79 to Twój rocznik? No to masz szczęście!

9

Jak być szczęśliwą? Po prostu żyć, cieszyć się z tego, co się ma. Wyciskać z rzeczywistości wszystkie soki. Jeśli to dla nas ważne, próbować zdobyć to, czego nie mamy, ale bez presji i ciągłego żalu. Satysfakcję ma przynosić bowiem sama droga, a nie cel. Nie chodzi o to, żeby się za czymś uganiać, ale żeby się cieszyć każdym kolejnym krokiem. To jest szczęście. I taką definicję szczęścia doskonale znają kobiety z rocznika 79. Należysz do tej grupy szczęściar? 🙂 Jeśli nie, i tak się uśmiechnij. Tak na dobry początek. O to w tym wszystkim chodzi 🙂

1979

1979 niezwykły rok

To w 1979 zaczyna się tak naprawdę kryzys w Polsce, będący zwiastunem późniejszego upadku PRL.

Zima tego roku była szczególnie mroźna, nazwano ją zimą stulecia. Sparaliżowała ona całą Polskę. Stanęła komunikacja, zamknięto szkoły, pękały rury. Co ciekawe padał śnieg nawet na Saharze, pierwszy raz w historii (fakt zanotowany).

18 lutego padał śnieg na Saharze przez 30 minut.

W Polsce doszło do sporych wzrostów cen benzyny, oleju i innych dóbr. Polacy drżeli przed kolejnymi podwyżkami. Średnia pensja wynosiła wtedy 4680 złotych.

7 marca 1979 roku wykonano w Polsce ostatni wyrok śmierci przez rozstrzelanie.

W 1979 roku odbyła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, która bez dwóch zdań zmieniła nasz kraj.

12 czerwca 1979 roku Henryk Jasuła jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii samotnie okrążył ziemię, bez zawijania do portów.

24 lipca umiera Edward Stachura.

15 sierpnia miał premierę film „Czas apokalipsy” a 4 września w Polsce „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy.

30 września odbył się pierwszy w Polsce masowy bieg maratoński, 8 października natomiast miał miejsce pierwszy koncert w Jarocinie.

21 grudnia na świat przychodzi Patrycja Markowska, piosenkarka, a 31 grudnia rodzi się Agnieszka Grochowska. 26 grudniu w telewizji wyświetlono pierwszy raz Pszczółkę Maję.

Jak żyło się w 1979 roku?

Rok 1979 był barwny, niezwykły. Pogoda szalała – mroźna, śnieżna zima, opady śniegu nawet na Saharze, potem powodzie.

Pod wieloma względami było podobnie jak dziś. Ludzie mieli pieniądze, ale nie bardzo mieli na co je wydać. Ceny rosły, dostępność towarów malała. Na produkty się polowało. Kto pierwszy ten lepszy, kto miał lepsze dojścia ten wygrywał. Ludzie szybko wydawali pieniądze, bali się straty wartości tego, co mieli.

Po zimie stulecia, gdzie produkcja w wielu zakładach spadła, doszło po raz pierwszy w historii PRL, że produkt narodowy był niższy od tego z roku poprzedniego.

Gospodarka podupadała coraz niżej. A najbardziej odczuli to zwykli ludzie zmuszeni do stania w długich kolejkach i kombinowania.

Jakie kobiety rodzą się w 1979 roku?

Czasy nie były łatwe, ale uczyły solidarności, współpracy. Trzeba było trzymać się razem, żeby żyć szczęśliwie.

Dzieci rodziło się, nie planowało aż tak skrupulatnie jak teraz. Dlatego wielu z nas wychowywało się w większych rodzinach, z kuzynkami, pod opieką babć.

Byłyśmy od najmłodszych lat z jednej strony otaczane opieką, z drugiej szybko stawałyśmy się samodzielne. Budowałyśmy trwałe relacje z koleżankami, bawiłyśmy się całymi dniami na podwórku. Nie potrzebowałyśmy wiele…Nie przejmowałyśmy się skaleczeniem, czy nieładną pogodą. Wystarczyło dobre nastawienie do zabawy. To były niezapomniane chwile.

To wszystko sprawiło, że wyrosłyśmy na kobiety odważne, niezależne, umiejące poradzić sobie w każdej sytuacji. Do tego z genem szczęścia. Nastawionych na czerpanie z życia tego, co najlepsze. Czasami wielkie buntowniczki, innym razem osoby, które najbardziej na świecie pragną świętego spokoju.

Znani urodzeni w 1976

16 marca Piotr Kupicha lider zespołu Feel

12 kwietnia Czesław Mozii kompozytor i piosenkarz

13 kwietnia Wojciech Solorz, aktor

19 kwietnia Kate Hudson, amerykańska aktorka

23 kwietnia, Joanna Krupa modelka
29 sierpnia Katarzyna Zielińska, polska aktorka
11 grudnia Colleen Hoover, amerykańska pisarka

Przeczytaj, co się dzieje, gdy kończysz 42 lata.

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj