Czy psychoterapia może nam zaszkodzić?

0

Mówi się: masz problem, nie męcz się dłużej. Nie jesteś sama. Możesz iść porozmawiać do psychologa czy wybrać się od razu do psychoterapeuty. Jednak czy to zawsze dobry pomysł?

Czy psychoterapia może nam zaszkodzić?

Psychoterapia – tak. Ale u odpowiedniej osoby

Wizyta u psychologa jest po to, żeby pomóc. Podobnie jak terapia, która jest niczym innym, jak leczeniem.

Niestety świat nie jest idealny. I tak, jak zdarzają się niekompetentni lekarze i nietrafione diagnozy, tak mamy całkiem sporo słabych psychologów i psychoterapeutów.

Gdyby tylko to…Sama natura ludzka niestety nie pomaga i stanowi wyzwanie zwłaszcza w trafnym diagnozowaniu, co potwierdziły liczne badania.

Znane są wyniki badań psychologicznych, które wskazały, że lekarze tworząc pewien wzór diagnostyczny, pozwolili, nieświadomie, ale jednak, żeby maszyna diagnozowała lepiej od nich. Sami bowiem mając pewną wiedzę, niestety nie zawsze do niej się odwoływali. Stworzyli schemat, którego komputer trzymał się konsekwentnie. Oni sami natomiast w późniejszych obserwacjach badaczy – często bywali niekonsekwentni. I dość często popełniali błędy w przeprowadzonych badaniach. Stąd ich diagnozy często były nieprawidłowe.

Podobnie było w przypadku psychiatrów, co również potwierdziły badania. Wystarczyło, że dana osoba (biorąca udział w eksperymencie, całkowicie zdrowa) została raz zdiagnozowana jako osoba chora psychicznie i osadzona w zakładzie, by ta osoba później miała problem z wyjściem ze szpitala. Mimo że od początku była ona całkiem zdrowa! Po czasie, nawet jeśli konsekwentnie zachowywała się normalnie, to większość lekarzy oceniała to jako objaw choroby. To potwierdziło spostrzeżenie wysnute przez psychologów społecznych – jak wielkie ograniczenia ma ludzki mózg i jak często wpada w liczne pułapki.

Dobry psycholog

Stąd warto podejść do tematu ostrożnie. I korzystać z pomocy psychologa, ale szukać kompetentnej osoby.

Nawet w środowisku psychologów i psychoterapeutów słyszy się bowiem o nieetycznych zagraniach, które z uwagi na nie do końca dobre polskie prawo nie niosą żadnych sankcji. Można bez żadnych konsekwencji działać na szkodę pacjenta.

A co jest takiem działaniem na szkodę?

  • Na pewno skłócanie pacjenta z otoczeniem. Zamiast dążyć do tego, żeby danej osobie żyło się lepiej, by mogła ona zbudować dobre relacje nawet z trudnymi osobami, to zaleca się za każdym razem zerwanie relacji.
  • Wmawianie pacjentowi, że cała wina leży w otoczeniu, w złym dzieciństwie, niekompetentnych rodzicach, itd. Zamiast skupianie się na przyszłości i szukaniu rozwiązań.
  • Problematyczne jest również uzależnianie pacjenta od terapii i kontynuowanie terapii w nieskończoność. Dlaczego? Bo w ten sposób można czerpać korzyści finansowe.

Psychoterapia niestety bywa przyczyną zerwania więzi, kłótni w rodzinie, niemających potwierdzenia w rzeczywistości oskarżeń. Zamiast budować, niszczy. Nie pozwala zachować spokoju, tylko wprowadza zamęt. Nieumiejętnie prowadzona psychoterapia może zasugerować pacjentowi coś, co nie jest prawdą. Niestety nieodpowiednie pytania, czy siła sugestii w przypadku skrzywdzonych i zagubionych ludzi jest prostą drogą do ogromnych problemów.

Stąd tak ważne jest, żeby zaczynać psychoterapię u kompetentnej osoby. Szukać dobrego, sprawdzonego terapeuty. W przeciwnym wypadku wizyty u psychologa mogą niestety przynieść więcej szkody niż pożytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj