Czym kierować się przy wyborze fotelika dla noworodka?

0

Jednym z niezbędnych elementów wyprawki dla małego dziecka jest fotelik samochodowy. Jest to chyba najważniejszy element, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego modelu. Tylko w ten sposób mamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, żeby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas podróży samochodem.

Jak wybrać odpowiedni model fotelika?

Wybór fotelika nie należy do najłatwiejszych rzeczy i trzeba mu poświęcić trochę czasu. W odróżnieniu od wielu innych rzeczy, fotelika samochodowego nie powinno się kupować w ciemno przez Internet.

Zanim się na to zdecydujemy, powinniśmy się wybrać do stacjonarnego sklepu w celu zobaczenia fotelika “na żywo” i przymierzenia go do samochodu. Mimo że teoretycznie większość fotelików samochodowych pasuje do większości samochodów, to warto jednak poświęcić trochę czasu na sprawdzenie tego czy fotelik rzeczywiście dobrze leży w naszym samochodzie.

Jeżeli danego fotelika nie da się stabilnie zamontować w naszym samochodzie lub dziecko miałoby w nim zbyt pionową pozycję, to taki fotelik należy odrzucić i szukać innego modelu, który lepiej będzie pasował do naszego samochodu.

Fotelik samochodowy będzie nam potrzebny już w pierwszych dniach życia dziecka, dlatego nie należy odkładać jego zakupu na ostatnią chwilę. Jeśli będziemy zwlekać zbyt długo, to może skończyć się na tym, że zamiast kupić najlepszy możliwy fotelik po prostu kupimy fotelik, który będzie w danym momencie dostępny w sklepie, bo będziemy go potrzebować na już.

Podczas wyboru odpowiedniego fotelika warto zwrócić również uwagę na to, czy brał on udział w testach zderzeniowych oraz jakie oceny z tych testów otrzymał. Wyniki testów łatwo można znaleźć w Internecie. Im lepszą ocenę ma wybrany przez nas fotelik, tym lepiej. Jeśli fotelik nie brał udziału w testach lub otrzymał w nich kiepską ocenę, to warto poszukać innego modelu.

Czy można kupić używany fotelik samochodowy?

Fotelik dla noworodka jest dość sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Z tego względu rodzice często zastanawiają się, czy nie zdecydować się na zakup używanego fotelika. Niestety nie jest to zbyt bezpieczna opcja, zwłaszcza gdy fotelik miałby być kupiony od obcych ludzi.

Wynika to z tego, że nie znamy wówczas historii danego fotelika i nie wiemy czy nie brał on udziału w jakimś wypadku, co mogłoby uszkodzić fotelik, a takie uszkodzenia niekoniecznie będą widoczne gołym okiem.

Na kupno używanego fotelika możemy się zdecydować wówczas, gdy kupujemy go od kogoś, kogo dobrze znamy i kto szczerze udzieli nam informacji o danym foteliku.

Jak i gdzie zamontować fotelik w samochodzie?

Fotelik dla niemowlaka należy zamontować tyłem do kierunku jazdy. Foteliki dla noworodków można montować w samochodzie na dwa sposoby. Jednym z nich jest montaż z wykorzystaniem pasów samochodowych. Drugim jest montaż na specjalnej bazie. Niestety drugi sposób wymaga zakupu bazy, co wiąże się z kosztami.

Fotelik najczęściej montujemy na tylnej kanapie samochodu. Najbezpieczniejszym miejscem jest środkowe miejsce, o ile da się tam zamontować fotelik. Fotelik można zamontować również na przednim siedzeniu, ale należy pamiętać o wyłączeniu poduszki bezpieczeństwa.

Jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie?

Tak jak wspomniano powyżej, dziecko w samochodzie należy zawsze przewozić tyłem do kierunku jazdy, gdyż jest to dużo bezpieczniejsze dla dziecka, zwłaszcza gdyby doszło do jakiegoś wypadku samochodowego.

Należy pamiętać o tym, że dziecka nie przewozimy w foteliku w grubej zimowej kurtce czy kombinezonie, gdyż nie jesteśmy wtedy w stanie odpowiednio mocno dociągnąć pasów bezpieczeństwa i istnieje ryzyko, że dziecko mogłoby się wyślizgnąć z pasów w trakcie kolizji czy wypadku. Dziecku zakładamy dopasowane ubranie i przykrywany kocykiem lub przewozimy w odpowiednim śpiworku.

Podsumowanie

Fotelik dla noworodka to prawdopodobnie najważniejszy element wyprawki dla małego dziecka. Fotelik pełni bardzo ważną rolę, gdyż ma za zadanie zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Z tego względu na zakup odpowiedniego fotelika należy poświęcić trochę czasu – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego wyboru.

Źródło wiedzy: https://www.besafe.com.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj