Zazwyczaj nie mamy problemu z oceną, czy ktoś nas lubi, czy nie. To po prostu widać i odbieramy to intuicyjnie, nawet gdy druga osoba próbuje ukryć swoje prawdziwe odczucia. Niekiedy jednak sytuacja się komplikuje i po prostu nie wiemy, co myśleć. Tak bardzo chcemy być lubiane, że pewne sygnały są dla nas niejasne. Albo ich w ogóle nie widzimy, albo opacznie sobie je tłumaczymy. Po czym poznać, że ktoś nas nie lubi?
Krótkie odpowiedzi
Przede wszystkim bardzo ważnym sygnałem jest to, jak ktoś z nami rozmawia. Jeśli odpowiada półsłówkami, tylko „tak” lub „nie”, nie rozwija odpowiedzi, nie dodaje niczego do siebie, to jest to jednoznaczna informacja zwrotna. Nie chce rozmawiać, robi wszystko, żeby kontakt się jak najszybciej skończył. Ostatecznym potwierdzeniem, że tak właśnie jest, jest brak zadawania pytań. Rozmawiając z daną osobą, odczuwamy, że jest to rozmowa jednostronna. Druga strona nie zadaje pytań, nie słucha z zainteresowaniem, sprawia wrażenie, jakby ją niewiele interesowało. Nasza intuicja podpowiada nam
właściwie – ta osoba chce jak najbardziej skrócić uciążliwy dla niej kontakt, maksymalnie ograniczyć chwile spędzane z osobą, której nie lubi.
Przerywanie
Czasami brak sympatii objawia się w ciągłym przerywaniu podczas rozmowy, niedopuszczaniu do głosu i niesłuchaniu. Jasny sygnał to brak jakiegokolwiek zainteresowania twoją osobą, twoimi odczuciami, opinią, poglądami. Jeśli tak się dzieje, to najpewniej dla drugiej osoby się po prostu nie liczysz…
Unikanie
Drugi ważny sygnał to unikanie. Nie chcemy tego, co jest dla nas niemiłe, dlatego w naturalny sposób ograniczamy interakcje z osobą, która nam nie odpowiada. Ktoś widząc ciebie, odwraca się na pięcie, zmienia kierunek, robi wszystko, żeby na ciebie nie wpaść, nie spotkać cię, nawet na chwilę…. Unikanie to ważny sygnał, który mówi jasno – wskazuje na brak sympatii oraz na brak gotowości do kontaktu.
Odwoływanie spotkań
Jasnym sygnałem, że jesteś nielubiana przez kogoś, jest także odwoływanie spotkań i znajdywanie wymówek, żeby tylko się nie zobaczyć. Plus do tego należałoby dodać brak inicjatywy wyznaczenia daty na odrobienie towarzyskich zaległości… Gdy dodamy jeden do drugiego, to oczywiście zyskujemy jednoznaczną odpowiedź zwrotną. Komuś nie zależy.
Zmiana zachowań przy innych
Ostatecznym potwierdzeniem czyjejś antypatii jest zaobserwowanie diametralnej zmiany zachowania tej osoby przy innych ludziach. Mruczek i cichy człowiek, unikający kontaktu wzrokowego, staje się osobą towarzyską i radosną, gdy tylko może zmienić towarzystwo? To jasna informacja zwrotna. Przy tobie zachowuje się tak, żeby szybko dać mu spokój, przy innych z kolei jest duszą towarzystwa.
Jasne sygnały
Czymś niezaprzeczalnie wskazującym na antypatię jest krytyka, wyśmiewanie, szydzenie, wbijanie szpileczek, oczernianie, itd. Ktoś, kto nie jest uprzejmy w stosunku do Ciebie ma ku temu powód. Według niego może tak postępować… Warto żeby zrozumieć lekcję, którą ci dana osoba daje.
Gesty
Czasami słowa mówią jedno, a gesty coś wprost przeciwnego. Czemu wierzyć? Oczywiście gestom, to one z dużym prawdopodobieństwem są prawdziwe.
Ktoś nie patrzy w oczy, odsuwa się, unika kontaktu, wzdryga się, gdy zostanie dotknięty, na jego twarzy pojawia się grymas, gdy jesteś obok. Jego ciało dystansuje się, zwraca się w innym kierunku, ramiona są skrzyżowane, nogi na przykład wtedy, gdy siedzi – też, druga osoba odwraca się do ciebie plecami. To wszystko jasne sygnały antypatii, podobnie zresztą jak zwężające się źrenice. Na podstawie mowy ciała możemy szybko dowiedzieć się prawdy.
Brak wsparcia
Osoba, która Cię nie lubi, najprawdopodobniej odmówi Ci wsparcia. Nie pomoże, gdy jest taka potrzeba lub tylko zapowie chęć pomocy (dla niepoznaki) i nic z tym nie zrobi. Nie możesz na nią liczyć. Każdy Twój pomysł spacyfikuje, wyśmieje, zdyskredytuje. Niekiedy nawet nie cofnie się przed kradzieżą Twoich idei i i przedstawieniem ich jako własne.
Tego, czego dowiadujesz się od innych
Jedno ostrzeżenie to może być za mało, ale już kolejne nie powinno być ignorowane. Jeśli dowiadujesz się od innych bliskich ci osób, że ktoś cię krytykuje, oczernia, obgaduje, to jest to jednoznaczna informacja zwrotna. Ten ktoś cię nie lubi i dodatkowo działa na Twoją niekorzyść. Czego chcieć więcej?
Po czym poznać, że ktoś cię nie lubi?
Jednorazowe nieprzyjemne zachowanie nie musi od razu wskazywać antypatii. Czasami przyczyna tkwi gdzie indziej – w zmęczeniu, zestresowaniu, czy zwyczajnie ludzkiej głupocie. Tak po prostu się zdarza, że czasami postępujemy niewłaściwie. Jednak jeśli pewne sytuacje się wielokrotnie powtarzają, to można
być pewną, że wskazują one jednoznacznie na czyjś brak sympatii. Ktoś nie lubi Ciebie, dlatego tak właśnie się zachowuje.
Co robić, gdy ktoś cię nie lubi?
Przede wszystkim zachowaj spokój i zaakceptuj ten fakt. Jak to mówią, nie jesteś zupą pomidorową, nie wszyscy muszą cię lubić. Nie bierz czyjejś antypatii do siebie. Możesz co prawda zdać się na samorefleksję i ocenić, dlaczego nie jesteś lubiana, ale weź pod uwagę, że może się tak dziać bez większego powodu. Nie błagaj o czyjąś aprobatę, staraj się być najlepszą wersją siebie. Zachowuj się z klasą i godnie, nie wszystko zależy od ciebie
A czy to ma jakieś znaczenie? Nie lubi, to nie lubi, ja też nie wszystkich lubię. Tak to jest na świecie 🙂 W sumie może to i dobrze 🙂