Po 40. powinnyśmy pracować 3 razy w tygodniu. Naukowcy nie mają wątpliwości

12

Praca po 40 godzin w tygodniu? To przeżytek. Naukowcy nie kryją, że dla osób po 40-tce to najgorsza możliwa opcja. Stanowi przyczynę nieprawdopodobnego zmęczenia, zniechęcenia, wypalenia i problemów z koncentracją, a w dłuższej perspektywie również ze zdrowiem. Rozwiązanie? Bardzo proste! Pracować mniej, najwyżej trzy razy w tygodniu! Tylko jak to zrealizować w praktyce?

Zbyt długa praca po 40-tce niedobra dla Twojego mózgu

Naukowcy z Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research zauważyli, że praca częściej niż trzy razy w tygodniu po osiem godzin, gdy masz ponad 40 lat, może uszkodzić zdolności myślenia. Dobry dla “dojrzałych” mózgów jest czas pracy w wymiarze maksymalnie 30 godzin w tygodniu, optymalnie 25 godzin.

Do takich wniosków doszli naukowcy analizując dane od 3000 mężczyzn i 3500 kobiet. Przeanalizowali umiejętność czytania na głos, recytowania sekwencji liczb na czas. W ten sposób zbadali umiejętności poznawcze i tak zwaną “płynną inteligencję” (pamięć, abstrakcyjne rozumowanie). Naukowcy po tak przeprowadzonych testach zauważyli znaczne obniżenie osiąganych wyników u osób po 40. pracujących w pełnym wymiarze godzin. W ten sposób uzyskali wyniki, które przeczą tezie, że długa praca ma działanie “odmładzające”. Jeśli przekroczymy pewną granicę, praca będzie działać na nas odwrotnie niż byśmy tego oczekiwały- będzie powodem stresu, zmęczenia i nierzadko rozczarowań. 

 

praca po 40

Profesor Colin McKenzie, prowadzący badania, zauważył, że największą efektywność uzyskiwali pracownicy po 40-tce spędzający w pracy do 30 godzin, nie więcej. Zbyt długa praca nie działała na osoby w dojrzałym wieku stymulująco, a negatywne jej oddziaływanie wraz z wiekiem zyskuje na sile.

Osoby, które pracowały powyżej 55 godzin w tygodniu uzyskiwały podobne wyniki badań do osób niepracujących. Co potwierdza fakt, że im dłużej pracujemy, tym pozytywne efekty bycia aktywnym zawodowo tracą na znaczeniu. Według naukowców, po 40. powinniśmy pracować maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Tylko jak to zrobić, pracując na etacie?

12 KOMENTARZE

  1. No właśnie, zgadzam się bo już dawno nie mam tych sił co kiedyś. Tylko jak to zrobić żeby każdemu pasowało 😉 Pensja za 3 dni w tygodniu też mogłaby nie usatysfakcjonować. Pozdrawiam serdecznie 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj