Czy związek z narcyzem ma sens? Da się przetrwać?

22

Osoby narcystyczne to jednostki o niestabilnej samoocenie. Pragnące zrobić wszystko, by uzyskać stan perfekcyjności i wspaniałomyślności. Także kosztem otoczenia i najbliższych. Bo narcyz chce czuć się jak ideał. Nawet jeśli Ciebie miałby zmieszać z błotem. Taki koszt…

Miłość własna w wersji ekstremum

Jeden z mitów greckich opowiada o Narcyzie, młodym mężczyźnie, który gdy ujrzał swoje odbicie w lustrze wody, zakochał się w sobie bez pamięci. Przez całe życie pozostał jednak nieszczęśliwy. Nigdy nie był w stanie zaspokoić swoich emocjonalnych potrzeb. Nieważne jak bardzo by pragnął i się starał.

Narcyz kocha siebie. I to dobrze. Źle, bo kocha siebie za bardzo. Uważa się za osobę idealną, dużo lepszą od kogokolwiek innego. Dlatego gardzi innymi, by nie czuć pogardy dla siebie.

Narcyz zrobi wszystko, by zdobyć jak największe uznanie. Dlaczego? Ponieważ w głębi duszy czuje się taki malutki, jak kropka na końcu tego zdania.

związek z narcyzem

Idealne ja

Narcyz najczęściej już w dzieciństwie wypiera swoje zagubione, nieidealne “ja”, które uważa za niedoskonałe i na jego miejscu tworzy obraz “ja” doskonałego, wybiegającego ponad przeciętną.

Dlatego narcyz dąży do sławy, sukcesu, władzy i na każdym kroku podkreśla wszystkie swoje osiągnięcia, by wybić się ponadprzeciętność.

Narcyz jest pewny siebie tylko pozornie

Niestabilna samoocena i wewnętrzny, dobrze skrywany brak pewności siebie jest tak silny, że zmuszają osobę narcystyczną do dążenia do perfekcyjności. Są tak mocno nastawione na bycie idealnym, że nie biorą pod uwagę możliwości pomyłki.

Gdy narcyz popełnia błąd, wypierają swój udział, podkreślając, że przyczyna jest tylko zewnętrzna. Często znajduje sobie kozła ofiarnego, którego obarcza winą za wszystkie grzechy świata. Najczęściej jest to ktoś znajdujący się tuż obok, zawsze “pod ręką” – najbliższa osoba.

Nadwrażliwy emocjonalnie

Narcyza bardzo łatwo urazić. Nawet pozornie niewielka uwaga, może wyprowadzić go z równowagi. Ciężko się z nim współdziała, dlatego w miejscu pracy rzadko cieszy się sympatią.

Jest niestabilny emocjonalnie, łatwo wpada w złość.

Narcyz krytykuje

Narcyz doskonale wyczuwa słabe strony przeciwnika.

Nie potrafi zaakceptować własnych słabości, dlatego tym bardziej nie akceptuje ich w żadnej formie w swoim otoczeniu. Wytyka innym błędy z prostej przyczyny, by to oni poczuli te wszystkie przykre uczucia, których on nie chce doświadczyć.

Z drugiej strony, gdy narcyz jest w większym gronie osób idealizuje swoich najbliższych. Chwali się partnerem, chełpi dziećmi, wszystko po to, by podbudować własne ja.

Bo jesteś niewystarczająco dobra

Narcyz ma poczucie niskiej wartości. Za żadne skarby się do tego nie przyzna. Dlatego swoje emocje projektuje na ukochaną, by ta czuła to, czego on nie może znieść. Wyżywa się na najbliższych, bo ma świadomość, że tylko oni to zniosą.

Wymaga pełnego oddania

Jeśli narcyz nie ma poczucia, że jesteś mu w pełni oddana, może Cię karać za to – wywołując kłótnie, oddalając się lub zrywając. Bardzo szybko jednak wraca. Często wygląda to tak, że związki z narcyzem polegają na ciągłym zrywaniu i schodzeniu się.

Z drugiej strony

Narcyz umie być szalenie czarujący, miły, uprzejmy, ciepły. Jego dążenie do bycia “kimś” często przynoszą skutek. I narcyz zajmuje wysokie stanowiska społeczne, dorabia się sporego majątku.

Związek z narcyzem

Jeśli narcyz zwiąże się z osobą o silnym charakterze, najpewniej zbuduje relacje, która będzie przypominała ciągłą huśtawkę. Po rozstaniach nastąpią zejścia aż do kolejnego kryzysu. I tak w ciągłej niepewności.

Gdy narcyz trafi na osobę uległą, ta będzie się starała sprostać jego wszystkim oczekiwaniom. Będzie chodziła na palcach, usługiwała mu, wspierała go. Niestety nawet najbardziej oddana partnerka, zawsze będzie niewystarczająco dobra. Narcyz jest bowiem specjalistą w podkreślaniu wszystkich, nawet największych wad. Doskonale je wyolbrzymiania. Gdy partnerka nie jest doskonała, a przecież nikt nie jest, narcyz się gniewa. W jego odczuciu bliska osoba powinna być nieskazitelna i podkreślać jego wartość.

Niestety niezależnie od tego, kto jest partnerką narcyza, związek z nim jest trudny. Jedynym sposobem na poprawienie relacji jest uzmysłowienie sobie problemu przez narcyza i praca z psychologiem. Jednak to samo w sobie…jest prawie niemożliwe. Bo narcyz nie jest w stanie się przyznać do własnych błędów. To dla niego…jak zginąć.

22 KOMENTARZE

 1. A ja znam kobiety o takiej osobowości…
  TO dotyczy Was również drogie Panie i ja we współczesnych czasach widzę bardzo wiele narcystycznych postaw głównie u kobiet..

 2. No dokłądnie, ja miałem taką kobitę. Wszystkie te cechy 100/100 trafione. Dodatkowo wzbudzanie poczucia winy i fałszywa empatiia to bonus jaki był w pakiecie 😛 . Po latach zrozumiałem w czym rzecz i adios las amigas 😀

 3. Narcyza można poznać po rozmowie 😊 to po co dalej brnąć 😏 ciekawość czy nam się podoba? Choć powiedzmy szczerze która chce się spotykać z nieatrakcyjnym facetem 🤔 chyba żadna Tak samo jest z facetami 😊🍀

 4. Jasne że to nie ma sensu. Zatem narcyzmom mówimy do widzenia. Drogie Panie jeśli spotkacie takiego delikwenta na swojej drodze to uciekajcie co sił w nogach 😁. Nie ma sensu tracić czasu w życiu na samouwielbieńców. Życie jest na to stanowczo zbyt cenne.

 5. Narcyza można poznać po rozmowie 😊 to po co dalej brnąć 😏 ciekawość czy nam się podoba? Choć powiedzmy szczerze która chce się spotykać z nieatrakcyjnym facetem 🤔 chyba żadna Tak samo jest z facetami 😊🍀

 6. Dokładnie da się orzetwać , z alkoholikiem da się przetrwać , z kórwoarzem da się przetwać,ale czy w życiu chidzi o przetrwanie czy żeby żýć pełniej, szczęśliwiej , radośniej

 7. Nie, on zniszczy każda osobowość kwestia czasu, przeszłam pranie mózgu i wirówkę w jednym. Byłam wrakiem człowieka ze stresem pourazowym w jednym

 8. Uciekać i się nie łudzić, początek to bajka czujesz się jak księżniczka, to jednak mija, potem zaczyna sie horror i osobista psychoza….

 9. Potwierdzam , Nie da się, prędzej się kobieta wykończy niż z nim coś zbuduje😳 wirnik emocjonalny, zdecydowanie nie polecam ‼️ lepiej trzymać się z daleka

 10. Życie z narcyzem to piekło – dla otoczenia czarujący a naprawdę to psychopata. Własne dzieci są dla niego nikim. Zawsze z siebie zrobi ofiarę.

 11. Przetrwać dobre … taki ktoś niszczy Cię każdego dnia tak intensywnie że po latach nie wiesz kim jesteś . On kocha tylko siebie więc po co być z kimś takim ?

 12. Każda, która przeszła przez taki związek, głośno się zaśmieje po przeczytaniu tylko tytułu. Odpowiedź jest znana – nie, nigdy, za żadne skarby świata, kiedy piekło lodem się pokryje, kiedy słońce wstanie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie.

 13. Nie ma sensu z żadnym,ich jedyna rola to pozostawienie nasienia,resztę i tak kobieta musi robić sama,jak mrówka,bo jak nie maminsynek,to oszust,zawistnik,prymityw,zależny od kumpli ,kochanek albo nałogów.Najlepiej stworzyć samej wszelkie podstawy-materialne,znależć kogoś,zrobić intercyzę ,nawet bez ślubu u notariusza i podać mu reguły gry,tylko wtedy jest szansa ,że nie zostanie się wykorzystaną-przynajmniej materialnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj