Ból lewej ręki w nocy – o emocjach, które biorą górę?

2

“Wyobraź sobie, że pół nocy nie spałam. Obudził mnie ból lewej ręki. W sumie nie był bardzo dotkliwy, w dziesięciopunktowej skali na poziomie 3-4, dało się wytrzymać, ale zasnąć już nie. Nie pomogła zmiana pozycji, ułożenie poduszek, nawet dwie tabletki przeciwbólowe. Zero dodatkowych objawów. Bo gdyby pojawiły się inne symptomy, to dałoby mi to do myślenia… I tak sobie myślę, że to jakieś nerwobóle. Emocje…nieprzepracowane, gdzieś tam wypchnięte do podświadomości. Bo jeśli nie to, to co?” – zapytała mnie znajoma. I powiem Wam, że się zastanowiłam, czy ból lewej ręki w nocy może być wywołany przez emocje? Czy zawsze przyczyna jest czysto fizyczna?

Ból lewej ręki czy to uraz?

Ból lewej ręki bardzo często wskazuje na uraz, przeciążenie. Coś się ciężkiego dźwigało, przeciążyła się ręka, być może coś na nią spadło.

Czasami wypadek może być niewielki, ból w trakcie znikomy, dlatego szybko o nim zapominamy i początkowo nie kojarzymy faktów – pojawiającego się dyskomfortu w nocy.

Ból lewej ręki w nocy a stres

Rzeczywiście, ból w lewym przedramieniu, zwłaszcza w nocy, może być objawem stresu. Często jest konsekwencją silnych przeżyć, a także permanentnego napięcia. Emocje, o których mowa, niekoniecznie muszą być uświadamiane i odczuwane bezpośrednio. Czasami wypierane są przez umysł, tak mocno przetłumaczone i “przemówione” do rozsądku, że powracają nocą i są przyczyną problemów ze snem.

ból lewej ręki

To dość zaskakujące, ale ból w lewej ręce może być symptomem, że nasz organizm po prostu nie radzi sobie ze stresem. To informacja dla nas, by znaleźć lepszy niż dotychczas sposób na relaks. Wypierane emocje nie giną, warto je nazwać, dać sobie je odczuć, by nie zaczęły nas niszczyć od środka.

Ból w lewej ręce a zawał serca

Niestety ból lewego ramienia może mieć bardzo poważne przyczyny, których w żadnym wypadku nie wolno ignorować. W wielu przypadkach wskazuje na zawał serca. Problemy z mięśniem sercowym promieniują na mięśnie ręki. To tak zwany ból referencyjny, który tłumaczy, dlaczego osoba doświadczająca ataku serca może odczuwać ból ręki, bez bólu w klatce piersiowej.

Dlatego jeśli ból lewej ręki jest bardzo silny, narasta lub łączy się z którymkolwiek poniższych objawów, należy niezwłocznie wzywać karetkę:

 • dyskomfort/pieczenie w środku klatki piersiowej, ból który trwa, ustępuje i nawraca,
 • ból/dyskomfort w plecach, szyi, szczęce,
 • duszność,
 • niestrawność,
 • wymioty
 • zawroty,
 • zimne poty.

Jeśli ból w lewym przedramieniu utrzymuje się przez wiele godzin i dni i nie towarzyszą mu inne objawy, istnieje nikłe ryzyko, że jest on wywołany przez nieprawidłowości w działaniu układu krążenie.

Inne przyczyny

Ból w obrębie lewej ręki może być wywołany:

 • zapaleniem torebki stawowej (wynikającej ze infekcji, nadwyrężenia, czy nadużywania stawów)
 • zapalenie ścięgna w ramieniu lub łokciu,
 • przepuklina dysku,
 • pęknięcie kości.

Jeśli ból lewej ręki to niejedyny objaw, bo pojawiają się też inne niepokojące symptomy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista sprawdzi, czy przyczyną nie są problemy z sercem i zatory w tętnicy. Konieczne będzie wykonanie elektrokardiogramu, badania krwi, prześwietlenia klatki piersiowej.

Gdy potwierdzą się problemy z układem krążenia, lekarz może zdecydować o cewnikowaniu serca, by ocenić stopień zatkania serca. Nie zawsze konieczne jest leczenie nieinwazyjne, czasami wystarczy podanie leków, które rozbiją powstałe zakrzepy krwi.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj