Czarny Łabędź – jak nieprzewidywalne wydarzenia zmieniają nasze życie na zawsze

3

Czarne Łabędzie są faktem. W odróżnieniu od swoich białych braci – stanowią rzadkie zjawisko. Ale występują. I gdy się pojawiają, wzbudzają zdziwienie. Jako nieprzewidywalne wydarzenia zmieniają świat. Nagle nic nie jest już takie jak wcześniej. Czarny Łabędź to coś, co nie miało prawo się stać, a jednak się wydarzyło. O Czarnych Łabędziach napisał Nassim Nicholas Taleb obszerną książkę. Ja tylko kilka poniższych słów.

Czarny Łabędź

Czym jest Czarny Łabędź?

Czarny Łabędź to połączenie kilku czynników:

  •  niskiej przewidywalności,
  • znacznych skutków, jakie po sobie zostawia,
  • i zachowania społeczeństwa, jakby Czarne Łabędzie nie istniały.

Uważamy, że wiemy dużo, jesteśmy wykształceni, przewidywalni. Zabezpieczeni na każdą okoliczność.

Tymczasem, jak podkreśla Taleb – dużo ważniejsze od tego, co wiesz, jest to, czego nie wiesz. Właśnie to najprawdopodobniej zmieni Twoje życie.

Gdybym wiedziała. Czarny Łabędź

Nie bez powodu przeczymy istnieniu Czarnych Łabędzi. Trudno bowiem uzmysłowić sobie, jak wiele nie wiemy i jak sporo może się zdarzyć. Jak mocno nieprzewidywalny jest świat. Jak wyjątkowo niestabilny.

Łatwiej żyć w poczuciu, że mamy kontrolę, być asekurancką, przygotowaną na każdą okoliczność.

Łudzić się… I wierzyć, że umiemy przewidzieć przyszłość.

Tymczasem naszym życiem kierują przełomowe chwile, niespodziewane sytuacje, które na zawsze odmieniają nasze życie. Punkty zwrotne. Gdy się wydarzą, bywamy zdumione, jak mogłyśmy ich nie przewidzieć, jak to było nieodpowiedzialne, że nie brałyśmy pod uwagę tego, co nie ma szans się wydarzyć. Bo gdybym wiedziała…

Niepewność

Czarne Łabędzie to wydarzenia, które na zawsze odmieniają nasze życie:

  • atak terrorystyczny z 11 września 2001 – nikt nie brał pod uwagę tak śmiałego ataku na Nowy Jork, wydawało się to niemożliwe,
  • tsunami na Ocenie Indyjskim w 2004 roku,
  • „kariera polityczna” Hitlera. Przez lata traktowano Adolfa jako „niegroźnego szaleńca”. A jednak to właśnie Hitler odpowiada za największe zbrodnie na ludzkości.

Czarne Łabędzie to również nieprzewidywalne wydarzenia w naszym życiu – w pracy, rodzinie, w związku.

Co możemy zrobić?

Zaakceptować fakt, że Czarne Łabędzie istnieją. Nie mamy wpływu na wszystko. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Pozbyć się naiwności. Docenić codzienność, to, co mamy.

Taleb wskazuje, że możemy nauczyć się czerpać korzyści z Czarnych Łabędzi. I to dzięki nim zmieniać świat innowacyjnymi rozwiązaniami i odkryciami. Zarówno w świecie biznesu, jak i nauki. Według autora bardzo popularnej książki, przełomowe momenty w życiu to właśnie zasługa Czarnych Łabędzi, a nie misternych planów i harmonogramów.

W życiu bowiem ogromne znaczenie ma niepewność, o czym rzadko myślimy, bo nie chcemy dopuścić tego faktu do siebie. Według Taleba, żeby zrozumieć codzienność należy skupić się nie na regułach, ale na wyjątkach od nich, na sytuacjach skrajnych.

Tak też poznajemy ludzi. Nie w piękny, słoneczny dzień, gdy wszystko gra i uśmiech gości na twarzach, ale gdy rzeczywistość się wali, a strach zagląda w oczy. Ludzi najszybciej poznaje się wtedy, kiedy coś idzie nie po ich myśli, gdy się boją lub zostali upokorzeni. Wtedy ujawnia się ich temperament, zasady etyczne i kultura osobista.

Podobne mechanizmy kierują całym społeczeństwem. To, co dla nas „nieznane”, „nieprawdopodobne” i „niepewne”, według Taleba to tak naprawdę ograniczenia naszej wiedzy. To granica między tym, co wiemy, a tym, co wydaje się nam, że wiemy. I właśnie w takich miejscach rodzą się Czarne Łabędzie, które zmieniają wszystko.

Według autora to właśnie im powinniśmy oddać naszą uwagę. Skupiać się na tym, co niesamowite i w życiu i w relacji. Badać świat, zaczynając od wyjątków i wydarzeń, które nie miały prawa się wydarzyć.

Bo w tym właśnie tkwi wiedza, której nie chcemy przyjąć, bo której…się boimy zbyt mocno.
Polecam wam serdecznie książkę: „Czarny Łabędź, jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą światem”.

3 KOMENTARZE

  1. “spotkałam” w swoim życiu kilka czarnych łabędzi. Każdy miał swoje zadanie i wniósł zmiany, które były wielkim zaskoczeniem. Po czasie okazało się, że ten nowy schemat zbudował coś dobrego. Oby tak było, bo niestety zdarzają się zmiany, które potrafią zrujnować życie człowieka bezpowrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj