzeczy – rzuć fajki, alkohol, spaceruj 30 min dziennie i zrzuć parę kilo. Dlaczego więc tyle osób przed tym się broni? Przecież to może im uratować życie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj