Po 40 ciągle się rozwijać. Klucz do wiecznej młodości?

0

Kiedy życie się kończy? Kiedy człowiek nadmiernie się starzeje? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Wtedy, kiedy częściej wspomina niż marzy.

Po 40 ciągle się rozwijać. Klucz do wiecznej młodości?

Życie przeszłością

Zaczynamy się starzeć, gdy żyjemy przeszłością. Dobrowolnie opuszczamy teraźniejszość i
przechodzimy w minione czasy. Tkwimy w nich, rozpamiętując to, co minęło. I jest nam tam, dobrze. To rzeczywistość znana, oswojona. Ma jeden przebieg. Wszystko jest jasne. Nic już się nie zmieni. Nie ma ryzyka, trudów, jest tylko pewność i swojskość. Tym bardziej, że tak działa nasza pamięć. Idealizujemy to, co minęło. Zapominamy o wadach, trudnych momentach. W jakimś sensie tworzymy przeszłość.

Kilkukrotnie opowiadana historia nabiera innego znaczenia. Dodajemy do niej wątki, sensy.

Im mamy więcej lat, tym bardziej ubarwiamy przeszłość, tak, by stać się w niej kimś lepszym niż w rzeczywistości.

To dlatego starsze osoby drobiazgowo pamiętają, co było 50 lat temu, a zupełnie nie są w stanie sobie przypomnieć, co zdarzyło się dzień temu.

Plany na przyszłość

Osoba, która się starzeje nie planuje. Ona czeka na metę, odpoczynek, nicnierobienie.

Najczęściej jest to emerytura, która ma być czasem słodkiego lenistwa. Często jednak staje się kresem, nudą i beznadzieją.

Ludzie będący aktywni całe życie na emeryturze się poddają, szybko odchodzą. Inni się zaniedbują, odpuszczają, nudzą.

Bez celów starzeją się w mgnieniu oka.

Marzenia

Osoba mająca marzenia kwitnie. Co to oznacza? Mianowicie to, że potrafi marzyć. Czyli jest w stanie pomyśleć sobie o tym, czego pragnie. Marzenia mają bowiem to do siebie, że mogą być niezwykłe, trudne do realizacji, wprost zdumiewające. Marzeń się nie ocenia. Je po prostu się ma.

Mogą być zamienione w proste cele do realizacji, ale nie muszą. Można marzyć z pełną świadomością, jak bardzo irracjonalnie to wygląda. Osoba młoda nie boi się tego. Starsza z kolei uważa, że marzenia to domena młodych ludzi. Ona już jest na nie zbyt poważna, dojrzała, itd.

Jednak właśnie taki pogląd ujawnia prostą prawdę. Gdy przestajemy marzyć, starzejemy się lotem błyskawicy. Przyznajemy, że to, co dobre już za nami. Bardziej wspominamy, mniej otwieramy się na przyszłość. Dlatego jeśli chcesz być młoda, nie przestawaj marzyć…bo mając marzenia, będziesz się rozwijać. Siła i potęga marzeń popchnie Cię na przód!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj