Co warto wiedzieć przed zakupem płyty gazowej?

1
Płyty gazowe w naszym kraju cieszą się ogromną popularnością, bo można je kupić w korzystnej cenie i dodatkowo są bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Porównując cenę zakupu płyt indukcyjnych i elektrycznych, wyraźnie da się zauważyć, że można oszczędzić spore pieniądze, decydując się na to sprawdzone rozwiązanie. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wybór płyty gazowej do swojego domu lub mieszkania?

Bez przyłącza gazowego niewiele zdziałasz

O ile w blokach problem z przyłączem do sieci gazowej praktycznie nie występuje, to w przypadku domów jednorodzinnych sprawa nie jest już tak prosta. Jeśli chcesz, by w Twojej kuchni zamontowana została w przyszłości płyta gazowa Amica, zadbaj na etapie budowy o dopełnienie wszelkich formalności i wykonanie przyłącza. Ważne, by gaz doprowadzony był nie tylko do kotłowni, ale również do kuchni. Dzięki temu będziemy mogli w każdym momencie podłączyć kuchnię gazową i zdecydowanie obniżyć koszt gotowania. Pomimo że gaz w ostatnim czasie mocno podrożał to i tak jest paliwem zdecydowanie bardziej opłacalnym od prądu. Jeśli zależy nam na ekonomicznym gotowaniu, płyta gazowa wydaje się najlepszym z możliwych rozwiązań.

Dostosuj liczbę palników do swoich potrzeb

Najpopularniejsze w naszym kraju są kuchnie gazowe o szerokości 58-60 cm wyposażone przez producentów w 4 palniki. Zapewniają wysoką efektywność i są niezwykle komfortowe nawet w przypadku większych rodzin. Przykładem takiego rozwiązania jest płyta gazowa Bosch, którą kupić można w bardzo korzystnej cenie, a jakość wykonania i prostota użytkowania sprawiają, że cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Na rynku są też inne konfiguracje sprawdzające się znakomicie w mniejszych kuchniach. W dobrych sklepach można np. kupić płyty 2-palnikowe, które są idealne do niewielkich kawalerek. Zajmują mało miejsca, ale ich wadą będzie niewątpliwie możliwość jednoczesnego gotowania tylko w 2 garnkach. Z pewnością w przypadku dużej rodziny taka kuchnia nie zda egzaminu, jednak będzie doskonałym wyborem dla singli. W sklepach znaleźć można też duże kuchnie o szerokości dochodzącej do 80 cm wyposażone w 5 palników. To urządzenia przeznaczone dla osób wymagających, są często stosowane w profesjonalnych lokalach gastronomicznych.

Pamiętaj o odpowiednich zabezpieczeniach, by gaz nie stał się Twoim problemem

Wybierając kuchnię gazową, musimy pamiętać, by decydować się na dobrej jakości urządzenia. Ich posiadanie nie zwalnia nas jednak z odpowiedniego zabezpieczenia domu. Gaz jest trujący, a nadmierna ilość spalin z kuchenki może przyprawić o ból głowy. Dobra płyta gazowa Electrolux to połowa sukcesu, ale warto pamiętać też o czujniku gazu, który zaalarmuje nas w momencie, gdyby instalacja w naszym domu się rozszczelniła. To urządzenie ma jeszcze jedną ważną funkcję, może monitorować stężenie śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla, który co prawda bardziej zagraża nam w przypadku pieców do centralnego ogrzewania, niż kuchenek, ale mimo wszystko takie urządzenie powinniśmy zamontować w mieszkaniu, gdzie aktywnie działa instalacja gazowa. Pamiętajmy też o okresowym przeglądzie kanałów wentylacyjnych, które powinny wyłapywać spaliny powstałe na skutek spalania gazu i odprowadzać je na zewnątrz. Warto zadbać, by wszystko działało tak, jak trzeba, by mieć pewność całkowitego bezpieczeństwa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj