Toksyk nigdy nie przyzna się, że jest toksykiem. On jest bez winy. Zawsze

36

Nie jesteśmy idealne, a popełniane błędów wpisane jest w naturę ludzką. Nie jesteśmy też wolne od toksycznych zachowań. Co innego jednak czasami głupio się zachowywać, a co innego być toksycznym cały czas. Toksyk bowiem nie jest skłonny do refleksji, a ta jest niezbędna do pracy nad sobą. Nie umie spojrzeć krytycznie na to, co robi. I nigdy przenigdy nie przyzna się do błędu. Uważa bowiem, że postępuje dobrze. Jego reakcje są tylko konsekwencją Twojego zachowania. Dlatego Ty jesteś winna tego, że on się wścieka. Bo gdybyś zachowywała się inaczej, byłoby między Wami dobrze.

Ta pokrętna logika wpuszcza w maliny. Sprawia, że Ty ciągle starasz się bardziej, a on…zabija spokój wiecznymi humorami. Nigdy nie jesteś wystarczająco dobra. Dlaczego? Bo on uwielbia, gdy coś się dzieje, a harmonia to jego wróg.

toksyk

Toksyk się nie myli

Toksyk się nie myli. Toksyk nie przeprasza.

Dla niego wszystko jest jasne. Zachował się w taki sposób, bo musiał. Taka była sytuacja, takie warunki. Nie miał po prostu wyjścia. Gdybyś Ty nie postąpiła w tak niefortunny sposób, o nie musiałby reagować. Gdyby nie głupi szef, koszmarna pogoda, złapana pana, ten palant sąsiad…Winni są zawsze inni. Nie on.

On całkowicie nie jest skłonny do refleksji. Nie pomyśli, że być może postarał się za mało, nie przewidział czegoś, powiedział o kilka słów za dużo.

Toksyk nie ma poczucia winy

Toksyk krzywdzi, bo tak.

Ty najpewniej zadajesz sobie pytanie, dlaczego. W którym miejscu popełniłaś błąd, dlaczego tak się stało. Tymczasem nie ma odpowiedzi na tak zadane pytanie. Bo toksyk po prostu tak ma.

Mentalnie zatrzymał się na etapie małego dziecka, wyrywającego nóżki pasikonikowi. Dla zabawy, by zobaczyć, jak to jest. Gdy pochyla się i krzywdzi, robi to z satysfakcją, bez odrobiny żalu. Bawi go czyjeś poruszenie, ból, czy rozgoryczenie. Karmi się skrajnymi emocjami. Jest bowiem wrogiem harmonii i spokoju. Uwielbia, gdy coś się dzieje, gdy zadaje innym ból.

Osobom nietoksycznym bardzo trudno to pojąć. Nie rozumieją, jak można krzywdzić tak po prostu. Szukają powodów, starają się dążyć do poprawy sytuacji. Wierzą, że jak zmienią coś w sobie, to zmieni się też sytuacja. Łudzą się, że są w stanie “naprawić” toksyka, że mają na niego wpływ. Niestety to nie jest prawda.

Niektórzy po prostu są chamscy. Lubią krzywdzić. Nie brakuje naprawdę zepsutych osób. I nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić.

Jedyny sposób walki to pozostawienie takich osób samych sobie, niekontaktowanie się, nieprzejmowanie, niedawanie sobą manipulować. To jedyna droga. Trudna i bolesna, bo wymaga kategorycznego rozstania, ale jedyna. Inaczej będziemy ciągle uczestniczyć w tańcu, w którym Ty prosisz, błagasz, potem krzyczysz, wymagasz, decydujesz się odejść. On czuje się zagrożony, widzi, że to już na poważnie, zmienia się…na chwilę. Usypia Twoją czujność. A potem znowu wszystko wraca do “normy”. W takim schemacie można trwać latami, tracąc szansę na normalność.

Toksyk nie przyzna się, że ma problem. To Ty będziesz go miała, jeśli nie zrozumiesz, że on się nie zmieni.

36 KOMENTARZE

 1. Zrozumieć, że życie jest jedno i nie trzeba znosic humorów i wymagań w nieskończoność. Należy postawić kropkę nad i… I zacząć ŻYĆ.. tak po swojemu bez nerwów i ciągłego stresu.

 2. Uciekać jak najdalej jedyna rada, czy kobiety czy mężczyźni, osoby takie potrafią swoją manipulacją, zepsuciem i toksycznym zachowaniem pozbawić niejedną/ego poczucia własnej wartości i normalności

 3. O tak! Znam to aż za dobrze. Rzeczywiście nietoksycznym ludziom ciężko zrozumieć to zachowanie bo chcesz wierzyć, pomóc…Prawda jest taka, że nie możesz. Im szybciej to zrozumiesz i przebrniesz przez te setki kłamstw i manipulacji, tym lepiej. I tak jak jest napisane. Kompletne odcięcie. Bez sentymentów.

 4. Jak zwykle – Idealnie..❤.Gratuluję weny i podziwiam. Ja toksyków z daleka wyczuwam i dużym kołem omijam wręcz jak ognia UNIKAM. Póki ci na razie skutkuje, a radości życia mi nie brakuje😁

 5. Toksyk to osobowość , która się nie zmieni.Jezeli będziemy chcieli to zrobić to tylko zaszkodzimy sobie .Toksyk jak pająk oplata nas i wykorzystuje naszą dobrą energię .Nie zmieniajmy toksykow lecz zmieńmy Siebie bo toksyk boi się zmian i pewien jest , że zawsze będziemy mu służyć.
  Pokochajmy Siebie , wybaczymy i odpuścimy toksyka.
  I nigdy do niego nie wracamy.
  Zacznijmy żyć i cieszyć się każdą daną chwila.
  Cieszymy się życiem

 6. W sam punkt. U mnie była jeszcze chorobliwa zazdrość z strony ex. Na dzień dzisiejszy moje myślenie jest inne i jak najszybciej od takich ludzi odejść i jak najdalej, by nie raziło go w oczy twoje szczęście i harmonia dla własnego świętego spokoju..

 7. Oj,miałam do czynienia z takim toksykiem. Nie dość, że manipulował to zazdrośnik okrutny(niby w imię miłości) Skończyłam, bo szkoda mojego zdrowia i wina zawsze była moja. 🤔🤨

 8. Przeżyłam to dwukrotnie z najbliższymi mi osobami opłaciłam to długotrwałą depresją teraz już jest po wszystkim i wiem że żyje, gdybym wcześniej to wiedziała umiała bym łatwiej temu zaradzić, ale to też pomogło mi bardziej cenić dobro
  w ludziach.

 9. Miałam do czynienia z toksykiem, i teraz pośrednio, wytrącają z równowagi psychicznej. Jak pijawki wysysają krew człowiekowi. Żyją w swoim świecie nie zważając na otoczenie w którym żyją. Kochają samych siebie. Może jakieś lekarstwo na ten wirus by kto wynalazł.? Ja czasami stosuje antidotum “VICE VERSA”

 10. ZNAM TAKICH GAGATKOW NIESTETY W PRACY TO KOLEŻANKI PIELEGNIARKI TAKIE TEŻ CZĘSTO BYŁY, UMIAŁY SIAC PLOTY INTRYGOWAĆ I WYMACHIWAC PRZED LEKARZAMI PONCZOCHAMI

 11. Żyję z takim już 43 lata.23 lata temu odeszłam ale zrobił wszystko żebym wróciła. Jestem słaba więc udało mu się. Żałuję baaardzo. Nie miałam żadnego wsparcia. A teraz to już jest za późno na zmiany. Dziś jest łatwiej kobietom niż ponad 20 lat temu, więc jeżeli masz takiego GADA, to uciekaj gdzie pieprz rośnie i nigdy, przenigdy nie wracaj.

 12. Toksyk swoje wady postrzega je jednak inaczej🧐 .Toksyk umiejętnie wykorzystuje innych. Oczywiście własnych negatywnych cech osoba toksyczna nie widzi🧐. Nie ma natomiast skrupułów, by wbić szpilę drugiej osobie, niewybrednie komentując jej niedoskonały wygląd lub zachowanie. W taki sposób, że trudno uwierzyć własnym uszom. Tak zmienia Twoje postrzeganie, że sprawia, że problem zauważysz nie w nim, ale w sobie samej. Przeinacza fakty, Ty szybko zaczynasz wierzyć w jego bajki i czujesz się wyjątkowo źle sama ze sobą. Dajesz sobie wmówić, że coś z Tobą nie tak. Wpadasz w poczucie winy. Toksyk jest wyśmienity w mówieniu, co inni mają robić. Zawsze wie lepiej. Nigdy się nie myli. Nie przyzna się do błędu. Absolutnie nie wie, co to pokora. Zdarza mu się publicznie krytykować, obgadywać i oczerniać. I co gorsza nie widzi w swoim zachowaniu niczego złego. Dlatego jak znasz jakiegoś Toksyka to lepiej go unikać dla własnego dobra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj