Istnieje mnóstwo diet odchudzających. Jedną z nich jest dieta buraczana, która choć mało znana, ma tę przewagę nad innymi, że została dokładnie zbadana. Naukowcy przyjrzeli się jej działaniu i też efektom stosowania. Co orzekli? Mianowicie to, że dieta buraczana to świetny sposób na redukcję wagi bez ryzyka efektu jojo. Może zatem warto spróbować?
Dieta buraczana i niezwykła moc buraków
Buraki to dobrze znane warzywa w Polsce. Docenia się je za dobry smak i uniwersalność stosowania. Rzadko mówi się jednak o ich prozdrowotnych właściwościach, a te są nie do przecenienia.
Buraki:
- to jedne z najzdrowszych warzyw na świecie,
- świetne dla dzieci, kobiet w ciąży i wszystkich tych, którzy poszukują sposobu na lepsze samopoczucie,
- mają niewiele kalorii,
- zawierają mnóstwo błonnika,
- wzmacniają odporność,
- odtruwają,
- poprawiają pracę układu trawiennego,
- pozytywnie wpływają na nerki, wątrobę,
- korzystnie wpływają na ilość czerwonych krwinek – chronią przed anemią,
- są powszechne i tanie,
- są bogatym źródłem witamin z grupy B, C, PP, A, kwasu foliowego, żelaza,
- działają antynowotworowo.
Jeśli weźmiemy buraki pod lupę, to okaże się, że przeciętne warzywo ma:
- 31 kalorie,
- 1,5 gramów białka,
- 8,5 gramów węglowodanów,
- 1,5 gramów błonnika,
- 259 mg potasu,
- 32 mg fosforu,
- 53,2 mcg kwasu foliowego
- 58,5 jednostek witaminy A.
Jak przygotowywać buraki?
Buraki można spożywać na surowo, gotowane lub konserwowe. W podstawowej wersji wystarczy je obrać, drobno pokroić i skropić odrobiną soku z cytryny i oliwą. Najczęściej jednak jadamy buraki po ugotowaniu. W tym celu umieszczamy je w osolonej, wrzącej wodzie co najmniej przez godzinę. Buraki gotujemy w skórze. Jeśli je obierzemy przed gotowaniem, warzywa utracą kolor i smak.
Inna forma przygotowania? Na pewno grillowanie czy pieczenie. Tak przygotowane warzywa zachowują niemal wszystkie cenne właściwości.
Niewiele osób wie, że oprócz bulw, można jeść również liście – podobnie jak jemy szpinak.
Dieta buraczana – jak stosować?
Dietę buraczaną możemy stosować maksymalnie przez 10 dni. W trakcie jej stosowania należy pić co najmniej dwa litry płynów (najlepiej wody) dziennie.
Bardzo istotnym punktem jest wprowadzenie soku z buraka, który wykazuje działanie wzmacniające, odżywiające i odchudzające (dzięki wysokiej zawartości błonnika). Przygotowanie jest bardzo proste.
Gotujemy 6 buraków i 10 marchwi, obieramy i kroimy, wrzucamy do blendera, dodajemy 10 obranych pomarańczy. Mieszamy. Po przygotowaniu przechowujemy w lodówce. Pijemy po jednej szklance przed każdym posiłkiem.
Na godzinę przed śniadaniem wypijamy szklankę wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
Dieta buraczana: przykładowy jadłospis
Po przebudzeniu: szklanka wody z cytryną
Śniadanie: filiżanka herbaty, kawałek pieczywa pełnoziarnistego z serem, jedno jabłko
Drugie śniadanie: szklanka soku z buraków
Obiad: sałatka przygotowana z papryki, pomidora, szpinaku, sałaty, kilku ulubionych orzechów. Gotowany ryż z kawałkiem pieczonego kurczaka bez skóry lub kawałkiem ryby, 1 pomarańcza
Kolacja: szklanka soku z buraka, zupa jarzynowa, pieczony bakłażan, 1 jabłko lub 1 kawałek arbuza lub melona
Przeczytaj – jak przygotować zdrowy domowy sok z buraka – leczniczy i o działaniu profilaktycznym.
Niestety, ale ta dieta nie jest dobra ze względu na to, iż nasza dieta powinna być urozmaicona, która powinna składać się z różnych grup produktów żywnościowych, tak jak przedstawia nam piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Dieta odchudzająca powinna być zbilansowana. Szczególnie diety jednoskładnikowe są mało skuteczne w odchudzaniu, które często kończą się efektem jojo. Nie da się szybko schudnąć przez 10 dni! Żeby schudnąć, należy odpowiednio się odżywiać, zgodnie z zaleceniami żywieniowymi oraz włączyć aktywność fizyczną.
Pozdrawiam,
Patryk
PS. Drobna uwaga: buraki nie są doskonałym źródłem żelaza, gdyż 100 g buraka dostarcza nam ok. 0,8 mg żelaza – na podst. danych USDA https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2863?fgcd=&manu=&lfacet=&format=&count=&max=50&offset=&sort=default&order=asc&qlookup=11080&ds=&qt=&qp=&qa=&qn=&q=&ing=
Troszkę za mało białka jak dla mnie w tym jadlospisie, ale soczek z buraczka bardzo lubie, dziś nawet robię ☺
No niestety trochę za mało tego białka, fakt
Niezastąpiona jest 🙂