Choć obecnie nie brakuje profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, okazuje się, że nadal naturalne metody są stosowane i polecane. Jednym z nich jest cebula na włosy, która, według zwolenników tej metody, może zatrzymać wypadanie włosów i wzmocnić włosy, dodać im blasku i siły. Czy tak jest rzeczywiście?
Cebula na włosy. Sposób na wzmocnienie włosów
Cebula jest dobrze znana w Polsce i na świecie. Dla wielu to podstawowe warzywo wykorzystane w kuchni, a także domowe remedium na wiele dolegliwości.
Syrop z cebuli podaje się przy przeziębieniu i kaszlu, zaleca się go również do wzmocnienia odporności, natomiast sok z cebuli z powodzeniem wykorzystywany jest do wzmacniania włosów na całej ich długości.
Kiedy warto zastosować sok z cebuli na włosy?
Cebula na włosy pod postacią soku może pomóc na wiele problemów, a także błyskawicznie poprawić kondycję włosów. Poleca się ją na:
- wypadanie włosów o różnych przyczynach,
- by przywrócić blask matowym włosom,
- na suchość lub świąd skóry głowy,
- na łupież,
- suche lub łamliwe włosy,
- infekcje skóry głowy,
- przedwcześnie siwiejące włosy.
Jak działa cebula na włosy?
Cebula jest cennym źródłem siarki, składnika korzystnie wpływającego na wygląd włosów. Dostarcza keratyny, niezbędnej do budowania mocnej struktury włosów. Siarka znajdująca się w cebuli wspomaga produkcję kolagenu, który stymuluje wzrost włosów. Wykazano, że cebula skutecznie odżywia mieszki włosowe i pozwala odzyskać utracony blask.
Sok z cebuli poprawia również krążenie. Nałożony na skórę głowy może pobudzić przepływ krwi, który pozwala dostarczyć do włosów wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo cebula wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które pozwalają sobie poradzić ze źródłem wielu problemów ze skórą głowy, a mianowicie z infekcjami, będącymi przyczyną wypadania włosów.
Dzięki temu, że cebula jest silnym przeciwutleniaczem, pozwala odwrócić negatywny proces siwienia. Nadaje zdrowy połysk włosom, a nawet chroni przed inwazją wszy.
Czy to jest skuteczne?
Nad skutecznością soku z cebuli stosowanego na skórę głowy przeprowadzono badanie w 2002 roku. Okazało się, że osoby myjące włosy sokiem z cebuli zauważały u siebie mniejsze wypadanie włosów i poprawę kondycji fryzury w porównaniu do grupy kontrolnej. Najlepsze efekty uzyskali mężczyźni biorący udział w badaniu.
Jak stosować?
Cebula na włosy to opcja, która dla wielu wydaje się mało kusząca ze względu na charakterystyczny, intensywny zapach cebuli. Okazuje się, że może być to przeszkoda, choć istnieją metody, które pozwalają wykorzystać cebulę do pielęgnacji włosów z jednoczesnym ograniczeniem intensywności jej zapachu.
By uzyskać dobry efekt, a jednocześnie zapobiec podrażnieniom i zmniejszyć nieprzyjemny zapach, warto połączyć sok z cytryny z sokiem z aloesu lub olejem kokosowym. Można dodać też do soku z cytryny łyżkę miodu.
Jak przygotować sok z cytryny? Obieramy cebulę i kroimy na cztery części, dodajemy trochę wody i wrzucamy do sokowirówki. Przecedzamy uzyskany sok. Następnie dodajemy niewielką ilość oleju kokosowego lub soku z aloesu.
Nakładamy na skórę głowy i wmasowujemy opuszkami palców. Pozostawiamy na około godzinę. Myjemy włosy szamponem o intensywnym zapachu, by pozbyć się zapachu cebuli. Nakładamy odżywkę.
Powtarzamy zabieg, co najmniej raz w tygodniu przez dwa miesiące, by osiągnąć najlepsze efekty kuracji.
Uwagi na koniec
Nakładanie soku z cebuli na włosy to naturalny i bezpieczny sposób. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku bardzo wrażliwej skóry głowy może wywołać podrażnienia, pieczenie i swędzenie. Z tego powodu nie należy nakładać samego soku z cebuli na skórę głowy, ale stosować się do przepisu powyżej.
Na koniec warto dodać, że jeśli stosujesz aspirynę, może ona zwiększyć podatność na sok z cebuli i sprzyjać powstaniu podrażnień. Każdorazowo warto przeprowadzić test na fragmencie skóry głowy, by sprawdzić jego wrażliwość.
Ciekawe, nigdy nie słyszałam o cebuli jako środku na włosy!
pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)
Mama przerabiał już wszystkie sposoby na wypadające włosy, dopiero kiedy przestała korzystać z lakieru – pomogło 🙂
O, dobrze, że o tym piszesz 🙂
Wypadają mi włosy, ale chyba nigdy nie odważyłabym się na tę terapię 😀
😉
Mimo wszystko bałabym się eksperymentować z cebulą 😛
Chyba nie byłoby tak źle? 😉
Pamiętam słoik, który stał w lodówce z cebulą zasypaną cukrem, mama nam to dawała na kaszel! 🙂 Ale o miksturze na włosy nie słyszałam, po zimie i czapkach włosy są przesuszone i bez blasku więc może warto wypróbować? A to w sumie niedrogi kosmetyk i każdy ma go w domu.
W moim rodzinnym domu nie było słoika z cebulą….ale ja sama w sezonie infekcji kroję cebulę i zasypuję cukrem…Dzieci piją syrop i im smakuje 😉
nigdy nie słyszałam o takich zastosowaniach cebuli!
To udało mi się zaskoczyć? 😉
Faktycznie słyszałam i korzystam z tych zdrowotnych właściwości cebuli, ale nigdy bym nie przypuszczała, że może tak działać! 😉
Syrop z cebuli na kaszel to znam i stosuję, ale sok z cebuli na włosy to dla mnie nowość 🙂
moja babcia wierzy mocno w moc cebuli w kwestii włosów:)
Kochana Babcia 🙂
A o tym to nigdy nie słyszałam i chyba muszę bliżej się przyjrzeć tematowi bo ja za chwilę łysa będę 🙂
Słyszalam ale nigdy nie stosowałam 😉
oj mnie by się takie coś przydało choć nie mam sokowirówki ….
Syrop z cebuli na kaszel pamiętam z dzieciństwa – nie znosiłam go. A o takich zastosowaniu nie słyszałam. Ciekawe.
O takim zastosowaniu cebuli nie miałam pojęcia! Farbowanie jajek, syrop na kaszel jak najbardziej.
Ciekawe czy się kiedyś odważę spróbować, zapach jednak może trochę odstraszać. Może ktoś wypróbuje i pochwali się nam skutkami. Taki praktycznymi 🙂
Potwierdzam, że działa 😀 Próbowałam kiedyś toniku cebulowego na kosmyki 🙂
Wow! W życiu bym nie zgadła, że zwykła cebula może tak działa na włosy 😀
Nawet nie wiedziałam, że można jest pomocna na włosy 🙂