Kobiety podobno mają gorzej. Czas jest bowiem dla nas mniej łaskawy. I szybciej się starzejemy.
Chętnie o tym mówią mężczyźni. Zwłaszcza ci, którym nie w smak nasza niezależność. Wtedy grożą palcem z chytrym uśmieszkiem: „nie fikaj mała, bo młodość szybko mija”. Tak jakby gładka twarz była naszym jedynym atutem…Poza tym jak to właściwie jest z tym starzeniem. Tak naprawdę? Czy rzeczywiście mężczyźni starzeją się lepiej od kobiet? Są dłużej młodzi? Ostatnie badania przeczą tym tezom.
Kobiety żyją dłużej
Prawie wszędzie na świecie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Jedna z teorii mówi, że przyczyną jest wykonywanie trudniejszych zawodów i bardziej obciążającej pracy w przypadku mężczyzn. Naukowcy jednak wskazują, że takie tłumaczenie jest niewystarczające. I ma wiele słabych punktów. Inna teoria głosi, że powodem jest to, że kobiety częściej korzystają z pomocy służby medycznej i systematycznie się badają. Dzięki temu wykrywają ewentualne choroby wcześniej i szybciej rozpoczynają leczenie.
W Polsce kobiety żyją średnio o 8 lat dłużej od mężczyzn. Średnia to 80,7 lat. Niestety panowie w Polsce żyją krócej nie tylko od kobiet, ale też od rówieśników z innych krajów np. z Szwajcarii. Średnio przeżywają 72,5 lat. Według Głównego Urzędu Statystycznego, średnia długość życia w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Duże dysproporcje między kobietami i mężczyznami są jednymi z najwyższych w Europie.
W Polsce główną przyczyną śmierci są choroby układu krążenia, na drugim miejscu nowotwory.
Kobiety starzeją się szybciej?
Panuje przekonanie, że kobiety starzeją szybciej. Natomiast dla mężczyzn czas jest łaskawy. Panie około czterdziestki, a tym bardziej około pięćdziesiątki nazywa się starymi, mówi się o nich jako o tych, które najlepsze lata życia mają za sobą. Z kolei mężczyźni w tym samym wieku mają dużo lepiej. W ich przypadku wiek ma działać na ich korzyść. Bo dojrzałość, szpakowatość to symbol ustatkowania, a nawet mądrości! W konsekwencji nikogo nie dziwi fakt, że dojrzali mężczyźni podobają się młodym dziewczynom. Jednak gdy dojrzała kobieta uważana jest za atrakcyjną przez młodzieńców, to już
wybałusza się oczu.
Kobiety starzeją się szybciej?
U kobiet starzeje postępuje w krótkim czasie, w okolicy menopauzy. Mężczyźni starzeją się powoli, ale systematycznie. Stąd cała różnica. Kobieta długo wygląda młodo, aż do momentu zmian hormonalnych, gdy jej wiek zaczyna „wychodzić na twarz”. Mężczyźni starzeją się mniej skokowo, bardziej systematycznie.
Ma to związek z kolagenem, białkiem, które występuje w skórze i tkance łącznej. Wraz z wiekiem tracimy kolagen, dlatego skóra zmienia się. Mężczyźni zaczynają tracić kolagen wcześniej od kobiet i proces ten następuje systematycznie. Kobiety natomiast tracą kolagen w mniejszym stopniu aż do menopauzy, kiedy ten proces dramatycznie przyspiesza. Stąd dlatego właśnie w okolicy przekwitania można zauważyć znaczące zmiany w wyglądzie u kobiet.
Co mówią badania?
Badanie opublikowane w „The Journals of Gerontology: Series A” udowadnia, że panowie starzeją się szybciej niż kobiety. Ich wiek biologiczny jest wyższy średnio o 4 lata, a różnice te widać już w okolicy 20 urodzin. Przyjrzano się bliźniakom różnych płci. Okazało się, że w tym przypadku wiek mężczyzn był minimum o rok wyższy niż ich sióstr bliźniaczek.
Naukowcy zwracają uwagę, że bliźniacy rośli w tym samym środowisku, wychowywali się w podobnych warunkach. Jedyna różnica to poziom estrogenu, który w przypadku kobiet działa silnie odmładzająco.
Jednak mózg kobiet starzeje się wolniej
Są też inne badania, które pokazały, że mózg kobiety starzeje się wolniej niż mózg mężczyzny. U kobiet jest młodszy średnio o 3 lata.
Gdzie szuka się przyczyn takiego stanu? Męski mózg starzeje się zazwyczaj szybciej z uwagi na mniej zróżnicowaną dietę stosowaną przez panów, często występującą cukrzycę, nadwagę i nierzadko przebyty udar, a także…samotność. Mniejsza sieć wsparcia, której doświadcza mężczyzna może być poważnym problemem. Kobiety najczęściej cieszą się lepszymi funkcjami poznawczymi. Mają też wokół siebie najczęściej więcej życzliwych osób.
Wszystko przez hormony
Starzejemy się z uwagi na zmiany hormonalne postępujące wraz z wiekiem. Generalnie spada ilość wszystkich hormonów.
Każda z płci ma zarówno męskie, jak i żeńskie hormony. Kobiety również posiadają androgeny, będące męskimi hormonami, jednak mają ich mniej niż panowie. Są one potrzebne do zdrowego funkcjonowania.
Testosteron pomaga zachować zdrowie kości, odpowiedni poziom masy mięśniowej, ma wpływ także na poziom energii. Decyduje nie tylko o zdrowiu mężczyzn, ale także o kondycji zdrowotnej pań.
Z wiekiem poziom testosteronu spada u mężczyzn i u kobiet. U panów objawia się to przede wszystkim problemami ze sprawnością w łóżku, dodatkowo zwiększa się tendencja do gromadzenia tłuszczu w obrębie brzucha, spada koordynacja, wzrasta ryzyko upadków. Niestety im mniejszy poziom testosteronu u mężczyzn, tym większe ryzyko śmierci.
Niektóre badania wskazują, że spadek poziomu testosteronu zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób: bezdechu sennego, otyłości, depresji, choroby nerek, cukrzycy typu 2.
U kobiet niższy poziom testosteronu powoduje obniżenie stężenia estrogenu. Konsekwencją tego jest tendencja do tycia, mniejszy poziom energii, obniżenie libido, wahania emocjonalne, a także większa kruchość kości.
Z wiekiem spada ilość estrogenu, jednego z najważniejszych kobiecych hormonów, odpowiadających za wzrost wyściółki macicy i rozwój narządów rozrodczych. Spadek poziomu tego hormonu powoduje mnóstwo konsekwencji. U kobiet widocznych w krótkim czasie, bo spadek poziomu estrogenu następuje na poziomie 80% już w pierwszych miesiącach menopauzy. Wraz ze spadkiem estrogenu wzrasta ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, spada libido, pojawiają się problemu z suchością, itd.
Jak się starzejemy?
Tempo starzenia się jest bardzo indywidualne. Zależy nie tylko od genów, ale przede wszystkim od stylu życia. Nastawienia do siebie – im młodziej się czujemy, im bardziej się nam chce, tym zazwyczaj lepiej wyglądamy. Myślenie o sobie w kategoriach – jaka jestem stara – prowadzi do tego, że wyglądamy starzej. Tak, to takie proste.
Oczywiście liczy się styl życia. Szybkie starzenie spowodowane jest stresem, przepracowaniem, a także stosowaniem używek. Ogromne znaczenie ma dieta, która powinna być zdrowa i dobrze zbilansowana.
Podsumowując – tempo starzenia to kwestia indywidualna. Żadne badania nie potwierdziły, że kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni. Przez większość życia starzeją się wolniej. W okresie menopauzy zmiany następują skokowo. Mimo to przeciętna kobieta żyje dłużej niż przeciętny mężczyzna.
Bardzo interesujący artykuł.