Chcesz się wolniej starzeć? Ucz się. Dbaj o rozwój intelektualny i przyswajaj nową wiedzę, koncentruj się również na nowych umiejętnościach. Idealne do tego celu są języki obce. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy po 40 wolniej uczymy się języków obcych? Jeśli tak, to jak przyspieszyć ten proces?
Uczymy się całe życie
Nie tak dawno sądzono, że najdynamiczniejszy proces tworzenia nowych połączeń nerwowych odbywa się w młodym wieku. Tymczasem o ile nie kończymy nauki wraz z odbiorem dyplomu, o tyle ten proces może być kontynuowany i trwać właściwie przez całe życie. Głodni wiedzy jesteśmy w stanie rozwijać swój mózg przez cały czas.
Różnica w nauce w okresie nastoletnim a po 40 może wynikać niekoniecznie z wolniejszego tempa nauki, bo z tym bywa po prostu różnie. To, co odmienne to na pewno inne podejście do edukacji. Ucząc się w dorosłym życiu, najczęściej wiemy po co to robimy. Zazwyczaj działamy nie z przymusu, ale z chęci. Nasza motywacja jest o wiele wyższa. Co do zasady zapamiętujemy na dłużej, od razu „magazynując zgromadzoną wiedzę” w pamięci długotrwałej. To całkiem inaczej niż wtedy, kiedy byłyśmy bardzo młode i motywowała nas zasada -zakuć, zdać, zapomnieć.
Jak szybciej uczyć się języka?
Niezależnie od wieku, w jakim się jest, szybsza nauka języka obcego jest możliwa. Warto, żeby w naukę wejść całą sobą. Kluczowy jest codzienny kontakt z obcym językiem. Lepiej codziennie się uczyć przez 15 minut niż jednorazowo przez dwie godziny.
Należy łączyć różne metody nauki – mówienie, czytanie, słuchanie. Otoczyć się językiem, słuchać muzyki w danym języku, czytać książki, czy krótkie artykuły, korzystać z aplikacji do nauki języka obcego. Warto także rozmawiać z rodowitymi mieszkańcami danego kraju, bo to znacznie ułatwia wypowiadanie się i otwiera na konieczne przy nauce mówienie i popełnianie błędów. Internet mocno w tym pomaga! Nie należy zapominać także o klasycznych kursach językowych.
Trzeba się po prostu odważyć. Rozumieć, że obcy język jest dla nas obcy…i mamy prawo popełniać błędy. Przecież nawet rodzimi użytkownicy czasami popełniają błędy, my jako osoba ucząca się mamy do tego tym bardziej prawo. Nie zrażać się niepowodzeniami. Być cierpliwą i konsekwentną.
Naucz się zarządzania czasem
Żeby wyciągnąć z codziennej mocno pracowitej doby jeszcze więcej, należy nauczyć się technik zarządzania czasem i wdrażać je. Jedną z lepszych przy nauce języków obcych może być technika Pomodoro. Jej założeniem jest skupienie się na zadaniu przez 25 minut i następnie zrobienie krótkiej, 5 minutowej przerwy. Istotne jest, aby koncentrować się na nauce w pełni, odrzucić wszelkie rozpraszacze, urządzenia czy przedmioty, które mogłyby zmniejszyć nasze skupienie. Codzienna nauka języka obcego przez 25 minut z techniką Pomodoro pozwala w dość krótkim czasie osiągnąć zjawiskowe efekty.
Ważne, żeby pamiętać, aby po każdej 100 minutowej pracy, nauce, zrobić dłuższą 25 minutową przerwę. Niektórzy wierzą również w metodę nauczania języka przez sen.
Na pewno warto osłuchiwać się z językiem przy okazji gotowania czy sprzątania. Wykorzystujmy każdą wolną chwilę…
Ile godzin potrzeba, by nauczyć się komunikatywnie porozumiewać w języku obcym?
Nauka języka obcego przypomina naukę języka rodzimego. Najpierw osłuchujemy się i sporo rozumiemy. Tak jak małe dzieci, które ewidentnie wiedzą, o czym do nich mówimy, ale nie potrafią jeszcze nam odpowiedzieć. Z czasem jeśli nie poddajemy się i kontynuujemy naukę, to nasza znajomość języka przechodzi z biernej na czynną. I nie tylko, że rozumiemy, ale również potrafimy się komunikować, czyli mówić i prowadzić rozmowę.
Instytut Statystyki Polskiej wskazuje, że aż 35% Polaków deklaruje, że zna dwa języki obce. Najbardziej popularny w naszym kraju jest oczywiście język angielski, jego znajomość deklaruje 40% Polaków, na drugim miejscu jest język niemiecki, na który wskazuje 20% badanych. W języku rosyjskim mówi około 15% rodaków. Coraz większą popularność zdobywa także hiszpański, francuski, czy włoski.
Jak długo trzeba się uczyć obcego języka? Najczęściej przez całe życie. Niestety brak kontaktu z językiem obcym może szybko uwstecznić w jego rozumieniu i umiejętności komunikacji. Średnio potrzeba około 300 godzin, aby umieć dany język na poziomie A1-A2 i być w stanie porozumieć się w prostych codziennych kontaktach.
Potrzeba około 600 godzin nauki, aby nasza umiejętność językowa była na poziomie B2 oraz aby móc swobodnie się porozumiewać w mowie i na piśmie w codziennych sytuacjach życiowych.
Z kolei na opanowanie poziomu zaawansowanego potrzebujemy nawet 1200 godzin, czyli dokładnie tyle, żeby mówić na poziomie native, porozumiewać się płynnie na większość możliwych tematów.
Jak uczyć się po 40?
Nie ma znaczenia, ile masz lat. Ważna jest systematyczność i konsekwencja. Kluczowe jest to, żeby się nie poddawać, tylko działać i pamiętać o silnej motywacji. Znajomość języków obcych jest istotna nie tylko podczas podróżowania po świecie, ale również w karierze zawodowej. Najczęściej otwiera wiele drzwi i ułatwia wspinanie się po szczeblach kariery.