Jak podnieść poczucie własnej wartości?

18

Niskie poczucie własnej wartości jest powodem wielu osobistych dramatów. To właśnie z jego powodu często pracujemy na nieadekwatnych do własnych możliwości stanowiskach, narzekamy na niskie zarobki, nie możemy dogadać się z rodziną oraz przeżywamy poważne kryzysy w związku. Co zrobić, by to zmienić? Po prostu znaleźć odpowiedź na pytanie, jak podnieść poczucie własnej wartości. Gdzie? W poniższym artykule.

Jak podnieść poczucie własnej wartości?

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Zidentyfikuj głos wewnętrznego krytyka

“Jesteś za gruba”, “Jak Ty się w ogóle wypowiadasz”, “Znowu się wygłupiłaś”, “Nigdy nie znajdziesz normalnego faceta”, “Nic dziwnego, że nie masz przyjaciół…”

Słyszysz te lub podobne komentarze?

Kto je wypowiada? Do kogo należy głos w Twojej głowie? Do mamy? Taty? A może nauczyciela nielubianego przedmiotu? Tak, tego samego, z którym do czynienia miałaś lata temu…

Pierwszym krokiem, by uwolnić się od wewnętrznego krytyka, który może wyjątkowo mocno wpływać na Twoje codzienne decyzje, jeśli jesteś wrażliwa, jest uświadomienie sobie, że Twój wewnętrzny krytyk…chce dla Ciebie dobrze. Jakkolwiek irracjonalnie to brzmi, to prawda. Swoimi uwagami, często niestety bardzo bolesnymi, chce Cię uchronić przed popełnieniem błędów.

Zrozumienie tego faktu to pierwszy krok, by krytyka wysłuchać i przekonać, że sposób, w jaki się z Tobą komunikuje jest nieskuteczny. Dzięki temu możesz zamienić go w doradcę i sprzymierzeńca.

 

Poznaj siebie

Osoby z niskim poczuciem wartości często sprawiają wrażenie przezroczystych,  zadziwiająco mało wiedzą o sobie, nie chcą lub nie potrafią dzielić się tym, co dla nich ważne. Na pytanie, co u nich słychać, opowiadają, co u męża w pracy, jak sobie radzą dzieci w szkole i nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że nie o to pyta rozmówca.

Jeśli chcesz podnieść swoje poczucie własnej wartości, bardzo ważne jest, byś poznała siebie. Tylko kontakt samej ze sobą może pomóc. Od tego trzeba wyjść, by pokochać siebie.

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Nie porównuj się do innych

Mamy naturalną skłonność do porównywania. Do wiecznego oceniania i weryfikowania, czy jesteśmy wystarczająco dobrzy i czy radzimy sobie w życiu.

To bardzo ryzykowny proces, ponieważ zawsze znajdziemy osoby, które w naszych oczach okażą się dobre oraz te, których ocenimy niezbyt wysoko. Cobyśmy nie zrobili, będą “gorsi” i “lepsi” od nas. Dlatego wieczne porównywanie prowadzi jedynie do frustracji. Fakt, może być motywujące, jednak jeśli mamy problem z niskim poczuciem wartości, prędzej wprowadzi nas w kompleksy niż da pozytywnego kopa do zmian.

Dlatego nie porównuj się. Zakończ ten zgubny proces myślowy w swojej głowie. Zaakceptuj to, jaka jesteś. I doceń to, że nigdy nie będziesz idealna. Dając sobie przyzwolenie na niedoskonałość, zyskujesz doskonałą linię startu do pracy nad zmianą swojego życia.

Jeśli bowiem już musisz z kimś się porównywać, porównuj się z sobą z przeszłości. Zobacz, jaka byłaś rok-dwa czy dziesięć lat temu i co udało Ci się osiągnąć do tej pory.

Trawa u sąsiada zawsze bardziej zielona

Z porównywaniem jest też inny problem – patrząc na życie innych osób, często widzimy tylko kolorową fasadę, piękne uśmiechy i zadowolone twarze. Wszystko to, co inni chcą nam pokazać. Wystudiowane pozy, piękne gesty i świetne życie. Zaczynamy zazdrościć, przekonywać siebie, że inni mają lepiej, że przysłowiowa trawa u sąsiada jest bardziej zielona.

Nie widzimy, że każdy ma problemy. Nie ma idealnych związków, ani domów, w których wszystko układa się dobrze. Wszyscy napotykamy na przeszkody, którymi jednak nie chwali się na prawo i lewo.

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Doceniaj drobnostki

Życie składa się z drobnych sukcesów, niewielkich radości i pięknych chwil. Nie pozwól im minąć bez zauważenia. Doceniaj każdą pozytywną chwilę, celebruj każde osobiste zwycięstwo. Chwal siebie, spoglądaj w lustro i mów na głos, co udało Ci się danego dnia osiągnąć.

To nie muszą być “wielkie” rzeczy. Wystarczy niewiele: “udało mi się oprzeć pokusie leniuchowania i poszłam pobiegać”, “umiem się zmotywować i uczyłam się angielskiego w drodze do pracy”, “znalazłam w ciągu dnia czas, by odwiedzić przyjaciółkę.”

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Wyznaczaj sobie swoje cele

Co jest dla Ciebie ważne? Co chcesz w życiu osiągnąć?

Czy znasz swoje cele? Nie te narzucane Ci przez rodzinę, przyjaciół, ale te, które są Tobie bliskie?

Zapomnij o idealnych wizjach życia, którymi karmią nas media czy prospekty reklamowe, zamknij oczy i zastanów się, gdzie naprawdę chcesz być.

Moment, w którym uświadamiasz sobie, co jest dla Ciebie naprawdę istotne jest często niezwykle zaskakujący. Nagle bowiem możesz dostrzec, że wcale nie musisz mieć drogiego domu, nowoczesnego samochodu i prestiżowej pracy, by czuć się szczęśliwa. Czasami wystarczy M3 w bloku, zawód, który będziesz wykonywać z pasją i podróże w Bieszczady. Zamiast szpilek wygodne buty, w miejscu modnego zegarka własnoręcznie wykonane bransoletki…

Istnieje mnóstwo recept na życie. Ważne, by wybrać swoją i się jej trzymać. I nie dać sobie wmówić, że inni wiedzą lepiej, jak mamy żyć.

18 KOMENTARZE

    • To prawda, każdy chyba ma takie okresy w życiu, kiedy ma zaniżone poczucie własnej wartości. Najważniejsze, by to poczucie nie towarzyszyło nam na stałe…

  1. Wystarczy mówić o sobie dobrze a nie ciągle siebie krytykować i robić cierpiętnicę , że nic mi nie wychodzi…wtedy samoocena odrazu wskoczy na wyższy lvl ?

  2. Zgadzam się,mówienie o sobie dobrze to ważny krok w budowaniu pewności siebie, ale dla wielu kobiet to czasami bardzo trudne. Dlatego tak ważne jest odrzucenie perfekcjonizmu a dokładniej odrzucenie dążenia do niego, bo perfekcja tak naprawdę nie istnieje a my tylko katujmy siebie i nie potrafimy żyć prawdziwie. Żyć prawdziwie czyli zgodnie ze sobą a nie oczekiwaniami czy wzorcami innych! Zacznijmy od doceniania siebie za każda nawet najdrobniejsza rzecz i tak małymi krokami do pełnej akceptacji siebie razem ze swoimi niedoskonałościami a wtedy zrozumiemy ze takie jakie jesteśmy, jesteśmy wystarczające i poczucie naszej wartości na pewno wzrosnie❤️

  3. Jeżeli krytyka jest delikatna i ma wpłynąć na mój rozwój dobrze to ok ale są krytyki pod adresem jak zazdrość specjalnie cię osoby krytykują bo mają satysfakcję z tego że są lepsi od ciebie a tak na prawdę oni są gorsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj