Rocznik 72. Kilka słów o niezwykłych kobietach i czasach, w których się urodziły

2

W 1972 roku nikt nie słyszał o Małyszu. Znano jednak inne nazwisko – Wojciecha Fortuny, który na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporno zdobył pierwszy w polskiej historii sportu złoty medal olimpijski w sportach zimowych. To nie koniec spektakularnych sukcesów sportowców. We wrześniu na igrzyskach olimpijskich w Monachium Władysław Komar zdobył złoty medal w pchnięciu kulą. A piłkarska reprezentacja Polski w piłce nożnej w finałowym meczu wygrała z Węgrami 2:1 i zdobyła… złoty medal…To były czasy.

Swoją premierę miał także serial telewizyjny “Podróż za jeden uśmiech” i “Pan samochodzik i templariusze”. Jeszcze przez wiele lat później popularny był nie tylko film, ale także książka Zbigniewa Nienackiego, na której podstawie powstał serial o panu samochodziku.

W 1972 roku powiało także zachodem, w Warszawie zaczęto produkować licencjonowaną Coca-Colę. Ale, żeby nie było tak kolorowo, 72 to także krwawe igrzyska olimpijskie, kiedy terroryści zaatakowali sportowców z Izraela i Afera Watergate w Stanach Zjednoczonych.

W 1972 roku urodziło się wiele niezwykłych osób. Także Ty?

rocznik 72

Całkiem inne życie

W latach 70-tych żyliśmy całkiem inaczej. Nikt nie znał telefonów komórkowych, internetu. Na wakacje jeździło się pod namiot. Marzeniem był wyjazd do Jugosławii czy NRD. Kto miał malucha, był kimś. Bez trudu do małego auta można było zmieścić wszystko, co niezbędne, a całą resztę poupychać w wolnych przestrzeniach, czy trzymać na kolanach.

Na wakacje w domu wypoczynkowym trzeba było mieć skierowanie, a na wyjazd zagraniczny dostać pozwolenie, składając podanie o paszport.

Zresztą gdyby tego było mało. Kupienie namiotu, materaca czy śpiwora to było jak wygranie na loterii. Po znajomości, gdy dostało się cynk…za parę paczek kawy czy rajstop.

Gdy już zorganizowało się namiot i całą resztę, trzeba było zabrać ze sobą jedzenie oraz akcesoria do przygotowywania posiłków na tydzień lub dwa. Dlaczego? Z uwagi na trudności w robieniu zakupów i ograniczoną dostępność restauracji. I teraz wyobraźcie sobie, że jedzenie, śpiwory, materace, namiot, wszystko trzeba było zmieścić w małym fiacie. I nam, Polakom to się udawało!

By żyło się lepiej

W latach 70tych na skutek koncepcji Gierka i licznym kredytom zaciągniętym w innych krajach, w Polsce zaczęto żyć nieco lepiej. O mieszkanie było nieco łatwiej, trochę więcej można było dostać w sklepie.

Masowo zaczęto budować bloki z wielkiej płyty oraz wieżowce. Ciekawie tę rzeczywistość ukazuje serial “Czterdziestolatek”, “Alternatywy 4” czy “Nie ma róży bez kolca”.

W mieszkaniach standardowym wyposażeniem były meblościanki, dywany, serwetki i kryształy. W przeszklonych regałach eksponowało się rodzinne “eksponaty”, często np. puszki po napojach, które były symbolem luksusu.

Rocznik 72

W 72 roku rodzi się w Polsce mnóstwo dzieci. To czas optymizmu i wzrostu jakości życia. Ludzie są nastawieni pozytywnie i dobrze myślą o przyszłości.

Dobra współpraca międzypokoleniowa sprawia, że wychowanie dzieci było łatwiejsze, a godzenie życia prywatnego z zawodowym prostsze.

Dzieci urodzone w latach 70tych często wychowywane były przez babcie, wakacje spędzały na wsi z kuzynostwem, bawiły się na trzepakach, były wolne, uśmiechnięte, z głową pełną pomysłów.

Znane osoby urodzone w 1972 roku

Piotr Adamczyk, aktor

Michał Żebrowski, aktor,

Justyna Steczkowska, piosenkarka,

Edyta Górniak, piosenkarka,

Maja Ostaszewska, aktorka,

Joanna Kos-Krauze, reżyserka,

Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda,

Artur Rojek z Myslovitz

Konrad Niewolski reżyser

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj