Teatr, czyli pokarm dla duszy

1

Dusza osoby szczególnie wrażliwej potrzebuje pokarmu. I to stale dostarczanego w najwyższej jakości formie. Ładnie podanego. Takiego, który zapewnia efekt wow. W przeciwnym wypadku usycha. Traci swoją lekkość, spostrzegawczość, kreatywne postrzeganie.

To dlatego tak mocno łaknie doświadczać. Nie obejdzie się zbyt długo bez dobrych książek, świetnego kina, poruszających nagrań…i dobrego teatru. Bo teatr jest jak pokarm dla duszy. Nie bez przyczyny już starożytni mówili, że za jego pośrednictwem można przeżyć coś na wzór „oczyszczenia”.

Teatr

Teatr lepszy od kina?

Teatr jest inny. Bezpośredni. Wymaga bycia razem. Z człowiekiem, który jest na scenie. Nie ma żadnych elementów pośredniczących. Żadnego wielkiego ekranu z ogromną rozdzielczością. Nawet najlepsze efekty specjalnie w kinie, choćby 6D nie zapewnią nam tych samych doznań co teatr.

Jest coś jeszcze… oglądanie spektaklu za pośrednictwem internetu, telefonu, telewizora, nie jest takie same. W teatrze trzeba być. Poczuć ten klimat, tę niesamowitą jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Na dużej scenie, na mniejszej. Za każdym razem nawet taki szczegół może mieć znaczenie. Spektakl może być grany dla dużej ilości widzów, ale też mieć charakter bardziej kameralny, intymny…Sam budynek teatru też może budować pewną atmosferę…Ta sama sztuka grana na deskach w różnych miastach oglądana jest trochę inaczej.

Współczesny teatr

Współczesny teatr „rozmawia” z widownią. Angażuje często osoby przychodzące do teatru w tworzenie wspólnego przedsięwzięcia. Przekaz idzie nie tylko ze sceny w kierunku widowni. Często również w drugą stronę.

Są bardziej lub mniej angażujące widownię spektakle. Niektóre wprost „wyłaniają” ludzi z widowni. Jednym się to podoba, innym nie. Faktem pozostaje, że teatr jest jak rozmowa. Sztuka mówi do Ciebie, ale Ty też swoimi reakcjami – wprost, czy pośrednio – jej odpowiadasz. Stąd każdy spektakl, nawet ten sam, może za każdym razem wyglądać inaczej.

To nie jest odtworzony, dopracowany film, to jest żywa materia. Ludzie, ich emocje, entuzjazm, energia, ale i zmęczenie.

To również gra świateł, kolory strojów, zaskakująca scenografia, ale także muzyka. Muzyki we współczesnym teatrze jest chyba coraz więcej. Aktorzy nie tylko mówią, ale też śpiewają. I to jest cenna wartość dodana.

Co daje nam teatr?

Teatr, a przynajmniej dobra sztuka, sprawia, że jesteśmy tu i teraz. Odrzucamy wszelkie troski, kłębiące się myśli. Skupiamy się na jednym…i dzięki temu odpoczywamy.

Teatr pozwala poruszyć nasze często na co dzień skrywane struny.

Dociera do nas, do głębi.

Porusza, śmieszy, bawi, uczy.

Pozwala zobaczyć coś pięknego, gdy świat…często bywa trudny i skomplikowany.

Jest wprost niezbędny dla osób o bardzo spragnionych duszach. Niezbędny pokarm dla wrażliwców, osób kreatywnych. Bez teatru nierzadko nie ma szans na ich głębszy rozwój.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj