Jak zjednać sobie ludzi? 6 najistotniejszych zasad

12

Mamy dzisiaj niespotykane możliwości inicjowania kontaktów i ich podtrzymywania. Tymczasem chyba pierwszy raz w historii czujemy się tak samotne. Samotne w tłumie, wśród setek znajomych i morza kontaktów. O ile bowiem w czasach szkolnych nie miałyśmy problemu z poznawaniem nowych ludzi, o tyle w „dorosłości” jest to dużo bardziej skomplikowane. Stąd chyba fenomen już klasycznej książki Dale Carnegie „Jak zdobywać przyjaciół i zjednywać sobie ludzi”, sprzedanej w ponad 13 milionach egzemplarzy. Oto najważniejsze rady, jak być lubianą.

Ludzie nie kierują się logiką. W kontaktach kierują się emocjami, pełnymi uprzedzeń i dumy wynikającej z próżności

Często, mimo że tego nie chcemy, ba nawet sami siebie nie rozumiemy, działamy pod wpływem sił, nagłych emocji, które każą nam postępować w określony sposób.

Nie jesteśmy w każdej sytuacji logiczni. Przeciwnie, wybieramy rozwiązania, które podpowiada nam intuicja. Lgniemy wcale nie do tych osób, które obiektywnie mogłyby być dla nas najlepsze, ale do tych, które postępują tak, że czujemy się w ich towarzystwie komfortowo. Uwielbiamy otaczać się ludźmi, dzięki którym nasze ego rośnie.

jak zjednywać sobie ludzi

Nie mów źle o nikim, a mów wszystko dobre o każdym

Istnieje jedna ważna, a jednocześnie groźna zasada: chcesz dowiedzieć się, co myślą o Tobie inni i jak wypowiadają się na Twój temat, gdy nie słyszysz? Posłuchaj, w jakim tonie mówią o nieobecnych. Zobacz, jak traktują ludzi, którzy nie są w stanie im niczego dać. To największy sprawdzian, który powie wszystko…

Chcesz być postrzegana jako godna zaufania? Nie mów źle o innych. Zwłaszcza w towarzystwie. Postaraj się zawsze podkreślać dobre strony każdej osoby. A jeśli takich nie znajdujesz, milcz. Czasami brak słów jest dużo bardziej wymowny…

Nie pouczaj. Nie wiesz wszystkiego

Nawet Pan Bóg powiedział, byśmy nie oceniali. Dał nam wolną wolę, zapowiadając sąd ostateczny na końcu życia. Dlaczego zatem tak chętnie oceniamy innych, wchodząc w rolę osób wszystkowiedzących? Czy rzeczywiście wiemy wystarczająco dużo, by oceniać? Jesteśmy lepsze? Mądrzejsze?

Nie kreujmy się na wszystkowiedzące i nieomylne boginie. Nikt takich osób nie lubi.

Krytykować, potępiać i narzekać potrafi każdy głupiec i większość głupców to robi, ale żeby zrozumieć i darować potrzeba charakteru i samokontroli

Gdy krytykujemy, nie zjednujemy sobie ludzi. Przeciwnie, sprawiamy, że pojawia się zniechęcenie i gorycz. Przykre słowa, jakie wypowiadamy, przylegają do nas. Nasz rozmówca czuje się rozczarowany. Oczywiście nie oznacza to, żeby we wszystkim się zgadzać, bo czasami krytyka jest nieunikniona, ale gdy zwracamy uwagę, warto podkreślić dobre strony, a następnie delikatnie zasugerować inne rozwiązanie od wybranego. Zamiast potępiać ludzi, postarajmy się ich zrozumieć. To rodzi sympatię, tolerancję i uprzejmość.

Wielki człowiek pokazuje swoją wielkość przez sposób w jaki traktuje maluczkich..Słuchaj uważnie

Słuchaj ludzi z uwagą, okaż im wyłączne zainteresowanie. Zachęć do mówienia. Oczami przenikaj dusze. Chłoń każde słowo rozmówcy. To największy komplement, jaki możesz im dać. ..

Rozmawiaj od serca, ale nie mów tylko o sobie. Zadawaj takie pytania, na które rozmówca odpowie z przyjemnością.

Rozmawiaj nie tylko z tymi, od których możesz coś zyskać. Interesowność to jeden z największych bolączek naszych czasów. Uśmiechaj się tak często jak to możliwe. To nic nie kosztuje…

Mów o rzeczach, które są dla danej osoby ważne. Postaraj się zgłębić temat, który ją interesuje, a będzie rozmawiała z Tobą z przyjemnością. Dostosuj się do innych i mów o tym, co ich interesuje.

Każdy z nas chce być ważny i doceniany

Dlatego, gdy tylko masz okazję, chwal innych, a zjednasz sobie przyjaciół i ludzi, którzy będą do Ciebie lgnęli.

Każdy z nas nosi bowiem w sobie żądzę bycia ważną, zauważoną i wyróżnioną. To właśnie ona pcha nas do rozwoju, sprawia, że codziennie podejmujemy trud, który ma w dalszej lub bliższej przyszłości przynieść oczekiwaną nagrodę. Poczuj, by inni poczuli się wyjątkowo w Twoim towarzystwie, by wiedzieli, że są dla Ciebie ważni.

12 KOMENTARZE

  1. Jak mawiają : co dajesz, to dostajesz. Sprawdza się w stu procentach. Jasne, że czasem są ludzie, którzy nie potrafią na spokojnie, bez nerwówki, lecz ogólnie nawet jak ktoś jest niemiły w Ty do niego miło, to najczęściej jednak spuszcza z tonu 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj