6 zwariowanych ciekawostek o pizzy

2

Dla wielu nie ma drugiego równie pysznego dania, jak pizza. Pizzę jemy na okrągło, o każdej porze roku, jest to jedno z najpopularniejszych dań zamawianych online. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Kiedy po raz pierwszy przygotowano pizzę?

Choć panuje pogląd, że pizzę wymyślili Włosi, nie jest to do końca prawda. Pierwsze danie przypominające pizzę pochodzi z czasów starożytnych. Grecy i Egipcjanie przygotowywali dania podpłomyki, które jedli z oliwą i przyprawami.

Pierwsza pizza, jaką znamy dzisiaj powstała w Neapolu, we Włoszech w XVIII wieku.

Bohater pizza

Znany jest jeden film, w którym bohater czerpie siły z jedzenia pizzy. Film Pizza Man wydano w 2011 roku, dzięki jedzeniu genetycznie zmodyfikowanego pomidora można czerpać z niego niezwykłe moce.

Muzeum pizzy

W Filadelfii znajduje się muzeum pizzy o nazwie “Pizza Brain”, w której znajduje się największa kolekcja akcesorium związanych z pizzą. W muzeum można poczytać o pizzy, zobaczyć historię pizzy z wielu zakątków świata.

Według Światowej Księgi Rekordów Guinnessa, kolekcja w 2011 roku oceniona została jako „największa na świecie kolekcja artykułów związanych z pizzą”

pizza

Najdroższa pizza

Najdroższa pizza kosztuje 12000 dolarów.  Dlaczego jest tak doga? Szef kuchni przyjeżdża do twojej kuchni i przygotowuje pizzę specjalnie dla ciebie. Z jakich składników? Bardzo ekskluzywnych – kawiora, homara czy ziaren różowej australijskiej soli morskiej z rzeki Murray. Dodatki są starannie dobrane, a smak…podobno najlepszy na świecie.

Największa pizza na świecie

Największa pizza świata powstała w Rzymie. Przygotowali ją: Dovilion Nardi, Matteo Giannotte Andrea Mannocchi, Matteo Nardi i Marco Nardi.

Największa pizza miała 1261 metry kwadratowe.

Skąd pochodzi pizza Margherita?

Nazwa pizza Margherita wzięła się od uwielbianej przez lud królowej Margherity z Sabaudii, która  w 1889 roku, poprosiła szefa kuchni o zrobienie dla niej pizzy. Zażyczyła użycie takich dodatków, jak mozzarella, pomidory i bazylia. W ten sposób powstała najpopularniejsza pizza świata.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj