Praca i pasja – znajdź czas na wszystko!

1
Ciężko Ci zachować równowagę i znaleźć czas na realizację siebie? Wystarczą drobne zmiany, żeby doba wydała się o kilka godzin dłuższa.

Wstań godzinę wcześniej

Nie oznacza to wcale, że powinnaś skracać sen, bo jest bardzo ważny dla zdrowia całego organizmu i prawidłowej pracy mózgu. Połóż się jednak spać o godzinę wcześniej i nastaw też wcześniej budzik. Twój dzień będzie trwał dokładnie tyle samo, ale jego jakość może się zupełnie zmienić. Wieczorem, gdy jesteś zmęczona, ciężko Ci jest znaleźć czas na rozwój osobisty czy realizację pasji. Zawsze jest jeszcze z resztą coś do zrobienia, z czym się nie wyrobiłaś. Rano będzie Ci dużo łatwiej pójść pobiegać, zapisać się na lekcje hiszpańskiego czy nawet pomedytować. Jeszcze zanim przytłoczą Cię wszystkie codzienne obowiązki.

praca i pasja

Planuj godzinowo

Codziennie rano albo najlepiej jeszcze poprzedniego dnia wieczorem stwórz listę rzeczy do zrobienia i zaplanuj, ile powinna dokładnie zająć ich realizacja. Nie stresuj się tym, czy uda Ci się je skończyć na czas. To jedynie mały trick, który ma zadziałać na Twój mózg i sprawić, że przez zaplanowany czas poświęcisz danemu zadaniu pełną uwagę. Dzięki temu może okazać się, że ciągły brak czasu w ciągu dnia jest związany z tym, że nie skupiasz się w pełni na tym, co aktualnie robisz, zwłaszcza w pracy. Podkreśl też trzy najważniejsze rzeczy do wykonania na swojej liście danego dnia. Jeśli nie zrealizujesz reszty i tak będziesz czuć się dobrze ze sobą i będziesz mogła się zrelaksować, bez wyrzutów sumienia.

Nie trać czasu na niepotrzebne rzeczy

O ile w obowiązkach w pracy, przy odrabianiu lekcji z dziećmi czy wizycie u lekarza nikt Cię wyręczy, są rzeczy, w których może. Tak jest na przykład ze sprzątaniem. Zamiast poświęcać na nie łącznie miesiąc w ciągu każdego roku (tak wskazują badania), zatrudnij kogoś do pomocy. Sprzątanie mieszkania w Krakowie lub innym dużym mieście zamówisz teraz bardzo łatwo, przez portal internetowy pomocedomowe.pl. Ta metoda ma wiele zalet. Nie musisz umawiać się z nikim na stałą współpracę, możesz zatrudnić kogoś raz na dwa tygodnie czy nawet miesiące do wykonania dowolnej pracy w domu – od skoszenia trawy, przez mycie okien, po posprzątanie całego domu. I często nawet z zaledwie jednodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu jeśli w piątek stwierdzisz nagle, że weekend chcesz poświęcić wyłącznie na słodkie lenistwo lub wyłącznie na realizację swoich pasji, możesz to bez problemu osiągnąć.

Zachowaj harmonię

Życie w ciągłym biegu, zawsze na najwyższych obrotach, wcale nie gwarantuje Ci większej ilości czasu na realizację pasji. Wręcz przeciwnie. Ciągle podniesiony poziom hormonów stresu działa wyniszczająco na organizm i sprawia, że trudniej jest Ci odpoczywać i cieszyć wolnym czasem. Pogarsza też koncentrację, więc wszystko robisz tak naprawdę dużo dłużej. Dlatego staraj się żyć w rytmie szybko – wolno. Nieprzyjemne zadania albo te związane z pracą staraj się robić jak najszybciej. Natomiast na przyjemniejsze rzeczy, jak picie kawy, spacer, czytanie książki, poświęć więcej czasu. A dokładniej zwolnij i dodaj do nich dodatkową minutę, która sprawi, że będziesz mogła się nimi bardziej delektować. Dzięki temu zachowasz zdrową harmonię i sprawisz, że hormony stresu pozostaną na właściwym poziomie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj